Međunarodno poslovanje
Seniko studio
Tvrtke i tržišta
14.05.2009. Dalmacijacement očekuje pad prodaje u 2009.
Prema podacima Croatia Cementa u prvom kvartalu ove godine u Hrvatskoj narudžbe su bile manje za četvrtinu u odnosu na lani

Dalmacijacement, najveći domaći proizvođač cementa, zbog usporavanja aktivnosti u građevinskom sektoru očekuje pad prodaje u ovoj godini ali i vjeruje da će građevinska industrija, koja među prvima osjeća posljedice gospodarske krize, biti i među prvima koje će iz nje izaći.

"U skladu s predviđanjima koja govore da će kriza potrajati do kraja ove godine te obzirom na činjenicu da je građevinski sektor jedan od onih koji najviše osjećaju njene posljedice, očekujemo smanjene aktivnosti na tržištu, a time i smanjenje prodaje," izjavljeno je iz Dalmacijacementa za www.banka.hr.

Kompanija sa sjedištem u Kaštel Sućurcu nije htjela iznijeti podatke o svom poslovanju u prvom tromjesečju.

Međutim, navela je podatke udruženja Croatia Cementa prema kojim u prvom kvartalu ove godine u Hrvatskoj su narudžbe bile manje za 25 posto u odnosu na isti period prošle godine.

"Prekomorskog izvoza uopće nije bilo jer je situacija u građevinarstvu na našim tradicionalnim izvoznim tržištima uglavnom lošija u usporedbi s Hrvatskom," navodi se u izjavi.

Vlasnik Dalmacijacementa, meksički Cemex, suočava se s velikim problemima s restrukturiranjem svojih dugova jer globalna ekonomska kriza teško pogađa tržišta diljem svijeta, od obje Amerike (gdje je Cemex najveći proizvođač cementa) do Australije.

U ožujku, Cemex je izjavio da će tražiti od banaka kreditora refinancirane zajmova teških 14,5 milijardi dolara. Ipak, ranije ovaj tjedan analitičari Barclaysa su rekli da očekuju da će se Cemex uspjeti dogovoriti s kreditorima i da će time izbjeći stečaj.

"Napori koje Cemex neprekidno poduzima u cilju smanjenja troškova i povećanja učinkovitosti poslovanja napreduju dobro te Cemex nastavlja konstruktivne razgovore o refinanciranju s ključnim kreditorima kako bi maksimalno povećao financijsku fleksibilnost. Kakve bi to učinke moglo imati na Dalmacijacement, u ovom trenutku ne možemo nagađati," navodi se u izjavi Dalmacijacementa.

Dalmacijacement je još prošle jeseni, kao odgovor na prve znakove globalne krize koja se počela prelijevati na naše tržište, pokrenuo proces racionalizacije troškova i poslovanja, što je bio dio Cemex-ove globalne strategije povećanja učinkovitosti.

Međutim, budući da su aktivnosti u građevinskom sektoru krajem prošle i početkom ove godine, kao posljedica krize i oštre zime, bile znatno smanjene, Dalmacijacement je u veljači nakratko prekinuo proizvodnju u tvornicama Sv. Juraj i Sv. Kajo, no proizvodnja je ponovno pokrenuta u ožujku.

Obje tvornice trenutno rade punim kapacitetom, a tempo daljnje proizvodnje ovisit će o razvoju situacije na tržištu.
Dalmacijacement se u posljednjih godinu dana snažno proširio na tržište betona. No, ipak u ovom trenutku kompanija ne razmišlja o novim akvizicijama već je usmjerena na očuvanje tržišne pozicije, stabilnosti poslovanja i radnih mjesta, navodi se u izjavi. (Bankamagazin)

Povezani članci
19.05.10 Tvrtke i tržišta
CEMEX izvozi cement u Egipat
08.12.09 Tvrtke i tržišta
Dalmacijacement promijenila ime u Cemex Hrvatska
28.07.09 Tvrtke i tržišta
Cemex Dalmacijacement neće snižavati plaće
03.06.09 Financije i gospodarstvo
Županić: Nećemo sniziti cijene cementa
16.02.09 Tvrtke i tržišta
Dalmacijacement zatvorio tri tvornice
02.09.08 Tvrtke i tržišta
Dalmacijacement preuzeo Beton Klaru
11.02.08 Tvrtke i tržišta
U tvrtki Holcim Hrvatska očekuju da 2008. bude stabilna godina
10.12.07 Tvrtke i tržišta
Lafarge preuzima Orascom Cement za 8,8 milijardi eura
07.11.07 Tvrtke i tržišta
Holcim: Snažni rezultati uslijed potražnje na tržištima u razvoju
23.08.07 Tvrtke i tržišta
Holcim utrostručio neto dobit
17.08.07 Tvrtke i tržišta
Dalmacijacement: Dobit 110,74 milijuna kuna
29.11.06 Korisne informacije
"Dalmacijacement" za obnovu pročelja plućnog odjela splitske bolnice
17.11.06 Statistika
Dalmacijacement: Rezultati na razini prošlogodišnjih
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa