Trgovina
Seniko studio
Trgovina na malo
23.11.2006. (Goran Pavlović) Sustavi tehničke zaštite u trgovačkim objektima
Suvremena trgovačka djelatnost nezamisliva je bez tehnološki naprednih načina zaštite, kako zbog zaštite kupaca i njihove imovine, tako i zbog sigurnosti poslovanja trgovinskih subjekata. I dok u Sindikatu trgovine Hrvatske ulažu napore da se, u okviru novog Zakona o trgovini, video nadzor uredi kao obvezni segment tehničke zaštite, vodeći trgovački lanci u državi to su pitanje odavno riješili

Tehnomobil lider u regiji
Tvrtka Tehnomobil vodeći je isporučitelj sustava tehničke zaštite u Hrvatskoj, ali i u cijeloj regiji. Tvrtka je specijalizirana za projektiranje, dobavu, instaliranje i puštanje u rad sustava tehničke zaštite u području video nadzora, detekcije, dojave i gašenja požara, detekcije i dojave plina, protuprovalne zaštite, kontrole i autorizacije pristupa te centralnog nadzora i upravljanja.

Zastupajući velike i priznate svjetske proizvođače sustava tehničke zaštite: Sony Business Europe, Milestone Systems, Videotec, Esser, Siemens Fire Safety & Security Systems, Primion, Bewator, Rapiscan Systems, Dallmeier, Geutebruck, Duran Electronica, IFS, Pyronix, Jandei, Mitsubishi Electric i mnoge druge, Tehnomobil uspješno drži korak s trendovima i novitetima na svjetskom tržištu. Zahvaljujući toj činjenici potpisuje realizaciju brojnih, iznimno složenih, projekata tehničke zaštite u Hrvatskoj.

U segmentu trgovinske djelatnosti Tehnomobil osigurava rješenja tehničke zaštite za trgovačke lance poput Bille, Konzuma, Kauflanda, Atlantic grupe, Mercatonea, Mercatora, Peveca, Žitnjaka, Magme i brojnih drugih.

Sustavi video nadzora
Najveći tehnološki napredak, u posljednjih deset godina, od svih sustava tehničke zaštite imaju upravo sustavi video nadzora. Zbog svojih fantastičnih performansi (kvaliteta slike, napredna detekcija pokreta u slici, detekcija ostavljenih predmeta, video stream s digitalnim potpisom i integracijske mogućnosti), mrežne kamere postaju standard u području sustava video nadzora.

Bitno je naglasiti razliku između cjelovitog digitalnog i hibridnog analogno-digitalnog koncepta. Pod hibridnim konceptom smatra se kombinacija analognih kamera i digitalnog snimača, što znači da se analogni signal s kamere digitalizira na snimaču i pohranjuje na medij za pohranu, najčešće hard disk.

U ovakvom video sustavu postoji nekoliko problema koji utječu na kvalitetu video zapisa. Prijenosom analognog signala koaksijalnim kabelom dolazi do gubitka u kvaliteti video signala, koji je proporcionalan dužini kabela. Kao posljedica toga se mogu pojaviti smetnje u obliku gubitka oštrih detalja u slici, zamućenja te gubitka kontrasta, rezolucije, pa čak i sinkro impulsa.

Drugi problem je digitalizacija takvog, već u prijenosu djelomično degradiranog, analognog signala, koji se mora još i komprimirati da bi svojom veličinom bio pogodan za optimalnu pohranu na hard disk. Pri tom postupku dolazi do dodatne degradacije kvalitete video signala, gdje je razina gubitka kvalitete ovisna o stupnju kompresije.
Isto tako, digitalizacija i kompresija većeg broja analognih video signala troši znatnu procesorsku snagu, stoga prosječni digitalni snimači imaju ograničenu brzinu snimanja. Na žalost razina sigurnosti prijenosa analognog video signala je vrlo niska, budući da ne postoje načini sigurnog prijenosa standardnim oblicima kriptiranja, stoga je sustav kao takav vrlo ranjiv s obzirom na različite oblike sabotaže (prisluškivanje, podvaljivanje lažnog signala i sl.).

Kod cjelovitog digitalnog koncepta signal se u mrežnoj kameri digitalizira direktno na CCD čipu te se kao takav prenosi do servera na koji se pohranjuje. Server za pohranu najčešće sadržava RAID sustav zaštite informacija na diskovima, što omogućava neometani nastavak rada nakon kvara na jednom od diskova te se automatski rekonstruiraju podaci nakon zamjene neispravnog diska.

Budući da signal do servera putuje u digitalnom obliku, nema gubitka u kvaliteti video signala. Pohrana takvog signala na hard disk jamči izvanrednu kvalitetu snimljenog materijala.

Server, na koji se snima video sadržaj, dobiva komprimiranu video informaciju u digitalnom obliku, tako da nema potrebe za trošenjem procesorske snage na digitalizaciju i kompresiju, čime se znatno povećavaju performanse i brzina snimanja.

Posebno je bitno naglasiti pojavu najnovije generacije pametnih mrežnih kamera, gdje kamera postaje autoritet za procesiranje vrlo bitnih funkcija video nadzora (napredna detekcija pokreta, detekcija ostavljenih predmeta, digitalno potpisivanje video signala, glasovne poruke upozorenja...), pri čemu se centralni server za pohranu dodatno rasterećuje te mu glavni fokus postaje napredni managment nad procesiranim podacima s kamera (snimanje, radistribucija streamova, kontrola parametara mrežnih kamera, alarmno-informacijski sustav dojave incidentnih situacija operaterima...).

Vatrodojavna i plinodojavna zaštita
Tehnomobil je nedavno predstavio Hologas, trenutno najnaprednije softversko rješenje za nadzor plinodojavnih sustava. Razvijen suradnjom Tehnomobilovog odjela razvoja i tvrtke Holosys, Hologas je dizajniran kao podrška sustavima za plinodojavu španjolske tvrtke Duran Electronica.

Aplikacija 'Hologas' za nadzor statusa plinodojavne centrale i pojedinih detektora istovremeno nadzire više plinodojavnih centrala s većim brojem linija, pružajući pritom vizualnu indikaciju statusa detektora putem grafičkog sučelja. Statusi detektora predstavljaju se različitim bojama, ovisno o tipu događaja (predalarm, alarm, greška, itd).

Najnovija generacija inteligentnih mikroprocesorskih detektora u segmentu vatrodojavne zaštite također su dio ukupnog sustava tehničke zaštite objekata. Bitna odlika ovih detektora je multifunkcionalanost, što znači da su u njima objedinjene funkcije detekcije, svjetlosnog alarma (bljeskalice), i zvučnog alarma (sirene), za što su u prošlosti bila potrebna tri odvojena kućišta.
U sustavima za dojavu požara nužna je što ranija detekcija, kako bi se moglo pravovremeno intervenirati i time svesti štetu na najmanju moguću mjeru. Stoga je sustav gašenja logična nadogradnja sustavu detekcije požara, ali pod uvjetom visoke pouzdanosti. Pod time se podrazumijeva primjena interaktivnih detektora, koji su u skladu sa strogim sigurnosnim standardima (VdS). Nestabilan i nepouzdan sustav detekcije može, uslijed pojave lažnog alarma, uzrokovati nepotrebnu aktivaciju sustava gašenja.

Sigurnost kao imperativ
Aktivna i pasivna sigurnost imperativ je suvremenog načina poslovanja i uvjeta u kojima se to poslovanje odvija. Rast trgovinske djelatnosti, kao najbrže rastućeg ekonomskog sektora u Hrvatskoj, nameće potrebu zakonske normativizacije cjelokupnog procesa. U tom smislu sustavi tehničke zaštite osnovni su element koji pridonosi povećanju sigurnosti kako trgovačkih objekata i njihovih djelatnika, tako i samih kupaca.

Povezani članci
21.02.08 DOP
Sportaši Tehnomobil Racing Teama među najuspješnijim ekstremnim sportašima u Hrvatskoj
11.07.07 Tvrtke i tržišta
Tehnomobil širi poslovanje u regiji
02.05.07 Statistika
Tehnomobil u 2006. ostvario 4,5 milijuna kuna dobiti
22.03.07 Neprehrambeni proizvodi
Tehnomobil na Cisco Expu predstavio nova dostignuća u području videonadzora
23.02.07 Zdravlje
Tehnomobil ulaže u sport i sportske aktivnosti
21.01.07 Tvrtke i tržišta
Novosti u Tehnomobilu: Kadrovske promjene i nova podružnica
27.10.06 Osiguranja
U veleposlanstvu SAD, Tehnomobil predstavio najmodernije uređaje za pregled osoba, prtljage i tereta
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa