Robe
Seniko studio
Neprehrambeni proizvodi
28.07.2006. (Ivan Pandžić, Ivana Barišić) Munja prodaje 12 hektara na Žitnjaku i seli u Beli Manastir
Jedina hrvatska tvornica akumulatora i baterija, koja pregovara o preseljenju i u Karlovačku ili Krapinsku županiju, planira proširiti djelatnost na reciklažu, a za sve joj je djelatnosti potrebno samo 2,5 hektara

Jedina hrvatska tvornica akumulatora i baterija Munja do kraja 2007. iselit će se iz zagrebačkog Žitnjaka na jeftiniju lokaciju, najvjerojatnije u poslovnu zonu Belog Manastira. Odluku o preseljenju potvrdio nam je predsjednik Uprave Munje Ivan Miloloža i opravdao je prevelikim davanjima koja moraju u Zagrebu izdvajati za svoje golemo zemljište od 121.000 četvornih metara. Slivne i vodne naknade uz naknadu za pročišćavanje voda bile su kap koja je Upravi prelila čašu, jer godišnje iznose oko tri milijuna kuna. "Da nam toliko iznosi neto dobit, bili bismo presretni", kaže direktor Munje.

Zagreb nije maćeha
Trenutno su još u pregovorima za preseljenje i s Karlovačkom i Krapinskom županijom, i Ivanić Gradom, ali je zbog brojnih povlastica ipak najizgledniji za novu proizvodnju Beli Manastir. Munji za proizvodnju treba maksimalno 25.000 četvornih metara opskrbljeno plinom, i to zato što nakon preseljenja planiraju proširiti djelatnost na reciklažu akumulatora, za što već imaju dozvole.

Inače bi im za dosadašnju prozvodnju trebalo samo 10.000 četvornih metara."Zagreb se nikada prema nama nije odnosio maćehinski, ali naknada za pročišćavanje vode i ostale naknade proizvodnju su nam zaista učinili preskupom. Kada smo uložili pola milijuna kuna u vlastito recikliranje vode, troškovi su nam se smanjili sa 75.000 na 6000 mjesečno. Otkako je prije dvije godine uvedena naknada za pročišćavanje, oni su se opet popeli na između 40 i 60 tisuća kuna", kaže Ivan Miloloža.

Munja u Zagrebu planira ostaviti samo komercijalnu službu i prodaju, a obećavaju i da će primjereno riješiti pitanje sadašnjih 150 radnika. Na novoj bi lokaciji zaposlili također 150 radnika, ali iz županije u koju se presele. Osim najvećeg zemljišta na Žitnjaku, Munja u Zagrebu još ima lokacije u Vrbanićevoj od 980 kvadrata i u Heinzelovoj oko 7000 kvadrata. Prodajom tih zemljišta grubo su preračunali da bi apsolutno mogli pokriti cjelokupno preseljenje i još dodatno osigurati višemjesečni repromaterijal. Službene procjene zemljišta još nisu napravljene niti su počeli pregovori s potencijalnim kupcima. "Prije šest godina Metro nam je nudio tri njemačke marke za kvadrat, a sada razvojem grada zemljište vrijedi mnogostruko više. Međutim, nama nije cilj samo rasprodati zemljište već i obvezno nastaviti proizvodnju", zaključuje Miloloža.
Uništeni strojevi
Uprava Munje je inače od privatizacije kada ju je većinski preuzela tvrtka HE-TO TRADE uložila oko sedam milijuna eura u nabavku novih strojeva, povećavši kapacitet prozvodnje na milijun akumulatora godišnje. Proces preseljenja usporio je požar koji se dogodio prošle godine i u kojem je, kaže Miloloža, uništeno strojeva u vrijednosti od milijun eura. Unatoč neželjenju Milolože da u potpunosti potvrdi lokaciju preseljenja, tajnik Belog Manastira Josip Kompanović smatra da je njihova zona bez konkurencije. Uvjeren je da će se tvornica akumulatora doseliti u njihov kraj. Uprava Munje konačnu odluku donijet će do jeseni, a ako se odluči za Beli Manastri, bit će prva tvornica u novoj Poslovnoj zoni I.

Izvor: poslovni.hr

   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa