Info
Seniko studio
Vijesti iz regije
28.12.2015. Problemi eurozone mogli bi se ponovno pojaviti - njemački ekonomist
Gospodarski problemi eurozone "samo su prikriveni" nakon posljednje krize te bi se u dogledno vrijeme ponovno mogli pojaviti i preokrenuti trend njemačkog gospodarstva, upozorava vodeći njemački ekonomist Hans-Werner Sinn u intervjuu za novinsku agenciju Dpa.

Mogućnost ponovnih previranja previranja u eurozoni i stalno prisutna prijetnja od dramatičnog slabljenja kineskog gospodarstva dva su najveća rizika s kojima se Njemačka sada suočava, izjavio je Sinn iz instituta Ifo. Međutim, ako se ta dva problema uspiju izbjeći, Sinn smatra da bi Njemačka mogla u 2016. ostvariti snažan gospodarski rast.

Neki od najvećih problema eurozone dolaze iz Francuske i zemalja južne Europe, koje nisu uspjele progurati strukturne reforme i ojačati svoja gospodarstva.

Zone u Europi koje nisu obuhvaćene reformama goleme su i tamo leže rizici, ustvrdio je. "Europa ne funkcionira s eurom. Francuska i južna Europa su u kroničnoj zamci, a masovna nezaposlenost dovodi do političke radikalizacije, što je štetno za europsku koheziju", ocijenio je Sinn.

Njemačko gospodarstvo, smatra, trebalo bi imati poticaj od očekivane državne potrošnje od 21 milijardu eura za pomoć tražiteljima azila. Međutim, budući da se ne očekuje da će vlada u skorije vrijeme povećati poreze, ta dodatna potrošnja će se na kraju morati kompenzirati rezovima u drugim područjima. "Na kraju, država će morati vratiti dodatne poreze, što će onda imati točno suprotan učinak", rekao je Sinn.

Problem je za Njemačku, kaže Sinn, što si zemlja ne može priuštiti visoke dugove kao što imaju drugi , "jer nitko neće spasiti Njemačku, nitko neće oprostiti naše dugove".

Istaknuo je da državni dug doseže 70 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a tu razinu ocijenio je neodrživom. Povrh toga, tu je i demografski problem starenja radne snage s manjim brojem djece.

"Baby boom generacija želi da njihove mirovine budu isplaćivane za 15 godina od djece koju nisu imali", rekao je. "Bilo bi neodgovorno dopustiti rast zaduživanja u takvoj situaciji. Uostalom, manji broj djece bit će ostavljen s velikim teretom".

Ifo institut procijenio je da će njemački gospodarski rast u 2016. iznositi 1,9 posto, što je jedna od optimističnijih procjena. Tvrdi i da će niske cijene nafte i slabiji euro biti blagodat za Njemačku jer će potaknuti inozemnu potražnju za njemačkim proizvodima. Osim toga, niske kamatne stope diljem Europe dovele su do buma izgradnje, od čega će, kaže Sinn, Njemačka također imati koristi. (H)

Povezani članci
20.04.12 Vijesti iz svijeta
Njemačka poslovna klima jača šesti mjesec zaredom
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa