Info
Seniko studio
Korisne informacije
05.10.2007. EU: Telefoniranje s mobitela pojeftinilo do 60 posto
Cijena telefoniranja je pala s prosječnih 1,10 eura na 0,49 eura

Korisnici mobilnih telefona u Europskoj uniji plaćaju i do 60 posto niže cijene za korištenje mobitela u europskom inozemstvu, dok će hrvatski građani morati barem još neko vrijeme na to pričekati.

Europska komisija je u četvrtak studiju o provedbi uredbe o ograničavanju cijena roaminga, koju je Vijeće EU-a usvojilo u lipnju ove godine. Studija pokazuje da su operateri mobilne telefonije udovoljili zahtjevima nametnutim uredbom o uvođenju eurotarife, koja propisuje najviše 49 centi za odlazne pozive u inozemstvu i najviše 24 centa za dolazne pozive primljene u inozemstvu.

Prema studiji, do 30. kolovoza oko 200 milijuna građana Europske unije prešlo je na eurotarifu. Cijena je pala čak do 60 posto s prosječnih 1,10 eura na prosječnih 0,49 eura.

Budući da je riječ o uredbi Europske unije, obvezne su je provoditi samo njezine članice. No, iz pojedinih zemalja članica, poput Slovenije i Mađarske postoje pritisci da se to uvede i za kandidatske i ostale zemlje jugoistočne Europe, jer njihovi građani svoje mobitele često koriste baš u tim zemljama.

Povjerenica zadužena za telekomunikacije Viviane Reding rekla je na konferenciji za novinare da se uredba odnosi samo na zemlje EU-a, ali da su operateri iz nekih susjednih susjednih zemalja poput Švicarske dobrovoljno prešli na eurotarifu. Reding je rekla da su u tijeku pregovori i s hrvatskim operaterima.

Ona je izrazila zadovoljstvo provedbom uredbe. "Drago mi je što je prelazak na eurotarifu prošao glatko, zahvaljujući bliskoj suradnji između Europske komisije i skupine europskih regulatora te snažnoj političkoj potpori Europskog parlamenta", rekla je Reding.

Prema studiji, najniže tarife roaminga ima Nizozemska (20 centi i za dolazne i odlazne pozive), zatim Velika Britanija (31,57 centi za odlazne i 12,63 za dolazne pozive. U većini zemalja uvedena je maksimalno dopuštena tarifa.

Uredba, čija je važnost ograničena na tri godine, propisuje da sljedeće godine cijene odlaznih pozivi u inozemstvu smanje na 0,46 eura, a dolazni 0,22 eura. U trećoj godini primjene uredbe cijene bi se trebale još smanjiti na 0,43 odnosno na 0,19 eura.

Europska komisija je odlučila predložiti, a Vijeće EU-a je prihvatilo donijeti uredbu o uvođenju gornje granice cijene roaminga tvrdeći da operateri neopravdano drže visoke cijene, tako da je poziv iz inozemstva znao biti skuplji čak za šest puta nego poziv u matičnoj mreži.

Uredba također propisuje da od 30. rujna svaki korisnik mobitela kada ode u europsko inozemstvo dobije SMS o cijenama roaminga.

Studija pokazuje da je već u srpnju više od 50 milijuna Europljana prešlo na eurotarifu, u kolovozu njih više od 200 milijuna, od početka ovoga mjeseca čak 400 milijuna korisnika mobilnih telefona. (H)

Povezani članci
07.03.11 Vijesti iz svijeta
Europska komisija: Cijene roaminga do 2015. svesti na nulu
12.02.08 Financije i gospodarstvo
Niže cijene roaminga znače 200 mil. kn manje poreza hrvatskom proračunu
04.02.08 Vijesti iz regije
Vodafone u Češkoj povećao broj korisnika na 2,66 milijuna
18.01.08 Korisne informacije
Cijena roaminga u EU pala prošlog ljeta 10 posto
23.08.07 Korisne informacije
Roaming: Svi operateri informirali Komisiju o novim eurotarifama
04.07.07 Korisne informacije
Roaming: Slovenci najžešći zagovornici uključenja Hrvatske u eurotarifu
01.07.07 Vijesti
Stupila na snaga uredba o roamingu
28.06.07 Vijesti iz svijeta
Globalni broj mobilnih pretplatnika u srpnju će premašiti rekordne tri milijarde
26.06.07 Tvrtke i tržišta
Europski sud odbacio zahtjev mobilnih operatera za povratom PDV-a
07.06.07 Korisne informacije
Proširenje uredbe o roamingu i na Hrvatsku?
24.05.07 Korisne informacije
Za jeftiniji roaming Hrvati će čekati ili na članstvo u EU ili na posebni sporazum s EU-om
23.05.07 Tvrtke i tržišta
GSM operateri osuđuju nove tarife koje je usvojio Europski parlament
28.04.07 Šira regija
Dogovor o cijeni roaminga ne očekuje se tako skoro
16.07.06 Vijesti
Roaming najviše 30 posto skuplji
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa