Trgovina
Seniko studio
Turizam
04.10.2006. (Dalibor Vikić dipl.pol.) Razvijati regionalni turizam u međusobnom uvažavanju i toleranciji
Turistička zona Haloze-Zagorje netaknuta je oaza prekrasne prirode, povijesnih i kulturnih znamenitosti, gostoljubivih i srdačnih mještana uz nezaboravnu ponudu gastronomskih delicija domaćih kuhinja i seoskih gospodarstava.

Unatoč nekim pokušajima diskreditiranja dobro susjedskih odnosa Hrvatske i Slovenije, proisteklih iz dnevnog političkog pragmatizma političkih moćnika, jedan projekt započet uz samu granicu dviju država, naprotiv sve više ukazuje na moguću potentnost tih odnosa. Na temelju pisama namjere o prekograničnoj suradnji i potpisanog Sporazuma o sudjelovanju u projektu hrvatskih i slovenskih općina uz granicu, uspostavljena je turistička zona Haloze-Zagorje.
Namjera je povećati aktivnosti na razvoju pograničnog područja u turizmu, poljoprivredi i poduzetništvu te ublažiti utjecaj granice stvaranjem suživota na osnovu gospodarstvenih, kulturnih i političkih kontakata. Ova zona u kojoj živi 55 000 stanovnika, obuhvaća s hrvatske strane općine Donja Voća, Vinica, Klenovnik; Bednja, Đurmanec, Gornje Jesenje, Cestica i grad Lepoglava, a sa slovenske strane općine Zavrč, Videm, Majšperk, Žetale, Podlehnik i Gorišnica. Važnost ove turističke zone prepoznat je u Europskoj uniji, kao vrlo pozitivan, te je potpisan ugovor kojim EU djelomično financira ovaj projekt kroz naredne dvije godine.
Očekivanja su da će realizacija ovog projekta osim bržeg ekonomskog i kulturnog razvoja, omogućiti otvaranje novih radnih mjesta zatim osigurati dodatne prihode postojećim poduzećima i poljoprivrednim gospodarstvenicima i nadasve produbiti već tradicionalno dobre odnose sa obje strane granice.

U tu svrhu nositelji ovog projekta, lokalne političke vlasti i poduzetnici poduzeli su niz radnji, projekata, prezentacija i predstavljanja na sajmovima u Celju i Zagrebu, kako bi ovaj hvala vrijedan projekt promovirali široj javnosti. Na Jesenskom velesajmu u Zagrebu u okviru sajma Eko-etno, na konferenciji za tisak, projekt turističke zone Haloze-Zagorje izazvao je pažnju turističkih djelatnika, prvenstveno svojom originalnošću te zaraznim optimizmom svih nositelja projekata u obje zemlje.

Predstavljeni su plakati sa motivima prirode ovog prekrasnog kraja i turističke znamenitosti, brošure i godišnji vodič događanja u zoni te ponuđeni istinski gastronomski užici koji se nude u okviru bogate kulinarske ponude seoskih domaćinstava uzduž granice.
Da se ništa ne prepušta slučaju govori odlično organizirani program osposobljavanja lokalnih turističkih vodiča za turističku zonu Haloze-Zagorje, održan krajem rujna na hrvatskom i slovenskom dijelu.

Dvadesetak turističkih vodiča tom prigodom pokazalo je izvrsno znanje o svim kulturološkim i povijesnim znamenitostima ovog kraja, te su već sada spremni povesti sve turističke grupe na razgledanje koje će svima ostati u nezaboravnom sjećanju, u što se uvjerio i vaš novinar. Ovom prigodom nećemo isticati pojedinačne destinacije, ostavljajući tu mogućnost dijeljenja impresija, ovog dojmljivog obilaska turističke zone, sa čitateljima portala Suvremena.hr.

Povezani članci
08.10.06 Turizam
EU novcem do razvoja turističke zone u Zagorju
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa