Međunarodno poslovanje
Seniko studio
Strateški savezi
12.04.2015. Preuzimanja kompanija potaknula snažan rast svjetskih burzi
Na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica snažno porasle, što se zahvaljuje najavama o preuzimanjima kompanija i dobrim gospodarskim pokazateljima iz SAD-a i Europe.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna ojačao 1,6 posto, na 18.057 bodova, dok je S&P 500 skočio 1,7 posto, na 2.102 boda, a Nasdaq indeks 2,3 posto, na 4.995 bodova.

Uspon cijena na Wall Streetu zahvaljuje se podacima koji ukazuju na stabilan rast američkog gospodarstva, ali sporiji nego u drugoj polovici prošle godine, što podržava špekulacije da tamošnja središnja banka Fed neće povećati ključne kamate prije jeseni.

Ulagače je ohrabrio i niz najava o preuzimanjima. Tako je Royal Dutch Shell ponudio 70 milijardi dolara za kupnju BG Group, a prvo takvo megapreuzimanje u energetskom sektoru nakon više od deset godina potaknulo je rast cjelokupnog sektora.

"Energetski je sektor zreo za za konsolidaciju, s obzirom na slabe izglede za cijene nafte, pa bismo idućih mjeseci mogli svjedočiti daljnjim preuzimanjima u toj industriji. A preuzimanja, koja se šire i na druge sektore, su vrlo dobra za tržišta", kaže Andrea Tueni, analitičar u Saxo banci.

Među brojnim vijestima o preuzimanjima ističe se i ona da američka poštanska kompanija FedEx kani kupiti nizozemski TNT Express za 4,4 milijarde eura.

Ulagače na Wall Streetu oraspoložio je i General Electric (GE), koji je najavio restrukturiranje u kojemu će prodati veći dio svog rizičnog poslovanja u financijskom sektoru, GE Capitalu, i drugu imovinu kako bi se transformirao iz hibridne tvrtke koja se bavi financijama i proizvodnjom u jednostavniju industrijski orijentiranu kompaniju.

U tom procesu GE bi do 2018. dioničarima mogao isplatiti ukupno oko 90 milijardi dolara, velikim dijelom kroz 50 milijardi dolara vrijedan program otkupa svojih dionica na tržištu. To je najveći program otkupa dionica u povijesti, nakon Appleovog vrijednog 90 milijardi dolara.

"Potez GE-a u skladu je sa širim trendom, usmjerenjem na dioničare, a to može pružiti podršku tržištu. Ako kompanije nastave s programima otkupa dionica i povećanjem dividendi, što očekujem, to bi moglo podržati trend rasta cijena dionica", kaže David Lebovitz, strateg u J.P. Morgan Asset Managementu, objašnjavajući zašto je potez GE-a pozitivno utjecao na cjelokupno tržište.

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna snažno porasle. Londonski FTSE indeks skočio je 3,7 posto, na rekordnih 7.089 bodova, dok je frankfurtski DAX ojačao 3,4 posto, na rekordnih 12.374 boda, a pariški CAC 3,3 posto, na 5.240 bodova, najvišu razinu od 2008. godine.

To se zahvaljuje naznakama jačanja gospodarstva eurozone, ali i slabljenju eura, jer na taj način europske kompanije postaju konkurentnije na svjetskom tržištu. Tečaj eura pao je prošloga tjedna prema dolaru više od 3 posto.
"Fokus je ponovno na valutnim tržištima, gdje dolar nastavlja jačati. I dok je to vrlo dobra vijest za zarade europskih kompanija, to bi moglo imati znatan utjecaj na zarade američkih kompanija", kaže Naeem Aslam, analitičar u tvrtki Ava Trade.

Stratezi procjenjuju da pad tečaja eura prema košarici valuta za 10 posto ustvari znači rast profita europskih kompanija za 6 do 8 posto. S tečajem eura koji je 16 posto niži od ostalih valuta u odnosu na isto razdoblje prije godinu dana, profiti kompanija u eurozoni bi trebali biti veći između 10 i 13 posto.

S druge strane, na Wall Streetu se očekuje loša sezona objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija. Zbog jačanja dolara, što loše utječe na prihode i zarade američkih multinacionalnih kompanija, i oštrog pada cijena nafte u posljednjih godinu dana, u anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom tromjesečju pale za 2,9 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.

Ako se to pokaže točnim, bio bi to najslabiji kvartal za kompanije iz S&P 500 indeksa još od trećeg tromjesečja 2009. godine.

"Pred nama je težak put, no mislim da ćemo moći preskočiti niska očekivanja. Ne očekujem oštar pad cijena dionica tijekom sezone kvartalnih rezultata", kaže David Lebovitz.

Analitičari obično procjene rezultata postave vrlo nisko kako bi kompanijama bilo lakše nadmašiti ih, a to otvara prostor za rast cijena dionica.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks prošloga tjedna skočio 2,4 posto, na 19.907 bodova. (H)

   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa