Seniko studio
Vijesti
19.06.2006. Radionica “Telekomunikacijsko tržište i tehnološki trendovi”
Hrvatska gospodarska komora 19. i 20. lipnja organizira dvodnevnu radionicu “Telekomunikacijsko tržište i tehnološki trendovi” u suradnji s EU CARDS projektom Jačanje kapaciteta Hrvatske agencije za telekomunikacije. Osnovni su ciljevi radionice pružanje cjelokupnog pregleda tržišta elektroničkih komunikacijskih usluga i njegove regulacije s globalnoga gledišta te rasprava o glavnim posljedicama i prioritetima za Hrvatsku. Širi je cilj pomoći hrvatskom telekomunikacijskom tržištu da ostvari svoje potencijale te da se istodobno pripremi za pristupanje Europskoj uniji.

Ekonomske osobitosti sektora telekomunikacijskih usluga su takve da se, osim u malom broju iznimnih slučajeva, njegove potrebe za ulaganjem u potpunosti mogu zadovoljiti iz komercijalnih izvora. U spomenuti sektor ulaze nove vrste ulagača, udružuju svoje napore i zajednički djeluju na nove načine. Danas dostupna tehnologija sve je različitija, pa na otvorenom tržištu širom svijeta kao rezultat te činjenice nastaju nove usluge i načini njihova pružanja. Sve to pak rezultira većim brojem potrošača, širim spektrom proizvoda i usluga te nižim cijenama. Te su promjene već jasno vidljive i u Hrvatskoj. Radionica se usredotočila na teme kao što su trenutačni događaji i politika Europske unije na području telekomunikacija, tehnološki trendovi, telekomunikacijska tržišta i tržišno natjecanje.

Richard Harris, voditelj CARDS tima, naglasio je kako je liberalizacija tog sektora nastala zbog pojave digitalne tehnologije te nove radiotehnike, pri čemu su se ispreplela tri poslovna sektora (privatne komunikacije, “broadcast” komunikacije – javni mediji te obrada podataka). Pokazalo se kako se moguća ekonomska dobit počela gubiti te nije bilo praktično monopolizirati te procese. Telekomunikacijski sektor je predmet pravila te nisu dopuštena ekskluzivna ili posebna prava, pri čemu vrijede jednaki kriteriji za sve ulagatelje. Uspostavljena je zasebnost operativnih i regulatornih funkcija uz afirmaciju vladanja zakona i učinkovitoga žalbenog sustava. Utemeljena su nacionalna regulatorna tijela koja rade unutar dogovora EU o harmonizaciji i ujedinjenju. Provedba sustava je pod nadzorom Komisije i Europskog suda. Stvoreni su jaki nezavisni nacionalni regulatori. Richard Harris je ustvrdio kako je regulatorno tijelo čuvar učinkovitoga tržišnog natjecanja i prava korisnika.

Ukidanje monopola ima i neke negativne posljedice. Primjerice, izbor je postao teži, a pruža se izvjesna mogućnost nemoralnog djelovanja. Drugim riječima, sektor je postao jedan od uobičajenih poslovnih sektora u kojem potrošači moraju biti na oprezu, pri čemu im se mora pružiti potpora relevantnih institucija.

Govornici na radionici su predstavnici Hrvatske agencije za telekomunikacije, Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, stručnjaci proizvodnog sektora u Hrvatskoj i članovi CARDS tima (Jačanje kapaciteta Hrvatske agencije za telekomunikacije).

   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa