Info
Seniko studio
Statistika
11.01.2016. Nastavljen pad cijena nafte na međunarodnim tržištima
Cijene nafte na međunarodnim tržištima ponovo su pale u ponedjeljak, kliznuvši blizu najniže razine u 12 godina budući da usporavanje gospodarskog rasta u Kini prigušuje očekivanja o oporavku potražnje u novoj godini.

Na londonskom je tržištu cijena barela pala 47 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 33,08 dolara. U tjedan dana barel je u Londonu pojeftinio 15 posto. Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 52 centa nižoj cijeni, od 32,64 dolara.

Kina je i na početku novog tjedna bila u fokusu međunarodnih tržišta gdje se strahuje od posustajanja gospodarskih aktivnosti u toj zemlji a time i od slabljenja potražnje u drugom potrošaču nafte u svijetu. Ta su strahovanja potvrdili izračuni banke Barclays prema kojima je naftna potražnja u Kini u studenom smanjena 4,9 posto u odnosu na prethodni mjesec, odnosno za dva posto na godišnjoj razini, najviše od srpnja 2014.

Analitičari posebno izdvajaju pad vrijednosti kineskog juana i dvije obustave trgovanja na kineskim tržištima dionica zbog oštrog pada indeksa. Previranja su se nastavila i u ponedjeljak, pa su dionice vodećih kompanija u industrijskom sektoru pale dodatnih pet posto dok su kamate na prekonoćne pozajmice u juanima na tržištima izvan Kine poskočile gotovo 40 posto, najviše od početka trgovanja juanom na određenom broju tržišta izvan Kine.

"Ako je suditi po prvom tjednu, čeka nas duga, nestabilna i vrlo iscrpljujuća godina. Prvi je tjedan loše počeo a dobro završio a zabrinjava što je reakcija tržišta bila ista - prodaj, prodaj, prodaj", komentirao je u bilješci David Hufton iz PVM Oil Associatesa.

"Kina je optimistima zatrla nadu. Obistinile su se prognoze o trećem dijelu financijske krize, koji se odvija na tržištima u nastajanju a najavljivali su ga Međunarodni monetarni fond (MMF), Svjetska banka i Banka za međunarodna poravnanja (BIS) i drugi zloguki proroci​​", dodaje Hufton.

Iz Morgan Stanleya u ponedjeljak su objavili da bi cijene nafte mogle pasti i ispod 30 dolara, posebice ako dolar dodatno ojača prema ostalim valutama. "Pad vrijednosti kineskog juana za 15 posto mogao bi spustiti cijenu nafte ispod razine od 30 dolara“, napisali su u toj banci.

Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) na svojoj internetskoj stranici objavila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u petak iznosila 28,46 dolara, što znači da je bila 61 cent viša nego dan ranije. (H)

Povezani članci
27.02.16 Financije i gospodarstvo
Cijene nafte prekoračile 36 dolara, podršku pružila američka potražnja za benzinom
18.01.16 Vijesti iz svijeta
Nafta ispod 30 dolara po barelu, slijedi daljnji pad
13.11.15 Financije i gospodarstvo
MMF: Hrvatska se mora energično pozabaviti fiskalnim nevoljama
03.07.15 Financije i gospodarstvo
MMF: Hrvatska se oporavlja, ali je još u opasnosti
14.04.15 Financije i gospodarstvo
MMF potvrdio prognozu blagog rasta hrvatskog BDP-a u 2015., u 2016. očekuju ubrzanje
07.10.14 Financije i gospodarstvo
MMF očekuje ove godine gospodarski pad u Hrvatskoj od 0,8 posto
27.02.13 Korisne informacije
Ribić: MMF će Vladi predložiti da manje štedi
07.01.13 Vijesti iz svijeta
MMF-ovi ekonomisti priznaju greške u procjeni utjecaja proračunske štednje
17.12.12 Financije i gospodarstvo
Ministar Linić: 2013. neće biti problematična za zaduženje niti nam treba novac MMF-a
09.10.12 Financije i gospodarstvo
MMF očekuje pad hrvatskog BDP-a od 1,1 posto u ovoj godini
03.10.12 Financije i gospodarstvo
Misija MMF-a: Gospodarski izgledi su slabi, a rizici veliki
19.09.12 Financije i gospodarstvo
Izaslanstvo MMF-a u Hrvatskoj
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa