Međunarodno poslovanje
Seniko studio
Tvrtke i tržišta
08.07.2009. Milijardu eura kazne za E.ON i GDF Suez zbog monopola
I nakon potpune liberalizacije europskog tržišta plina 2000. dvije tvrtku nastavile su u praksi provoditi sporazum iz 1975. prema kojem Nijemci neće prodavati plin na francuskom tržištu, niti Francuzi na njemačkom

Nije bilo alternative nego odmjeriti visoke kazne dvama energetsklim divovima: E.ON i GDF Suez kažnjeni su svaki sa po 553 milijuna eura radi monopolističkog ponašanja na tržištima plina u Njemačkoj i Francuskoj.

Još 1975. godine tvrtke su odlučile zajednički sagraditi plinovod za uvoz ruskog plina MEGAL, ali su istovremeno sklopile sporazum da Nijemci neće prodavati plin na francuskom tržištu, niti Francuzi na njemačkom.

Ovim je prekršen članak 81. Sporazuma EU, ali i zanijekana kasnija liberalizacija tržišta plina. Tržište je u potpunosti liberalizirano 2000. godine, kada je svim tvrtkama u svim zemljama dopušteno EU dopušteno ravnopravno tržišno natjecanje u okvirima unutarnjeg Unijina tržišta.

Europska komisija ne namjerava tolerirati nikakvo kršenje pravila unutarnjeg tržišta i najvećim se grijehom smatra monopolističko ponašanje koje je, prema riječima povjerenice za tržišno natjecanje Neelie Kroes, "jedan od najgrubljih vrsta kršenja zakona“.

Istraga je otvorena 2005. nakon inspekcija u oba energetska diva. Priča je tim zanimljivija što je pri izgradnji zajedničkog plinovoda u dva pisma prihvaćena praksa neulaska u poslovni i interesni prostor druge zemlje.

U vrijeme potpisivanja sporazuma Gaz de France ( GDF) uživao je državni monopol, koji je ukinut 2000. godine.

U travnju 1998. godine postali su ilegalnima sporazumi s opskrbljivačima plinja na prostoru Njemačke - zvani "demarkacioni sporazumi“ - prema kojima je E.ON (odnosno tadašnji Ruhrgas) bio zaštićen od svake domaće konkurencije.

Istraga Europske komisije potvrdila je da se praksa monopolističkog poslovanja nastavila i nakon kolovoza 2000. godine, dakle nakon potpune liberalizacije europskog tržišta plinom.

Predstavnici tvrtki raspravljali su kako nastaviti kontrole nad tržištem usprkos liberalizaciji i izmjeni domaćih zakona. Istina oba su pisma formalno proglasili nevažećima i poništili su ih kao dogovorni odnos, ali je praksa nastavljena.

Rekordnu kaznu dvojcu, koja će u proračun EU donijeti 1,1 milijardu eura, odredili su veličina tvrtki, promet i zarada kao te težina prekršaja. Maksimalna kazna ide do deset posto godišnjeg prometa tvrtki. Kaznu povećava dužina trajanja prekršaja. (Bankamagazin)

Povezani članci
12.08.09 Tvrtke i tržišta
Polugodišnja dobit E.ON-a 5,7 milijardi eura
03.07.09 Šira regija
Kazne od pola mlrd eura za E.ON i GdF
18.06.09 Vijesti iz svijeta
E.On otpušta svakog desetog radnika
08.09.08 Vijesti iz regije
Slovačka prijeti ponovnom nacionalizacijom plinovoda
01.09.08 Vijesti iz svijeta
GDF Suez ostvario rast dobiti od 20 posto
24.09.07 Vijesti iz svijeta
Čelnik E.ON-a traži zaštitu od neprijateljskog preuzimanja
01.06.07 Vijesti iz svijeta
E.ON najavio 60 milijardi eura vrijedan plan ulaganja
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa