Info
Seniko studio
Vijesti iz regije
26.06.2015. Talijanski BDP vratit će se na predkrizne razine tek 2023. godine - Confindustria
Luca Paolazzi
Luca Paolazzi
Italija izlazi iz recesije tako sporo da će biti potrebno još osam godina da se gospodarstvo vrati na predkrizne razine, objavilo je u petak udruženje poslodavaca Confindustria u najnovijim prognozama.

Treće po veličini gospodarstvo eurozone više od tri godine godine bilježilo je pad aktivnosti, do prvog ovogodišnjeg kvartala kada je bruto domaći proizvod (BDP) porastao 0,3 posto na godišnjoj razini. Zaokretu je pridonio paket poticajnih mjera Europske središnje banke (ECB), slabiji euro i niske cijene nafte.

Talijanski BDP sada je za više od devet posto niži nego 2008. godine a na razini onog iz 2000. godine.

U tekućem tromjesečju očekuje se rast od 0,2 posto, a za cijelu 2015. rast od 0,8 posto, koji bi u idućoj godini trebao ubrzati na 1,4 posto, objavila je najnovijim prognozama za gospodarstvo Confindustria. Prognoze objavljuju dvaput godišnje.

"Očekivali smo više", kazao je u razgovorima s novinarima čelnik odjela istraživanja pri tome udruženju Luca Paolazzi. "Unatoč snažnim vanjskim povoljnim trendovima talijansko gospodarstvo teško hvata zamah", dodao je.

Budu li, kao što su prognozirali u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF), godišnje stopa rasta od 2017. u prosjeku iznosile oko jedan posto, talijansko gospodarstvo vratilo bi se na razine prije krize tek 2023. godine, upozorili su u tom udruženju talijanske industrije.

Usporedbe radi, Njemačka, Francuska i Sjedinjene Države nadmašile su razine BDP-a iz 2008. godine još 2011. godine, dok je Britaniji to pošlo za rukom dvije godine kasnije. Poput Italije, južnoeuropska gospodarstva poput Španjolske, Portugala i Grčke, tek moraju nadoknaditi zaostatak.

Iz Confindustrie također upozoravaju na spori oporavaka tamošnjeg tržišta rada. Očekuju tako blagi pad stope nezaposlenosti u ovoj godini, na 12 posto, s 12,7 posto u 2014. godini. Nedavno je vlada premijera Mattea Renzija ublažila odgovarajuću regulativu kako bi potaknula zapošljavanje.

Iz udruge poslodavaca pozivaju vladu da u cilju poticanja rasta poveća ulaganja u obrazovanje i istraživanje, ubrza liberalizaciju i privatizaciju, te pruži neki vid potpore najsiromašnijima u cilju povećanja njihovog dohotka.

Među talijanskim prednostima izdvajaju manje razlike u plaćama u usporedbi s onima u Njemačkoj, Francuskoj i Britaniji. Loše je pak to što radnici u Italiji dobivaju manje poticaja za nastavak obrazovanja ili obučavanja, s obzirom da na ograničene mogućnosti povećanja plaća.

Paolazzi je odbacio ocjene da je kriza puno teže pogodila siromašne nego bogate. "Nije stvar u tome da su bogati postali bogatiji a siromašni siromašniji, već u tome da je zemlja u cjelini postala siromašnija", poručio je.

Prema procjenama Confindustrije, BDP po stanovniku u Italiji smanjen je za 11,9 posto u razdoblju od 2007. do 2014. godine, iz čega proizlazi da je svaki Talijan u prosjeku siromašniji za 3.400 eura, navodi agencija dpa. (H)

Povezani članci
31.08.16 Financije i gospodarstvo
BDP Marić: rast premašio očekivanja Vlade, deficit svega 0,2 posto BDP-a
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa