Seniko studio
Vijesti
22.12.2008. Ceh poljodjelstva i slatkovodnog ribarstva HOK-a protiv obveznog članstva obrtnika u Hrvatskoj poljoprivrednoj komori
Enrico Cernecca, predsjednik Ceha poljodjelstva i slatkovodnog ribarstva
Enrico Cernecca, predsjednik Ceha poljodjelstva i slatkovodnog ribarstva
Ceh smatra da Zakon stavlja u neravnopravan položaj fizičke i pravne osobe koji su poljoprivredni proizvođači

Organizacija efikasne proizvodnje, plasman proizvoda na tržište, HACCP, moguće inicijative i traženja prema Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, cijene repro-materijala u odnosu na gotove proizvode, problemi naplate, međusobno informiranje i udruživanje poljoprivrednika i slatkovodnih ribara, brendiranje proizvoda, reforma poticaja za poljoprivredu i ribarstvo te primjena Zakona o poljoprivrednom zemljištu, bilo je u fokusu sjednice Ceha za poljodjelstvo i slatkovodno ribarstvo Hrvatske obrtničke komore (HOK), održane 19. prosinca u Zagrebu.

Raspravljajući o Konačnom prijedlogu Zakona o Hrvatskoj poljoprivrednoj komori, na sjednici Ceha istaknuto je kako je Hrvatska obrtnička komora uputila Vladi RH i Hrvatskom saboru amandman vezan uz obvezno članstvo obrtnika u toj komori.

HOK, naime, ne može prihvatiti rješenje o članstvu u Hrvatskoj poljoprivrednoj komori na način kako je to predviđeno u članku 10. Konačnog prijedloga, jer je nejasno temeljem čega su obvezni članovi postale sve fizičke osobe – poljoprivredna gospodarstva, a neobvezni članovi pravne osobe – poljoprivredna gospodarstva.

Bez obzira na oblik organiziranja, obrt ili trgovačko društvo, odnosno zadruge, to su gospodarski subjekti koji obavljaju istu djelatnost, pod istim uvjetima, te bi ih ovo razlikovanje u članstvu u Komori s ustavno-pravnog stanovišta stavilo u neravnopravni položaj, smatraju u HOK-u.

Ujedno, poljoprivredna gospodarstva – fizičke osobe, koja su registrirana kao obrt (registrirano je preko 3.000 obrtnika koji se bave različitim oblicima poljoprivrednih djelatnosti), obvezni su članovi Hrvatske obrtničke komore (temeljem Zakona o obrtu), pa nije jasno na koji način bi se razgraničilo ovo članstvo, ili bi oni bili obvezni članovi dviju komora (s obveznim davanjima).

I na taj način bi se obrtnici – poljoprivrednici stavili u neravnopravni položaj (veća davanja) u odnosu na trgovačka društva – poljoprivredna gospodarstva, a što je s ustavnog stanovišta neprihvatljivo.

Na sjednici Ceha sudjelovali su i predstavnici Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo HGK, s ciljem razmjene iskustava te analize dosadašnjih aktivnosti.

Rješavanje problema poljodjelstva i slatkovodnog ribarstva, zaključeno je, zahtijevat će akcije usmjerene prema resornom Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, kao i prema velikim naručiteljima proizvoda poljoprivrede i slatkovodnog ribarstva, poput Agrokora.

Povezani članci
03.05.13 Sajmovi i izložbe
Na sajmu ribarstva "Crofish" 70 izlagača
15.06.12 Vijesti
U Rijeci održana manifestacija "Riba Hrvatske – Jedi što vrijedi"
11.06.12 Financije i gospodarstvo
Proizvodnja slatkovodne ribe povećana za 24 posto
21.02.12 Vijesti
Mario Lovrinov novi predsjednik Udruženja ribarstva i prerade ribe HGK
25.11.11 Sajmovi i izložbe
Započeo projekt “Riba Hrvatske-Jedi što vrijedi”
21.11.11 Sajmovi i izložbe
Početak projekta "Riba Hrvatske-Jedi što vrijedi" 24. studenog
06.05.11 Sajmovi i izložbe
Bruxelles: Velik interes za hrvatsku morsku hranu
04.02.11 Vijesti
HGK: Potrebne mjere za spas ribarstva
19.03.10 Vijesti
SSSH: Popijač ribarima uvodi 14-satno radno vrijeme
02.04.09 Vijesti
Ceh za poljodjelstvo HOK-a: Kriza šansa za domaće proizvođače
24.09.08 Vijesti
Imenovana vodstva novih Cehova i Suda časti HOK-a
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa