Međunarodno poslovanje
Seniko studio
Strateški savezi
14.07.2008. Hrvatska u Uniji za Mediteran
Jednoglasnim prihvaćanjem Zajedničke deklaracije u nedjelju je završen summit četrdesetak šefova država ili vlada u Parizu na kojem je uspostavljen Barcelonski proces: Unija za Mediteran

Jednoglasnim prihvaćanjem Zajedničke deklaracije u nedjelju je završen summit četrdesetak šefova država ili vlada u Parizu na kojem je uspostavljen Barcelonski proces: Unija za Mediteran. Mediteransku uniju činit će 27 zemalja članica Europske unije, zemlje južnog Sredozemlja - Alžir, Egipat, Izrael, Jordan, Libanon, Maroko, Mauritanija, Sirija, Tunis, Turska i palestinske vlasti te europske sredozemne zemlje Hrvatska, Albanija, BiH, Crna Gora i Monako.

Unija za Mediteran počivat će na suradnji u konkretnim projektima u više područja poput ekološke zaštite, solarne energije i civilne zaštite, osiguranja pitke vode pomorskih i cestovnih komunikacija.

Prema tekstu Zajedničke deklaracije Unija predstavlja multilateralno partnerstvo s ciljem jačanja potencijala za regionalnu integraciju i povezivanje.

Na čelu Unije bit će dvojica supredsjedatelja, jedan s europske strane, a drugi s južne obale Mediterana. Predviđeno je osnivanje tajništva, čije će se sjedište odrediti naknadno.

Svake druge godine održavali bi se sastanci na vrhu, a između tih summita održavali bi se sastanci na ministarskim razinama.

Hrvatska daje punu potporu Uniji za Mediteran, koja će pomoći ostvaranju suradnje na Sredozemlju na gospodarskom, kulturnom i političkom planu, izjavio je nakon završetka summita predsjednik Stjepan Mesić.

Hrvatsko članstvo u Uniji za Mediteran omogućit će zemlji da afirmira svoju mediteransku dimenziju koja je do sada možda bila zapostavljena, izjavio je u Parizu ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković. (Bankamagazin)

   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa