Međunarodno poslovanje
Seniko studio
Tvrtke i tržišta
09.06.2009. Lek: Pad prodaje i dobiti
Dobit ostvarena u prošloj godini iznosi 67,4 milijuna eura i na najnižoj je razini od 2002. kada je slovensku kompaniju preuzela multinacionalna kompanija Novartis

Ljubljanska farmaceutska tvrtka Lek, koju je 2002. preuzela švicarska multinacionalna kompanija Novartis, u prošloj godini je, nakon niza godina uspješnog poslovanja, zabilježila pad prodaje dok je još izraženiji bio pad dobiti.

Dobit ostvarena u prošloj godini iznosi 67,4 milijuna eura i na najnižoj je razini od preuzimanja kompanije.

Iako su u generičkoj jedinici Sandoz, u koju pripada i Lek, poslovali bolje, neto prihodi slovenske kompanije bili su niži za sedam posto u usporedbi s prethodnom godinom, piše slovenski list Dnevnik.

Na pad prodaje odgovoreno je snižavanjem rashoda – troškova nabave, usluga i rada, ali to nije bilo dovoljno da spriječi pad operativne dobiti (EBIT) za više od deset posto.

Neto dobit Leka je zbog većih financijskih rashoda niža za 15 posto. Pojašnjenje od odgovornih nije bilo moguće dobiti jer je Lek kao dio farmaceutske kompanije Novartis, koja kotira na Njujorškoj burzi, obvezan omogućiti jednakomjerno obavještavanje svih dioničara, navodi slovenski list.

Sve oštriji pritisci na cijene lijekova, sve slabiji uspjeh istraživačko-razvojenih aktivnosti, zaoštravanje zakonske regulative, agresivniji nastup generečkih kompanija čimbenici su koji sve zamjetnije utječu na generičku farmaceutsku industriju, kojoj pripada i Lek.

Ti učinci su „i pozitivni (brži rast uporabe generečkih lijekova) i negativni (ni generečki dio farmaceutskog tržišta nije imun na na pritiske na cijene, snižavanje troškova zdravstvenog sustava ili zahtjevnije regulatorno okruženje)“, pojasnili su nedavno u ljubljanskoj kompaniji koju vodi Vojmir Urlep.

Zašto su negativni učinci prevladai kod Leka, dok je Sandoz u istom razdoblju zabilježio petpostotni rast prodaje, objasnit će Lekova uprava u godišnjem izvješću.

Uz pad prodaje Lek pritišću i rastuća kratkoročna poslovna opterećenja. Njihova vrijednost porasla je za 67 posto, na 376 milijuna eura.

Još nije poznato kako je to utjecalo na poslovanje, no iz javno objavljenih Lekovih bilanci vidljivo je da se njegova kratkoročna zaduženost gotovo učetverostručila.

Financijske obveze iznose 268 milijuna eura, a k tome su prispjele visoke dividende koje je Novartis isplatio krajem prošle godine. Od gotovo 130 milijuna eura dobiti, Novartis je Leku „prepustio“ samo deset milijuna eura.

Upitno je i kod koga se Lek kratkoročno zaduživao, kod banaka ili kod kompanija unutar Grupe, pita se slovenski list.

„U Grupi Novartis brinemo o primjerenom osiguravanju financijskih izvora, kako za potrebe financiranja tekućeg psolovanja, tako i za potrebe financiranja razvojno-investicijskih ulaganja“, pojasnili su u Novartisu. (Bankamagazin)

Povezani članci
01.09.10 Tvrtke i tržišta
Lek Zagreb odsad i na hrvatskom tržištu pod imenom Sandoz
20.01.09 Tvrtke i tržišta
Slovenci žele Plivine radnike
21.10.08 Vijesti iz regije
Slovenija: Vodeće kompanije Mercator i Petrol
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa