Seniko studio
Vijesti
23.06.2008. HUP o korupciji u sustavu razminiranja
Vlada saniranjem tvrtke Mungos stvara nepravedne uvjete na tržištu prema privatnim tvrtkama koje čine preko 90% kapaciteta za razminiranje, ističu iz HUP-a

Udruga poslodavaca humanitarnog razminiranja pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP) izdala je u ponedjeljak priopćenje u kojem reagira na, kako se navodi, 'novinarske tekstove kojima se insinuira postojanje korupcije u sustavu razminiranja, obzirom da stvaraju negativnu sliku o privatnim poslodavcima u sustavu razminiranja'.

U priopćenju se dalje naglašava kako je sustavno razminiranje Hrvatske započelo 1998. godine osnivanjem Hrvatskog centra za razminiranje, u vrijeme kada granice miniranih područja nisu bile poznate, a nisu postojali niti zapisnici minskih polja.

Iste je godine, dodaje se, razminirano pet kvadratnih kilometara, dok se danas razminira oko 30 km².

Iz tih razloga u HUP-u smatraju neumjesnim uspoređivati ovu djelatnost s mafijaškim aktivnostima, dodajući kako poslodavci od 2002. g. upozoravaju sve odgovorne u sustavu na probleme s kojima se susreću, a najveći nedostatak su financijska sredstva.

Neosiguravanje dostatnih financijskih sredstava, ali i povećanje učinkovitosti u sustavu, počevši od ulaganja u opremu i strojeve pa do podizanja plaća djelatnika iz godine u godinu, stvaraju sve veće prepreke u poslovanju.

Cijena razminiranja formirana 1998. godine omogućavala je konkurentno poslovanje s ostvarivanjem profita, što je u konačnici potaklo osnivanje tvrtki za razminiranje i sveukupnog sustava razminiranja.

Od 2002. godine cijena razminiranja pada s 11,50 kn/m² na 8,67 kn/m2 u 2007 godini.

Ističe se kako su poslodavci posao razminiranja financirali rizičnim kreditima, s obzirom da oprema u koju se ulaže nakon nekoliko godina postaje 'mrtav kapital'.

Takav način poslovanja za većinu je tvrtki poguban pa su neke njih pogrešne procjene platile stečajem i zatvaranjem, za razliku od tvrtke Mungos koja se sanira zato što je u državnom vlasništvu, ističu iz HUP-a.
Udruga poslodavaca humanitarnog razminiranja u svom članstvu ima ukupno 25 tvrtki za razminiranje (bez Mungosa), koje zapošljavaju 411 pirotehničara i 58 pomoćnih djelatnika.

Više od 90% zaposlenika su hrvatski branitelji. Tvrtke članice Udruge u vlasništvu imaju 38 strojeva za razminiranje i 36 pari pasa za detekciju mina.

Sa svim navedenim, privatne tvrtke čine 90% ukupnih kapaciteta kojima se odvija proces razminiranja u Republici Hrvatskoj.

Sve tvrtke učesnice procesa razminiranja, uključujući i Mungos, trebale bi zajedno s Vladom i ostalim nadležnim institucijama donijeti globalno i dugoročno rješenje koje neće biti na štetu niti jednog o njih, zaključuje se u priopćenju HUP-a.

Povezani članci
11.06.08 DOP
SPES: Započinje razminiranje Tenje
08.03.08 DOP
U akciji SPES-a za razminiranje Hrvatske donirano preko pola milijuna kuna
24.12.07 DOP
Nastavlja se akcija Konzuma i SPES-a za razminiranje Hrvatske
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa