Međunarodno poslovanje
Seniko studio
Tvrtke i tržišta
16.02.2009. Dalmacijacement zatvorio tri tvornice
Građevinari su ostali bez novca te je tvrtka, da smanji potrošnju zatvorila pogone, no navode da radnici neće dobiti otkaze

Velika ekonomska kriza nije zaobišla ni hrvatski građevinski sektor, a kao jedna od posljedica smanjenja poslova smanjena je i potreba za cementom.

Tvrtku Dalmacijacement kriza je natjerala da nakon tvornice "10. kolovoza" zaustavi proizvodnju i u preostale dvije tvornice - "Sv. Kajo" u Solinu i "Sv. Juraj" u Kaštel Sućurcu, piše Slobodna Dalmacija.

"Proizveli smo više cementa nego što tržišta trenutačno mogu kupiti, a glavni su razlozi tome zimsko razdoblje, pad građevinskih aktivnosti te druge ekonomske teškoće na domaćem i inozemnom tržištu", izjavio je Trpimir Renić, predsjednik Uprave tvrtke.

Iako je Dalmacijacement treći na svijetu po proizvodnji cementa i globalni lider u proizvodnji betona, situacija je i na međunarodnom tržištu gotovo slična. Industrijska recesija tvrtku je natjerala da iste poteze povuče i Poljskoj, Španjolskoj i Velikoj Britaniji.

Tvrtka je tradicionalno veliki izvoznik, što je iznimno važno u zimskom razdoblju kada se na domaćem tržištu manje radi. Iako je recesija osnovni razlog smanjenja potražnje, hrvatski cement slabo je konkurentan na stranim tržištima, i to zbog raznih naknada.

Dalmacijacement mora plaćati naknadu za emisiju ugljičnog dioksida, što u drugim europskim zemljama nije slučaj.

"U vrijeme teže gospodarske situacije, cijena ima presudniju ulogu od kvalitete. Građevinska industrija, koja je usko povezana s cementom, među prvima osjeti posljedice gospodarske krize, ali među prvima iz nje i izlazi", istaknuo je Renić.

Čelnik tvrtke smatra kako bi u kriznom vremenu i država trebala povesti računa o tome da osigura mnogo konkurentniji okvir - bez novih naknada i nameta te nepotrebnih komplikacija u zakonodavstvu.

Na domaćem tržištu, tvrdi Renić, situacija je mnogo ozbiljnija. U siječnju je došlo do 40-postotnog pada potražnje u odnosu na isti mjesec prošle godine, te čak 60-postotnog smanjenja u odnosu na 2007. godinu.

"Najveći problem je nelikvidnost, a naši kupci u građevinskoj industriji ne mogu naručivati cement jer ga nemaju čime platiti. Nisu likvidni zbog nemogućnosti da naplate svoje usluge, a njihovi naručitelji, posebno državne tvrtke, značajno su usporili ili zamrznuli plaćanja", upozorava Renić.

Ipak, napominje Renić, nitko od radnika neće dobiti otkaz niti će plaće biti smanjene. S obzirom na trenutačno stanje u Dalmacijacementu, zaključio je predsjednik Uprave, privremeni prekid proizvodnje neće se odraziti na poziciju tvrtke na tržištu jer su silosi puni i opskrba kupaca teče bez problema. (Bankamagazin)

Povezani članci
19.05.10 Tvrtke i tržišta
CEMEX izvozi cement u Egipat
08.12.09 Tvrtke i tržišta
Dalmacijacement promijenila ime u Cemex Hrvatska
28.07.09 Tvrtke i tržišta
Cemex Dalmacijacement neće snižavati plaće
03.06.09 Financije i gospodarstvo
Županić: Nećemo sniziti cijene cementa
14.05.09 Tvrtke i tržišta
Dalmacijacement očekuje pad prodaje u 2009.
02.09.08 Tvrtke i tržišta
Dalmacijacement preuzeo Beton Klaru
11.02.08 Tvrtke i tržišta
U tvrtki Holcim Hrvatska očekuju da 2008. bude stabilna godina
10.12.07 Tvrtke i tržišta
Lafarge preuzima Orascom Cement za 8,8 milijardi eura
07.11.07 Tvrtke i tržišta
Holcim: Snažni rezultati uslijed potražnje na tržištima u razvoju
23.08.07 Tvrtke i tržišta
Holcim utrostručio neto dobit
17.08.07 Tvrtke i tržišta
Dalmacijacement: Dobit 110,74 milijuna kuna
29.11.06 Korisne informacije
"Dalmacijacement" za obnovu pročelja plućnog odjela splitske bolnice
17.11.06 Statistika
Dalmacijacement: Rezultati na razini prošlogodišnjih
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa