Info
Seniko studio
Vijesti iz regije
13.03.2015. Plenković: interese Jadransko-jonske regije držati u vrhu prioriteta EU
Zajedno s Grčkom, Slovenijom i Italijom, Hrvatska će interese Jadransko-jonske regije držati u vrhu prioriteta Europske unije, rekao je Andrej Plenković, zastupnik u Europskom parlamentu (HDZ) na međunarodnoj konferenciji "Jadransko-jonska regija: Nove mogućnosti razvoja i suradnje – uloga komora i ostalih dionika", koja se u petak održala u prostorijama Hrvatske gospodarske komore.

Hrvatska je uz Italiju glavni akter u jadransko-jonskom bazenu te da te dvije države najviše mogu učiniti u tome da se poboljša suradnja i s ostalim državama Sredozemlja, ustvrdio je Plenković. Istaknuo je nekoliko područja koja će obilježiti budućnost, poput zaštite okoliša, održivog turizma, potrebu boljeg prometnog povezivanja između zemalja i dr.

"Mi Hrvati u Europskom parlamentu, zajedno s kolegama iz Grčke, Slovenije i Italije interese Jadransko-jonske regije držat ćemo u vrhu prioriteta. Radi se o svojevrsnom brendiranju područja koje je potrebno da budemo prepoznatljiviji u svijetu", rekao je Plenković.

Dotaknuvši se političke dimenzije cijele priče, Plenković je naglasio kako je poznato da Europska unija do 2019. ne očekuje nova proširenja, ali i da se stvari, nizom poteza, mogu ubrzati i dobro pripremiti. Prvenstveno, kako je naveo, želi da Kosovo i Makedonija ne ostanu izvan projekata spomenute regije, pogotovo uzevši u obzir da se one silno žele priključiti toj skupini država.

"Moramo naći modalitet da kroz naše projekte poguramo i te dvije države", naveo je Plenković. Po njemu, cijeli koncept jadransko-jonske suradnje treba gledati i kroz koncept kulturne baštine.

Rodolfo Giampieri, predsjednik Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komoram koja okuplja 46 institucija i komora iz zemalja koje dijele prostor tog bazena sa 70 milijuna stanovnika, istaknuo je da gospodarska razmjena koju pokriva Forum godišnje iznosi 27 milijardi eura te da je jednim klikom moguće povezati čak 1,6 milijuna tvrtki.

"Velike korporacije dođu, iskoriste i odu, mali i srednji poduzetnici ostaju, mali se poduzetnici više brinu za područja koja nastanjuju. Mi znamo shvatiti potrebe malog i srednjeg poduzetništva, nastojimo ih umrežiti, uvjeriti da mogu više dati svojim regijama. Gospodarstvo nas ne razdvaja, gospodarstvo nas spaja", kazao je Giampieri.

Luka Burilović, predsjednik Hrvatske gospodarske komore, pak, konstatirao je da unatoč velikim razlikama koje postoje među zemljama koje pripadaju jadransko-jonskoj regiji, ima puno više toga što ih spaja.

"Vidim velike mogućnosti razvoja, a realizacija tih mogućnosti ovisi isključivo o nama samima", ustvrdio je Burilović.
O strategiji EU za tu regiju te novim platformama transnacionalne suradnje govorio je Hrvoje Marušić, pomoćnik ministrice vanjskih i europskih poslova. Za njega je spomenuta strategija odličan putokaz kako da zemlje koje pripadaju jadransko-jonskoj regiji zajednički predstavljaju projekte važne za razvoj te da zajedno apliciraju prema novcima Europske unije kojima bi se financirali ti projekti. (H)

   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa