Edukacija
Seniko studio
Seminari, konferencije
10.06.2015. Održana konferencija Društveno odgovorni uz fondove EU
Dorada postojećih zakona, uvođenje olakšica i poticaja te redovno raspisivanje EU natječaja za društveno poduzetništvo može otvoriti 80.000 radnih mjesta u Hrvatskoj
Izmjena zakonskog okvira na način da jasno i precizno definira što određenog poduzetnika definira društvenim poduzetnikom, uvođenje jasnog i transparentnog sustava poreznih olakšica, definiranje konkretnih poticajnih mjera za bavljenje društvenim poduzetništvom te redovito raspisivanje natječaja iz EU fondova uz pojednostavljenje procedure prijave i provedbe, prijedlozi su sudionika konferencije „Društveno odgovorni uz fondove EU!“ koji bi osigurali poticanje i promicanje društvenog poduzetništva u Hrvatskoj.

Konferenciju koja je okupila 200-tinjak ljudi organizirali su Udruga općina u RH, Udruga gradova u RH, Hrvatska zajednica županija, Privredna banka Zagreb, EU PROJEKTI, Učilište EU PROJEKTI i Institut za razvoj poduzetništva i europske projekte, a svoje će prijedloge uputiti i Vladi RH.

Društveno poduzetništvo, prema iskustvima iz ostalih članica Europske unije, ima u srednjoročnom razdoblju potencijal kreirati 80.000 radnih mjesta u Hrvatskoj, što bi dalo izniman poticaj ukupnoj ekonomskoj aktivnosti i povećanju životnog standarda, i to direktno ranjivih skupina čijem je zapošljavanju okrenuto društveno poduztništvo, a indirektno svim građanima. Izniman potencijal društvenog poduzetništva sve više prepoznaje i Vlada RH, ali i čelnici jedinica lokalne uprave i samouprave u Hrvatskoj, koji su, zbog velikih resursa u vlasništvu tih jedinica, iznimno važni u poticanju takvog oblika poduzetništva.

”Hrvatski zakoni trenutno ne prepoznaju društveno poduzetništvo kao specifičan pojam pa društveni poduzetnici imaju velikih problema u shvaćanju zakonskog okvira po kojem trebaju poslovati. Zbog toga smo u Ministarstvu uz konzultacije sa svim dionicima izradili Strategiju razvoja društvenog poduzetništva do 2020. godine u kojoj smo u razvoj i poticanje društvenog poduzetništva usmjerili 270,6 milijuna kuna. Po prvi put smo izradili i devet kriterija prepoznavanja društvenog poduzetnika, a oni koji ispune te kriterije upisivat će se u Evidenciju društvenih poduzetnika. Upisom u Evidenciju će društveni poduzetnici ostvarivati određena prava koja neće biti dostupna ostalim poduzetnicima”, izjavila je Katarina Ivanković Knežević, pomoćnica ministra rada i mirovinskog sustava.

Ivanković Knežević potvrdila je da je Ministarstvo Strategijom definiralo usklađivanje zakonodavnog okvira na način da olakša bavljenje društvenim poduzetništvom, da će razraditi mjere mikrofinanciranja, povoljnog financiranja i osiguranja garancijskih shema, te da će razraditi sustav obrazovanja poduzetnika te mjere za bolje prepoznavanje proizvoda društvenih poduzetnika na tržištu (uvođenje određenih certifikata i sl.). Ivanković Knežević je najavila i objavu dva natječaja za financiranje projekata društvenog poduzetništva do kraja godine.
”Europska unija sve snažnije potiče razvoj društvenog poduzetništva jer ono omogućava zapošljavanje ranjivih skupina, samozapošljavanje malih poduzetnika okrenutih poslovanju u svojim lokalnim zajednicama i dinamiziranje manjih i rubnih sredina. Europski socijalni fond na raspolaganju nam stavlja 1,5 milijardu eura i raduje nas što će se i Hrvatska kroz natječaje državnih tijela konačno aktivno uključiti u poticanje ovakvih projekata. Ono što je ključno je da ti natječaji osiguraju jednostavnu prijavu i provedbu, brzu evaluaciju projekta, ali i jednako brzu isplatu sredstava”, izjavila je Ariana Vela, vlasnica EU projekata, obrta za poslovno savjetovanje.

Na konferenciji su se predstavili postojeći društveni poduzetnici - udruga Alfa Albona iz Labina, Socijalna Zadruga Humana Nova iz Čakovca, ACT grupa i udruga Kamensko iz Zagreba, koji su i prezentirali svoja iskustva u radu. Na kraju konferencije je za sve okupljene organiziran sajam proizvoda društvenih poduzeća.

   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa