Edukacija
Seniko studio
Seminari, konferencije
03.10.2014. Održan seminar "Žensko poduzetništvo i kriza" u sklopu projekta BWCo
Visoka škola „Nikola Šubić Zrinski“ organizirala je seminar pod nazivom „Žensko poduzetništvo i kriza“ u okviru projekta “Balkanska koalicija žena za stručno osposobljavanje i usavršavanje u području poslovnih i gospodarskih znanosti” (B-WCO) koji je financiran iz Programa za cjeloživotno učenje, Grundtvig multilateralne mreže. Seminar se održao 24. i 25. rujna u prostorijama Hrvatske gospodarske komore, okupivši oko 70 sudionika.

Uvodne govore na seminaru su održali dr. sc. Ivica Katavić i mr. sc. Anton Florijan Barišić. Gosp. Katavić je ukratko predstavio Visoku školu „Nikola Šubić Zrinski“ te istaknuo kako je poduzetništvo teško podijeliti na „muško“ i „žensko“, no da svakako načini poslovanja i razmišljanja te donošenja odluka imaju posebnu vrijednost u kontekstu „ženskog“ i „muškog poduzetništva“. Gosp. Barišić je predstavio međunarodnu suradnju kao jedan od važnih aspekata rada Visoke škole te naglasio važnost poduzetništva, koje se kao tema provlači kroz rad svih institucija Obrazovne grupe Zrinski.

Pozivom na ICEL4 konferenciju koji je uputio svim sudionicima seminara, gosp. Barišić je naglasio i važnost cjeloživotnog učenja i obrazovanja za poduzetništvo.

Nakon uvodnih govora, Monika Prović, projektni menadžer, organizatorica ovog događaja te moderatorica seminara, predstavila je ukratko svim prisutnima BWCo projekt i program seminara.

Naglasila je važnost svih projektnih aktivnosti pa tako i ovog seminara ne samo za budućnost ovog projekta, nego i za budućnost razvoja ženskog poduzetništva u Republici Hrvatskoj.

Glavne teme seminara bile su strukturirane oko izazova i mogućnosti za žene poduzetnice za vrijeme krize pa se razgovaralo o ženskoj radnoj snazi kao ključnom resursu za prevladavanje učinaka krize.

Zatim je bilo riječi o izvorima financiranja poslovanja koji su osobito otežani za vrijeme krize, a između ostalog, jedno od tematskih područja bilo je i aktualno stanje poslovnog okruženja kao rezultat recentne krize na Balkanu s naglaskom na perspektive pojedinih zemalja, točnije Grčke, Rumunjske, Bugarske, Srbije, Albanije, Turske, Makedonije i Hrvatske.
Na prvom danu seminara sudjelovala je i gospođa Tajana Kesić Šapić, pomoćnica direktora Sektora za industriju Hrvatske gospodarske komore koja je detaljno predstavila rezultate analize istraživanja potreba za obrazovanjem i usavršavanjem žena poduzetnica, a koju je izradila Hrvatska gospodarska komora.

Rezultati istraživanja pokazuju da je potrebno prilagoditi sadržaje kao i vrijeme održavanja obrazovanja i usavršavanja s iskazanim potrebama, osnažiti suradnju poduzetnica s obrazovnim sektorom, poboljšati komunikaciju s potpornim institucijama, prilagoditi financijske instrumente potrebama žena poduzetnica, kao i način informiranja o ponudi, te osnažiti potporu države u razvoju ženskog poduzetništva.

“Svakom gospodarstvu potrebno je što više kvalitetnih, stručnih i obrazovanih ljudi, bez obzira na spol. Međutim, u Hrvatskoj je i dalje premalo žena na vodećim mjestima. Položaj poslovnih žena može se poboljšati razvijanjem državnih strategija koje će se efikasno suočiti s problemima specifičnima za spolno uvjetovane prepreke, što zahtijeva razvijanje drugačijih društvenih stavova o spolovima i njihovo uključivanje u strukture, institucije i politike koje se odnose na samozapošljavanje i malo poduzetništvo”, zaključila je Kesić-Šapić.

Zatim je gospođa Sandra Mihelčić, već 12 godina vlasnica i direktorica medijske grupacije Business Media Group, dobitnica nagrade najbolje hrvatske menadžerice u 2009. godini i titule EU ambasadorice ženskog poduzetništva ispričala svoj put od osnivanja poduzeća do uspješnog poslovanja koje danas vodi te pritom naglasila koliko je važno vjerovati u sebe i svoju ideju te predano, disciplinirano i sa spremnošću na odricanje razvijati istu pazeći na etičnost u poslovanju i poštovanje prema klijentima, ali i zaposlenicima. "Ako razmišljate o poduzetništvu, ako istinski želite uspjeti, cijeli svijet će se urotiti da to i ostvarite", poručila je Sandra.
Prvi blok izlaganja zaključila je gospođa Bernarda Cecelja, osnivačica i vlasnica poduzeća Bernarda d.o.o., tvrtke koja proizvodi krevete i madrace, dobitnica prestižnog priznanja Hrvatska žena godine 2014. i mnogobrojnih drugih svjetskih i domaćih priznanja, posebice onih za inovacije. Gospođa Cecelja je prezentirala svoju priču o uspjehu te prikazala promotivni film u kojem smo imali priliku vidjeti koliko je inovacija uvedeno kroz 16 godina poslovanja firme i koje proizvode nude.

Gospođa Cecelja je istaknula važnost reda, rada i discipline te, kao i gospođa Mihelčić, upozorila da je odricanje sastavni dio poduzetništva. Kako joj je velika želja povratak mladih ljudi i razvoj „domaćeg“ kraja, najavila je novi projekt, izgradnju luksuznog hotela i zdravstveno-turističkog centra u svom zavičaju.

Također, istaknula je poštenje kao temeljni postulat njezinog odnošenja s klijentima i zaposlenicima.

Istaknute gošće složile su se kako, unatoč teškoćama na putu, nisu požalile za odlukom da budu samostalne poduzetnice jer su vjerovale u svoju ideju i pobijedila je njihova želja da stvaraju i doprinose razvoju svoje okoline i sektora u kojem su danas liderice.

Naša predstavnica, Vanja Marenković je prezentirala rad Human resources and women labor potential - a crucial resource to overcome the effects of the crisis u kojem je predstavila temu ženske radne snage kao važnog potencijala i resursa u vremenima krize.

U nastavku, tijekom drugog dana je na seminaru sudjelovala i eminentna profesorica s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, autorica brojnih znanstvenih radova koje redovito objavljuje u međunarodnim znanstvenim časopisima, sudionica i prezenterica na brojnim stručnim skupovima, prof. dr. sc. Mirjana Pejić Bach.

Prof. Pejić Bach je prezentirala rezultate istraživanja Aktualizacija potencijala žena u poduzetništvu, znanosti i politici u Hrvatskoj koje je provela u suradnji s Udruženjem poslovnih žena KRUG i koje je objavljeno 2010. godine.

Pored prikaza stanja u periodu od 2003.-2008. godine imali smo priliku čuti o 3 predviđena scenarija u sljedećih 5 godina: 1. korak unatrag, 2. status quo, 3. otvorena vrata. Sljedeća faza je provođenje novog istraživanja na kojem bi se svakako trebale angažirati potporne institucije poduzetništva i na kojem bi prof. Bach rado surađivala.

Profesorica Pejić Bach naglasila je važnost mentorstva, kako u obrazovanju tako i u poslovanju te potaknula
sudionice da se ne boje biti nametljive i da budu hrabre te traže za sebe ono što zaslužuju.
Drugi je dan Visoka škola također imala svoju predstavnicu, Valentinu Kasum, mag. oec., koja je prezentirala rad Current situation of the business environment as a result of the recent crisis in the Balkan Region - country perspective: CROATIA, a pripremila ga je zajedno s kolegicom Nikolinom Pranjković te njime prikazala utjecaj krize na poslovanje u RH.

Sudionici su zaključili kako bi ovakvih okupljanja trebalo biti više, kako bi se što više žena potaknulo na poduzetnički pothvat, jer se samo zajedničkim snagama možemo oduprijeti ekonomskoj krizi i živjeti bolje sutra.

   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa