Info
Seniko studio
Zdravlje
06.03.2008. Znanstvenici EU upozoravaju na nanomaterijale u kozmetici
Nanomaterijale sadrže kreme za sunčanje, dezodoransi, paste za zube, šamponi, kreme protiv bora, lakovi za nokte...

Znanstveni odbor Europske unije zadužen za sigurnost proizvoda za široku potrošnju zaključio je da su sadašnje metode procjene rizika nanomaterijala u kozmetici, posebno u kremama za zaštitu od sunca, nedovoljne, pišu u četvrtak europski mediji.

Odbor je zaključio da je "potrebno ponovno razmotriti sigurnost vodootpornih nanomaterijala koji se koriste u kremama za zaštitu od sunca".

U mišljenju koje je objavljeno prije nekoliko dana, Odbor je predložio da se procijeni rizik svih nanočestica koje se koriste u kozmetici i to od slučaja do slučaja.

Dodao je da bi se to trebalo učiniti tako da se ili ponovno razmotri rizik korištenjem postojećih evaluacijskih metoda ili da se razviju nove metode, posebno dizajnirane za nanomaterijale.

U svom mišljenju Odbor također poziva da se hitno razvije nova metodologija za procjenu opasnosti nanomaterijala koji prodiru kroz kožu te se mogu kumulirati u organima, posebno bioodrživih nanomaterijala koji su, smatra Odbor, opasniji od biorazgradivih.

Izvješće sugerira da bi se nanomaterijali trebali sa stajališta rizika tretirati kao nove kemikalije te da bi se trebao razmotriti problem absorpcije kroz kožu, i to posebno za zdravu a posebno za bolesnu kožu.

Korištenje nanočestica u kremama za sunce samo je jedan primjer korištenja nanotehnologija za poboljšanje proizvoda za široku potrošnju.

Budući da je cink jedan od najučinkovitijih blokatova UV zraka on se koristi u tim kremama, ali tek pretvaranje cinka u nanočestice praha čini kreme atraktivnijima za korištenje.

Osim krema za sunčanje dostupni su i drugi proizvodi za osobnu njegu u kojima se koriste nanomaterijali - dezodoransi, paste za zube, šamponi, kreme protiv bora ili lakovi za nokte - unatoč nedostatku regulative o nanomaterijalima.

Nanočestice i materijali mogu se udahnuti, progutati ili se mogu apsorbirati kroz kožu, a njihovo ponašanje unutar ljudskog tijela zasad nije poznato, zbog čega je nemoguće predvidjeti učinke na ljudsko zdravlje i okoliš.

Europska komisija trenutno radi na reviziji postojećih EU regulativa kako bi ustanovila jesu li potrebna posebna pravila o nanotehnologiji kojima bi se pokrili rizici vezani uz nanomaterijale ili se ti materijali mogu smatrati dijelom primjerice EU regulative o kemikalijama - REACH-a.

Europska komisija dokument o tim pitanjima trebala bi objaviti tijekom ove godine. (H)

Povezani članci
09.03.11 Sajmovi i izložbe
Dani ljepote od 11. do 13. ožujka na ZV-u
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa