Info
Seniko studio
Ekologija
04.09.2006. (Bojana Mrvoš Pavić) Kaucija i za kućanske aparate
Ekološku rentu plaćat će svi proizvođači ili uvoznici, a kupci će kauciju, poput one koju plaćaju kod kupnje pića najvjerojatnije plaćati i prilikom kupnje kućanskih aparata. Povrat novaca dobit će kad stare aparate budu vraćali u trgovinu

Do kraja rujna ili listopada, svjetlo dana bi trebali ugledati pravilnici Ministarstva zaštite okoliša i graditeljstva o zbrinjavanju novih kategorija otpada. Nakon Pravilnika o ambalaži - zbog kojeg u Ministarstvu i Fondu za zaštitu okoliša zadovoljno trljaju ruke, uz napomenu kako je polučio izvanredne rezultate zbog kojih nas, navodno, hvale i sami Šveđani, »prvaci« u brizi za svoj okoliš - te Pravilnika o zbrinjavanju starih guma, koji je nedavno krenuo u primjenu, kroz završne pripreme prolaze pravilnici o zbrinjavanju otpadnih vozila, bijele tehnike i elektronike, kao i pravilnici o zbrinjavanju baterija i akumulatora, otpadnih ulja i slično.
U Ministarstvu još uvijek ne žele otkriti koje novosti donose pravilnici za proizvođače, uvoznike i na kraju krajeva, kupce, dok u Fondu za zaštitu okoliša, koji nadzire i prikuplja sredstva za provedbu pravilnika, napominju kako do sada od Ministarstva nisu dobili nacrte novih propisa.

Reciklaža otvara radna mjesta
Kako je, međutim, moguće iščitati iz neslužbenih najava pravilnika, svi će proizvođači ili uvoznici, bilo vozila, bijele tehnike ili nečeg drugog, plaćati ekološke namete za svaki proizvod koji stave u prodaju. Kad su u pitanju stara, otpadna vozila, pravilnikom će biti određena naknada od 350 do 700 kuna po automobilu, koju će Fondu plaćati proizvođači/uvoznici za kasnije zbrinjavanje tog automobila, i zbog koje automobili ne bi trebali poskupjeti. No ni to, kako je pokazala praksa s Pravilnikom o ambalaži, nije isključeno. Kupci vozila, s druge strane, za sada ne bi bili obavezni plaćati dodatne ekološke naknade, već će im biti omogućeno da, kad se njihov ljubimac jednog dana pretvori u »ragu«, po auto, besplatno, dođu reciklažeri. Što se tiče drugih otpadnih vozila koje je netko jednom bacio u »grabu«, oni će organizirano, zahvaljujući sredstvima iz Fonda, biti s divljih deponija prebačeni do reciklaže. Jednako kao i za ambalažu ili gume, i za recikliranje vozila, kao i kućanskih aparata te elektronike, bit će date koncesije reciklažerima u Hrvatskoj. Kako doznajemo, recikliranje ambalaže i guma do sada je u Hrvatskoj otvorilo oko 1.500 novih radnih mjesta.

Poskupljuje bijela tehnika?
Kauciju, odnosno depozit, poput onog koji plaćamo kod kupnje pića i napitaka u ambalaži, prema novim ćemo pravilnicima najvjerojatnije plaćati i prilikom kupnje kućanskih aparata, računala i druge elektronike. Koliko točno, nije poznato, no riječ je o manjim iznosima koji će se vraćati vlasniku aparata u bilo kojoj većoj trgovini bijele tehnike ili elektronike prilikom vraćanja starog aparata.
Drugim riječima, građani koji budu vraćali stare aparate u trgovine u svoj će džep vratiti i plaćeni polog, a otpad će onda biti propisno zbrinut o trošku proizvođača/uvoznika koji će prilikom plasiranja proizvoda na tržište plaćati ekološke naknade. Za uređaj od, primjerice, desetak tisuća kuna, ta bi naknada mogla iznositi oko sto kuna, neslužbene su najave. Hoće li proizvođači zbog toga poskupiti bijelu tehniku i elektroniku, prebacujući tako svoje namete na trošak kupaca, ostaje upitno, a nejasno je pak što će građane motivirati da vrate stari uređaj za koji, prije pravilnika, nisu platili depozit. Trgovine će, bez sumnje, postati privremeni sakupljači stare tehnike, što će im, također iz fonda prikupljenog od proizvođača i uvoznika, navodno biti novčano nadoknađeno.

Za staro vozilo 930 eura
U Rumunjskoj, u kojoj su automobili u prosjeku stari čak 13,5 godina, odnosno oko dvije godine stariji od automobila u Hrvatskoj, država odnedavno svakom vlasniku koji »ragu« doveze u reciklažni sabirni centar, isplaćuje 930 eura. To, dakako, nije niti približno dovoljno za kupnju novog auta, ali je svakako motivirajuće. U Njemačkoj pak vlasnik starog auta može taj auto deregistrirati i prestati za njega plaćati porez samo ukoliko ga odveze u reciklažu.

Izvor: Glasistre.hr

Povezani članci
30.08.10 Ekologija
Smeće zlata vrijedno
16.04.09 Tvrtke i tržišta
PAN planira investicije od 400 mil. eura
29.05.07 Tvrtke i tržišta
Snažan rast Schneider Electric-a u Hrvatskoj i svijetu
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa