Seniko studio
Vijesti
09.05.2006. Bilješka i zaključci s okruglog stola “Implementacija HACCP-a u trgovinskoj djelatnosti”, održanog 9. svibnja 2006. u Vijećnici Hrvatske gospodarske komore
Okrugli stol koji je održan 9. svibnja 2006. u Vijećnici Hrvatske gospodarske komore okupio je više od 80 predstavnika trgovačkih društava koji posluju s prehrambenim proizvodima. Inicirao ga je Sektor za trgovinu a realiziran je u suradnji s Centrom za kvalitetu.

Okrugli stol je vodila direktorica Sektora trgovine Milica Rakuša-Martulaš a istom su nazočili i predstavnici nadležnih ministarstava: pomoćnica ministra za trgovinu i unutarnje tržište Ema Culi, predstavnica Uprave za sanitarnu inspekciju Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi Ružica Vazdar, te predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva (MPŠVG) Jadranka Mička - Uprava za prehrambenu industriju, Ksenija Boroš i Darija Vratarić - Uprava za veterinarstvo.

Uvodno predavanje o uvjetima vezanim uz strategiju sigurnosti hrane i zakonodavstvo Europske unije te uvjetima s kojima će se distributivna trgovina u procesu prilagodbe trebati uskladiti održala je Nevenka Gašparac, pomoćnica direktora Centra za kvalitetu pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. Predstavnici nadležnih ministarstava kratkim su izlaganjem informirali o planiranim aktivnostima vezanim za Zakon o hrani (NN br. 117/03, 130/03, 48/04), čija izmjena i dopuna je planirana u skladu s Nacionalnim planom za pridruživanje RH EU za zadnji kvartal tekuće godine, kao i o planiranom preuzimanju tzv. «higijenskog paketa». Također je dana informacija za odgodu primjene članka 29. Zakona o hrani (uspostava samokontrole temeljena na načelima HACCP sustava) za što su nadležna tijela dogovorila odgodu primjene koja je u skladu s predmetnim Zakonom trebala stupiti na snagu 1. kolovoza 2006. godine.

Predstavnica Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi - Uprava za sanitarnu inspekciju kao nadležno tijelo za subjekte u poslovanju s hranom, prezentirala je korake koji se poduzimaju u procesu prilagodbe nacionalnog zakonodavstva sa zakonodavstvom Europske unije te ističe kako nadležno tijelo sačinilo plan aktivnosti, vezano uz usklađivanje s Acquisom, a prva aktivnost koju najavljuje, odnosi se na Pravilnik o Upisniku i postupak upisivanja ( registracije/odobravanja) svih subjekata u njihovoj nadležnosti u jedinstveni Upisnik. Nadalje, obavijestili su da je u pripremi i Pravilnik o općim i specifičnim uvjetima za higijenu te Pravilnik o odobravanju objekata.
U raspravi koja je vođena, bila su postavljena brojna pitanja upućena predstavnicima nadležnih tijela o uvjetima, rokovima i načinu prilagodbe nacionalnog zakonodavstva europskom, s posebnim naglaskom na rok za prilagodbu subjekata u poslovanju s hranom vezanim uz primjenu spomenutog članka 29. Zbog velikog interesa prisutnih gospodarstvenika zaključeno je kako bi bilo poželjno da se donesu određeni zaključci okruglog stola što je i prihvaćeno.

Zaključci održanog Okruglog stola "Implementacija HACCP-a u trgovinskoj djelatnosti" su sljedeći:

1. Nadležna ministarstva, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva te Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi prolongirat će primjenu odredbe članka 29. Zakona o hrani , a rok za službenu objavu odgode je 31. srpnja 2006.

2. Jasno je istaknuto kako zakonodavstvo Zajednice ne zahtjeva certificiranje HACCP-a, na primjer u okviru planova osiguranja kakvoće. Bilo kakav poticaj da se krene u smjeru takve certifikacije proizašao je iz privatnih inicijativa i ima komercijalni značaj u podizanju konkurentnosti trgovačkih društava i ostalih gospodarskih subjekata. Jedina procjena koju zakoni zajednice kao i nacionalno zakonodavstvo predviđa (verifikacija na licu mjesta) je procjena od strane nadležnih tijela.

U Republici Hrvatskoj, nacionalni zakonodavni okvir za implementaciju i nadzor nad provođenjem sustava stalnih kontrola temeljenih na načelima HACCP-a provodi se za sada u području proizvoda životinjskog podrijetla temeljem Pravilnika o provedbi obvezatnih mjera u odobrenim objektima radi smanjenja mikrobioloških i drugih onečišćenja mesa, mesnih proizvoda i ostalih proizvoda životinjskog podrijetla namijenjenih prehrani ljudi (Narodne novine br. 74/97) kojega provodi Uprava za veterinarstvo te verifikacija sustava temeljem uvjeta koje su propisale zemlje uvoznice naših proizvoda životinjskog podrijetla. Jednako tako isti postupak se provodi i prilikom verifikacija od strane nadležnih tijela EU i SAD u izvoznim objektima Republike Hrvatske.
3. Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, kao resorno Ministarstvo trgovine podržava uvođenje HACCP sustava u distributivnoj trgovini

4. Na okruglom stolu je proslijeđena informacija vezana uz objavljivanje i usvajanje norme ISO 22000 koje se očekuje do kraja lipnja 2006. HZN kao hrvatsko nacionalno normirno tijelo prihvatilo je međunarodnu normu ISO 22000 Sustavi upravljanja sigurnošću hrane - Zahtjevi za svaku organizaciju u lancu hrane, kao hrvatsku normu (HRN EN ISO 22000:2006) i ona je u tisku. Očekuje se da će biti objavljena u lipnju 2006. godine. Hrvatski tekst norme pripremio je tehnički odbor HZN/TO 34, Poljoprivredni i prehrambeni proizvodi, Hrvatskog zavoda za norme. Na hrvatski je jezik prevedena i tehnička specifikacija ISO/DTS 22004 za primjenu norme ISO 22000 koja ima status radnog nacrta nrHRN ISO/TS 22004.

ISO i HZN organiziraju seminar o normi HRN EN 22000 od 26-27. lipnja 2006.
Obavijest o tome uskoro će biti objavljena na web stranicama HZN http://www.hzn.hr/ .
5. Sektor za trgovinu HGK će nastaviti sa aktivnostima vezanim uz edukaciju članica u području prilagodbe nacionalnim uvjetima i EU zakonodavstvu u području trgovine kao i pokretanja inicijative za izradu sektorskih vodiča, u suradnji sa predstavnicima gospodarstva, znanosti, nadležnih tijela kroz aktivnosti u Županijskim komorama u suradnji sa Centrom za kvalitetu Hrvatske gospodarske komore.


Sektor za trgovinu & Centar za kvalitetu

   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa