Info
Seniko studio
Financije i gospodarstvo
10.06.2010. Sabor prihvatio nacrt ustavnih promjena
Hrvatski je sabor u četvrtak sa 123 glasa za, dva suzdržana i tri protiv podržao nacrt ustavnih promjena. To je već četvrta intervencija u Ustav

Hrvatski je sabor u četvrtak sa 123 glasa za, dva suzdržana i tri protiv podržao nacrt ustavnih promjena. To je već četvrta intervencija u Ustav. Rezultat je teških, razumnih i odgovornih kompromisa, nakon dvogodišnje javne rasprave. Iduću bismo srijedu mogli imati novi ustav, najavio je jučer predsjednik Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Vladimir Šeks.

Cijelo jutro u Saboru je trajalo međustranačko dogovaranje oko ustavnih promjena, koje je potrebno prihvatiti zbog skorog ulaska Hrvatske u Europsku uniju.

Najspornije je bilo pitanje referenduma. Naime SDP je tražio da se prag od 10 posto potpisa birača za pokretanje referenduma smanji na 5 posto, na 225 tisuća potrebnih potpisa. Dragutin Lesar išao je i korak dalje i tražio da taj prag bude 2 posto.

Iako je Šeks najavio da će Odbor podržati SDP-ov amandman, nakon duže rasprave Odbor za Ustav odbacio je oba prijedloga. Ostavio je mogućnost da se do glasovanja o konačnom prijedlogu ustava to pitanje doradi i ipak riješi. HDZ zasad ne prihvaća smanjivanje broja potpisa jer žele zadržati ozbiljnost referenduma, no SDP smatra da se time poručuje građanima - nemojte ni pokušavati.

Tako je tekla rasprava na Odboru, dok je u sabornici čelnik SDP-a Zoran Milanović rekao da se radi o privremenom nesporazumu i kako se nada da će se do konačnog teksta naći kompromis.

Za prihvaćanje nacrta ustavnih promjena potrebna je tek obična većina zastupnika, dakle 77 glasova, dok je za promjene Ustava potrebna - dvotrećinska većina. Već se idući tjedan u proceduri očekuje i konačni prijedlog ustavnih promjena.

Sabor je zasjedanje počeo raspravom o izvješću o lanjskom radu pučkog pravobranitelja, u kojem je pravobranitelj Jurica Malčić istaknuo poboljšanje ukupnoga stanja u odnosu prema prijašnjim godinama, ali i nezadovoljstvo zbog sporosti kojom se ti pozitivni pomaci ostvaruju.

Iako se Vlada ne slaže s njegovom ocjenom o izostanku depolitizacije državne uprave, Malčić u izvješću navodi da je politiziranost uprave jedan od uzroka nereda, neažurnosti i neodgovornosti prema građanima. (Bankamagazin, HRT)

Povezani članci
03.07.13 Korisne informacije
Promjene u prvoj godini članstva Hrvatske u EU
17.06.10 Financije i gospodarstvo
Sabor izmijenio Ustav
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa