Međunarodno poslovanje
Seniko studio
Strateški savezi
25.06.2006. EK traži transparentnost tržišta električne energije u Hrvatskoj
Osim bilateralnog screeninga za područje energetike, ovoga tjedna završen je i eksplanatorni screening za pravo trgovačkih društava

BRUXELLES - Hrvatska je u poglavlju pravo trgovačkih društava u dobroj mjeri usklađena iako je ostalo još dosta posla, izjavili su u srijedu u Bruxellesu pregovarači za to poglavlje, nakon završetka eksplanatornog screeninga, postupka procjene usklađenosti zakonodavstva s europskom pravnom stečevinom, za poglavlje pravo trgovačkih društava.Ovo se poglavlje sastoji od tri dijela: pravo trgovačkih društava u užem smislu, računovodstvo i revizije. U prvom dijelu, koji se sastoji od pravila o osnivanju, registraciji, spajanju i dijeljenju tvrtki, Hrvatska je najviše usklađena, rekao je pregovarač za to poglavlje Siniša Petrović.

Tijekom 2003. godine, kada su izvršene zadnje izmjene hrvatskog zakonodavstva u tom području, usklađenost je bila potpuna, ali se u međuvremenu mijenjala europska pravna stečevina tako da će neke stvari opet trebati mijenjati, dodaje Petrović.

U preostala dva dijela računovodstvo i revizija Hrvatskoj je preostalo više posla na usklađivanju. Hrvatska će morati prihvatiti međunarodne računovodstvene standarde, na čemu se u EU inzistira jer su bitni za unutarnje tržište. Kod revizije će Hrvatska morati mijenjati odredbe koje diskriminiraju državljane EU u odnosu na hrvatske državljane. Hrvatski propisi kažu da revizor može biti samo hrvatski državljanin ili da mora imati nostrificiranu diplomu što je u suprotnosti s odredbama o slobodi kretanja radnika.

U utorak je u Bruxellesu završen bilateralni screening za poglavlje energetike. Hrvatska je u ovom području u visokom stupnju usklađena sa zakonodavstvom Europske unije, ali će trebati dodatno raditi na njegovoj provedbi, izjavili su pregovarači. Pregovarač za poglavlje energetika, Nikola Rušinski, i voditelj radne skupine Željko Tomčić izjavili su kako se može očekivati da će Europska komisija tražiti dodatne dokaze o transparentnosti organizacije tržišta električne energije i otvaranja tržišta prema vanjskim sudionicima.Hrvatska ima specifičan model, zadržala je holding HEP unutar kojega su tvrtke kćeri potpuno samostalne u pravnom, financijskom i upravljačkom smislu. To je u skladu s europskim direktivama, ali će trebati dokazati da nitko unutar HEP grupe nije u povlaštenom položaju u odnosu na moguće druge sudionike na tržištu električne energije.

Druge države su operatere prijenosnog sustava organizirale kao zasebna poduzeća u stopostotnom vlasništvu države. Prema riječima hrvatskih pregovarača, u Europskoj komisiji smatraju da Hrvatska ima još prostora da poveća udio obnovljivih izvora u ukupnoj proizvodnji energije nego što je to zacrtano u planovima. Hrvatska predviđa da će do 2010. godine dobivati 5,8 posto energije iz obnovljivih izvora bez velikih hidroelektrana. (H)

Izvor: poslovni.hr

Povezani članci
30.03.07 Šira regija
Europska komisija lansirala preuređenu web stranicu
23.11.06 Trgovina motornim vozilima
Europska komisija spremna pomoći otpuštenim radnicima VW-a u Belgiji
04.10.06 Šira regija
Nova europska strategija trgovinske politike
22.09.06 Šira regija
Barroso i Merkel protiv daljnjeg širenja EU-a
18.09.06 Ekologija
EK: najveći mali zagađivači - automobili, grijanje i poljoprivredni sektor
16.07.06 Vijesti
Roaming najviše 30 posto skuplji
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa