Info
Seniko studio
Financije i gospodarstvo
09.10.2009. Peter Ludlow: Zapadni Balkan će na ulazak u EU čekati desetljećima
Stručnjak za pitanja Europske unije Peter Ludlow na predavanju u Zagrebu procijenio je kako će se nakon Hrvatske proširenje EU na zapadni Balkan zaustaviti

Europska unija treba Hrvatsku i proširenje ne bi smjelo stati na njoj, no ostatak zapadnog Balkana na ulazak u Uniju mogao bi čekati još jako dugo. "Za to će biti potrebna desetljeća prije nego godine“, rekao je na predavanju koje je održao ovoga tjedna u Zagrebu Peter Ludlow, jedan od boljih poznavatelja Unije, autor brojnih knjiga i radova o njoj.

"To predstavlja veliki problem jer je izgled za članstvo, kao što to Hrvatska vrlo dobro zna, izvrstan poticaj za reforme i promjene. Ako tog poticaja nema onda nema niti volje za reformama“, rekao je Ludlow u Hrvatskom novinarskom domu.

Zemlje Balkana jednog će dana ući u Uniju, ali u Europskom vijeću trenutno nema volje da se išta poduzme s njima barem u idućih nekoliko godina, zaključio je. Isti vremenski okvir po njegovom mišljenju vrijedi i za Tursku, no drži da je pitanje hoće li Turska biti voljna toliko čekati."

„Teško je zamisliti da će nova njemačka vlada promijeniti stav prema ulasku Turske, a ako ga ne promijeni Njemačka, onda ga neće mijenjati ni Francuska, a ni ostale zemlje“, rekao je Ludlow i zaključio kako će EU prije napredovati u daljnjim integracijama na ekonomskom i vojnom planu i u drugim područjima nego na polju nastavka proširenja.

U Europskoj je uniji široko raširen osjećaj tjeskobe, gotovo pesimizma, kazao je Ludlow pojašnjavajući probleme koje muče Uniju danas. Građani Unije drže da je ona izgubila zamah, da je san njezinih osnivača mrtav.

Mnogi prigovaraju da se Unija zadnjih 10 godina previše bavi sama sobom, odnosno institucionalnom reformom, te da u tom periodu nije uspjela ostvariti ništa važno, rekao je Ludlow. Uz to postoji velik zamor procesom proširenja, naglasio je, jer se moguće članice vidi kao prijetnju onome što je ostvareno i postignuto.

Unija je postigla puno

Pesimizam, međutim, kaže Ludlow, nije opravdan. Jednostavno nije istina da Unija u posljednjih deset godina nije učinila ništa.

Uvela je euro, rekao je, koji je pokazao snagu tijekom financijske krize. Upravo je i nošenje s financijskom krizom Ludlow istaknuo kao primjer aktivnosti Unije, jer je pod njemačkim i francuskim vodstvom ona polako i naizgled nevoljko razvila strategiju nošenja s krizom i njezina rješavanja.
Ustanovljavanje G20 je zasluga europskog vodstva, a Unija prednjači i u razvoju nove regulacije financijskih tržišta, rekao je Ludlow.

Istaknuo je i reformu poljoprivredne politike koju je započeo povjerenik Franz Fischler, iznijevši pritom ocjenu da zbog nje EU nije pod tako velikim pritiskom kao nekad u pregovorima u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji.

Naveo je i da Europska unija predvodi svijet po pitanju borbe protiv klimatskih promjena i razvijanje, kako je rekao, smislene energetske politike, ali i programe poput Erasmusa i Bolonjskog procesa.

Proširenje Unije koje se dogodilo u posljednjih deset godina nekad se nije moglo niti naslutiti, rekao je Ludlow, istaknuvši da su pritom srušene unutarnje granice, širenjem Šengenskog sporazuma.

Europska ne samo da se ne raspada po šavovima nego su se sve njezine institucije uspjele prilagoditi i uspješno djelovati, čak i bez institucionalne reforme.

U prvih 40 godina europskog ujedinjavanja, retorika je išla ispred vremena, dok je u zadnjih deset godina stvarnost prestigla retoriku, rekao je Ludlow. "Raspoloženje je zaostalo za postignućima.“

Što je EU?

Jedan od problema jest to što još uvijek nije definirano što Europska unija jest na način koji bi bio blizak građanima zemalja članica. "Nismo sposobni objasniti što je to što smo postigli“, kaže Ludlow i dodaje kako za to ne postoji jednostavno rješenje.

"Unija će morati nastaviti tako što će rješavati probleme kako se budu nalazili pred njom, jedan po jedan, no iz suočavanja s ogromnim izazovima koji su pred njom, poput ekonomske krize i reforme, klimatskih promjena, vanjske politike i vojne uloge EU u svijetu, rodit će se samopouzdanje i ljudi će promijeniti mišljenje“, zaključio je. (Bankamagazin)

Povezani članci
09.10.12 Šira regija
Austrijanci protiv daljnjeg proširenja EU-a
02.03.12 Šira regija
Srbija dobila status kandidata EU
23.06.11 Šira regija
Češka bi mogla zakomplicirati ratifikaciju pristupa RH u EU
17.12.10 Vijesti iz regije
Crna Gora dobila status kandidata za EU
04.03.10 Financije i gospodarstvo
Deutsche Welle: Hrvatsku nakon članstva u EU staviti pod nadzor?
28.06.07 Vijesti
Građani Hrvatske upola siromašniji od građana EU
19.02.07 Šira regija
Jača protivljenje Švicaraca ulasku u EU
26.09.06 Šira regija
Rehn: Hrvatska bi mogla u EU do kraja desetljeća
26.09.06 Šira regija
Barroso i Villepin za daljnje proširenje tek nakon rješavanja pitanja ustava
22.09.06 Šira regija
Barroso i Merkel protiv daljnjeg širenja EU-a
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa