Robe
Seniko studio
Prehrambeni proizvodi
24.12.2015. Agencija o EU novcu za slobodnu distribuciju jabuka i mandarina
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju pozvala je u četvrtak proizvođače jabuka i mandarina da izvijeste o količinama tog voća koje ne planiraju isporučiti primateljima u sklopu potpore koju Europska unija daje za povlačenje jabuka i mandarina s tržišta i distribuciju humanitarnim organizacijama.

Europska unija, naime, i ove godine daje potporu proizvođačima jabuka i mandarina za povlačenje voća s tržišta i slobodnu distribuciju primateljima (humanitarnim organizacijama, ustanovama socijalne skrbi, školama i vrtićima, bolnicama i kaznenim tijelima).

Ta je mjera Europske komisije rezultat prošlogodišnjeg ruskog embarga na uvoz voća i povrća iz Europske unije, a dodjeljuje se zemljama članicama EU u skladu s procijenjenim količinama proizvoda na koje ima utjecaj zabrana Ruske federacije i za svaku se zemlju izračunava na temelju trogodišnjeg prosjeka izvoza određenih proizvoda u Rusiju.

Republici Hrvatskoj dodijeljena je maksimalna količina od 2.150 tona za jabuku i 3.200 tona za mandarinu.

Uz te količine svakoj državi članici dodijeljeno je dodatnih maksimalno 3.000 tona, a Ministarstvo poljoprivrede odlučilo je o dodatnim količinama za jabuke tako da su ukupne količine koje se mogu povući s hrvatskog tržišta 5.150 tona za jabuku i 3.200 tona za mandarinu.

"Ove količine jabuka, odnosno mandarina podijeljene su proizvođačima, a postupci isporuke primateljima su u tijeku. Interes za ovu mjeru i ove godine je vrlo velik. U cilju iskorištenja što većih dodijeljenih količina, proizvođačima je određen rok od 90 dana za isporuku utvrđenih količina. Ukoliko se u navedenom roku isporuke prihvatljivim primateljima ne izvrše, Agencija za plaćanja te količine stavlja ponovno na raspolaganje", navodi se u priopćenju Agencije.

Iz Agencije su stoga pozvali proizvođače jabuka i mandarina, a naročito mandarina (radi nemogućnosti njihova dugotrajnog skladištenja) da obavijeste Agenciju o količinama mandarina koje ne planiraju isporučiti primateljima, a za koje su dobili odobrenje od Agencije.

Na taj način, poručuju, zajedno će se učiniti sve da se kvota dobivena od strane Europske komisije u što većoj mjeri iskoristi.

Količina stvarno povučenog voća s tržišta, o kojoj će Agencija izvijestiti Europsku komisiju, utječe na dodjelu količinu koju će Hrvatska dobiti za sljedeću godinu, ako će se ta mjera i dalje provoditi, ističu iz Agencije.

Podsjećaju da je prosječno isplaćeni iznos za kilogram jabuka u prošloj godini 3,10 kuna, a za kilogram mandarina 3,77 kuna, a u tu je cijenu uračunat i trošak sortiranja, pakiranja i transporta.
Agencija je danas izvijestila i da je korisniku Poljodjelski obrt i uzgoj stoke Bariša isplatila 503,7 tisuća kuna za kupnju poljoprivredne mehanizacije i opreme. Riječ je o isplati na osnovu odobrenih sredstava iz IPARD programa, za završeno ulaganje u sklopu mjere 101 Ulaganja u poljoprivredna gospodarstva u svrhu restrukturiranja i dostizanja standarda Zajednice.

Poljodjelski obrt i uzgoj stoke Bariša je IPARD sredstvima nabavio traktor, kultivator te pneumatska sijačica za sjetvu kukuruza, soje, šećerne repe i suncokreta. Kroz to je ulaganje, realizirano u Starim Jankovcima u Vukovarsko-srijemskoj županiji, korisnik obnovio i modernizirao proizvodnju te povećao rentabilnost poslovanja, navode iz Agencije.

Podsjećaju da je u 2015. do sada isplaćeno više od 215 milijuna kuna za završene IPARD projekte. (H)

   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa