Robe
Seniko studio
Prehrambeni proizvodi
28.04.2006. Tri milijuna kuna za 250.000 sadnica
Općine i gradovi u srednjoj Dalmaciji trebali bi zasaditi još oko 5000 hektara maslinika, 13.000 hektara vinograda i 15.000 hektara voćnjaka

Ugovori koji su prije nekoliko dana potpisani između gradova i općina sa Splitsko-dalmatinskom županijom radi sadnje mladih vinograda, maslinika i voćnjaka nastavak su programa zajedničkog sufinanciranja trajnih nasada tih poljoprivrednih kultura. U taj su se program ove godine uključila 23 grada i općine u županiji. Vrijednost tog programa je veća od tri milijuna kuna za što je kupljeno oko 250.000 sadnica, najviše vinove loze i maslina.

To je rekao Vjesniku pomoćnik pročelnika za gospodarstvo Splitsko-dalmatinske županije Ivica Kovačević. Napomenuo je da je taj program tek jedna od mjera, koje županija potiče da bi u svojim općinama i gradovima imala što više trajnih nasada. U sklopu tog programa, dodaje Kovačević, koristit će se svi poticaji resornog ministarstva da bi se u srednjoj Dalmaciji, do ulaska Hrvatske u EU, dobilo što više mladih maslinika, vinograda i voćnjaka. Velik je broj maslinara, vinogradara i voćara, koji su zainteresirani za nove nasade tih poljoprivrednih kultura gotovo u cijeloj Splitsko-dalmatinskoj županiji. Kovačević ističe da je to tek jedan od načina kako se poljoprivreda u tom dijelu Hrvatske nastoji što bolje pripremiti za ulazak u EU. Računa da bi općine i gradovi na tom području trebali zasaditi još oko 5000 hektara maslinika, 13.000 hektara vinograda i 15.000 hektara voćnjaka. To su samo neke okvirne brojke za postavljeni cilj.

»Kad bi se skupili svi poticaji resornog ministarstva i Splitsko-dalmatinske županije, kapitalna ulaganja, program kreditiranja iz Fonda za razvitak poljoprivrede te novac za iz ovog programa za kupnju sadnica, svi bi se naši poljoprivrednici mogli gotovo sa 50 posto ulaganja riješiti poticajnim sredstvima. To je i te kako prihvatljivo poljoprivrednicima, koji žele zasaditi nove vinograde, maslinike i voćnjake.

Iako to polučuje znatne rezultate, htjeli bismo da uspjeh bude još bolji i da se u te programe uključe sve općine i gradovi u županiji budući da ih je zasad tim projektom obuhvaćeno oko 50 posto, ponajviše u Imotskom i Vrgoračkom polju«, tvrdi Kovačević. On se zalaže za projekte, kojima bi se ulaganja trebala usmjeriti prvenstveno u sadnju visokokvalitetnih sorti vinove loze, jer na tržištu nedostaje izvornih visokokvalitetnih dalmatinskih vina. U tome baš vinogradari Splitsko-dalmatinske županije vide svoju šansu.

Izvor: vjesnik.com

   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa