Međunarodno poslovanje
Seniko studio
Izvoz
11.04.2006. (Armando Černjul) Izvoz crnih i bijelih tartufa
Istarski bijeli tartuf (Tuber magnatum) već je dulji niz godina imidž Istre i Hrvatske, a podignut je na svjetsku razinu nakon što je tartuf težak 1,34 kg 1999. ušao u Guinnessovu knjigu rekorda. Kilogram tog tartufa, koji je sigurno jedan od najkvalitetnijih na zemaljskoj kugli stoji od šest do 22 tisuće kuna po kilogramu.

Zbog suše 2003. godine cijena mu se popela na vrtoglavih 4400 eura. A da bijeli tartuf može biti skuplji od zlata, govori podatak da je istarski trgovac Đulijano Krst, zvani Đoni, potkraj prošle godine otkupio rijedak primjerak tartufa teškog 92 dkg, čija je vrijednost procijenjena na 5000 eura, i za koji mu je u Italiji ponuđeno 8000 eura.

80 posto tartufa na crno
Poznavatelji trgovine s tartufima u Istarskoj županiji ističu da se 80 posto tih gljiva prodaje na crno, u Italiji kao talijanski bijeli tartuf te u Sloveniji. Aleksandar Krt, načelnik općine Oprtalj, i negdašnji aktivni lovac na tartufe kaže: "Odgovorne u državi ne zanima koliko se tartufa prikupi jer smatraju da je riječ o malom prihodu za državu kazao je načelnik Krt, koji je istaknuo da najviše tartufa ima na području njihove općine, zatim Motovuna, Buzeta, Kršana i drugih. "

Lani je skupljeno približno pet tona bijelog tartufa, ali na crno se izvezu čak tri tone. Država je, međutim, službeno registrirala samo 671 kilogram tartufa za 1,2 milijuna dolara.

Malo se zna o crnom tartufu Tuberu malanosporumu koji se bere cijele godine i sve je popularniji. Cijena mu je u trgovinama znatno niža od bijelog tartufa i iznosi 2500 kuna po kilogramu. Krt kaže da se godišnje ubere 1-2 tone crnog tartufa. Kad je u pitanju šverc tartufa, veli načelnik, on se neće iskorijeniti, ali se može smanjiti.
Međutim, djelatnici Državnog inspektorata morali bi više voditi računa o nekontroliranoj prodaji tartufa te kontrolirati trgovačka društva i obrte koji se bave trgovinom tartufa, a ima ih četrnaest u Istarskoj županiji i jedno u Primorsko-goranskoj županiji. Tartufarstvo nije registrirano kao djelatnost, a nadležnost koju ima država trebalo bi dati županiji, koja bi vodila više računa o kontroli.

Rat lovaca i švercera
Po pravilniku berač tartufa za svoje potrebe može ubrati do 10 dekagrama tog specijaliteta, a kada ga se uhvati s jednim kilogramom izjavi da ih je skupljao 11 dana! objašnjava Krt.
Kriminal s tartufima proširio se i teško će se zaustaviti. Već dulje razdoblje traje poseban rat lovaca i švercera tartufa, u kojem svake godine bude otrovano više pasa tartufara. Da je preprodaja uzela velikog maha, potvrdio nam je i Giancarlo Picchirelli, predsjednik Talijanske udruge tartufara, istaknuvši da su kod njih kazne za preprodavače veoma visoke.

Izvor: Večernji list

   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa