Međunarodno poslovanje
Seniko studio
Franchising
15.10.2007. Banke nedovoljno zainteresirane za franšizno poslovanje
Velike poteškoće stvara i nepostojanje zakonske regulative te nepoznavanje franšiznog poslovanja s pravne i ekonomske strane

Hrvatske financijske institucije nedovoljno su zainteresirane za financijsko praćenje franšiznog poslovanja te franšizerima pristupaju kako i svakoj novoosnovanoj tvrtki, dok primjerice strane banke koje posluju u Hrvatskoj na drugim tržištima imaju posebne odjele za franšizno poslovanje.

Istaknula je to na današnjem susretu s novinarima voditeljica Centra za franšizu Centra za poduzetništvo iz Osijeka Mirela Alpeza, koja je uz nepostojanje specijaliziranih financijskih proizvoda kao najznačajnije probleme franšiznog poslovanja u Hrvatskoj izdvojila i nepostojanje zakonske regulative te nepoznavanje franšiznog poslovanja s pravne i ekonomske strane.

Dodala je kako je osnovni problem kod financiranja franšiznog poslovanja što banke na franšizu ne gledaju kao na već osmišljeni i dokazani poslovni pothvat, već kao i svaku drugu novoosnovanu tvrtku koja tek treba razviti i na tržištu potvrditi svoj proizvod ili uslugu.

Istodobno, istaknula je Alpeza, podaci Američke gospodarske komore pokazuju kako uspješnost poduzetnika koji u posao ulaze putem franšize nakon godinu dana poslovanja iznosi 97 posto, a kroz samostalnu tvrtku 62 posto.

Nakon pet godina postotak 'preživjelih' franšiznih tvrtki iznosi pak 92 posto, a nakon deset godina 90 posto, dok kod samostalnih tvrtki nakon pet godina na tržištu ostaje 23 posto, a nakon deset godina njih svega 18 posto.

Predsjednica Hrvatske udruge za franšizno poslovanje Ljiljana Kukec najavila je pak 4. Međunarodni franšizni forum, koji će se održati u Zagrebu 9. i 10. studenog.

Jedan od glavnih ciljeva tog savjetovanja je na jednom mjestu predstaviti ponudu stranih i 30-tak domaćih franšiznih koncepata, ali i promovirati franšizno poslovanje kao mogućnost poticanja sigurnijeg poduzetništva, rekla je Kukec. (H)

Povezani članci
03.11.07 Propisi
Komplicirane zakonske regulative usporavaju ulaganja u istočnu Europu
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa