Info
Seniko studio
Financije i gospodarstvo
05.03.2009. Novi Zakon o platnom prometu
Uz vođenje transakcijskih računa i obavljanje transakcija preko računa u bankama, novi zakon obuhvatit će i kartična plaćanja, usluge novčanih pošiljki te usluge plaćanja preko mobitela i drugih tehnoloških sredstava

Nakon Zakona o elektroničkom novcu Hrvatska bi trebala dobiti i novi zakon kojim se uređuje pružanje usluga u platnom prometu.

Novim zakonom Hrvatska prvenstveno preuzima odredbe i direktive o uslugama platnog prometa na jedinstvenom tržištu vezano uz pregovore o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji, istaknuo je Neven Barbaroša, izvršni direktor Sektora platnog prometa Hrvatske narodne banke, prilikom obilježavanja 15 godišnjice Međubankarske udruge (MBU) u srijedu.

"Novi zakon uredit će platni promet na mnogo široj osnovi nego što ga regulira danas. Same usluge platnog prometa koje tretira novi zakon će, za razliku od postojećeg zakona o platnom prometu koji uređuje isključivo vođenje transakcijskih računa i obavljanje transakcija preko računa u bankama, obuhvatiti i usluge kartičnih plaćanja - izdavanja instrumenata plaćanja i prihvaćanja platnih kartica", rekao je Barbaroša.

Osim toga, kao usluge platnog prometa tretiraju se i usluge novčanih pošiljki te usluge plaćanja preko mobitela i drugih tehnoloških sredstava.

Novim zakonom osigurat će se i mogućnost primjene izvršenja tzv. izravnih terećenja čime se stvara pravni okvir za potpuno novi servis platnog prometa.

Usklađivanjem zakona s europskim direktivama stvaraju se preduvjeti za jedinstveno izvršenje plaćanja unutar jedinstvene europske platne zone, čiji ćemo dio uskoro i postati, obrazložio je Barbaraoša.

Osim samih usluga platnog prometa, zakonom se definiraju i ovlašteni pružatelji tih usluga. Pored postojećih kreditnih institucija kao ovlašteni pružatelji usluga platnog prometa određuju se i instutucije za elektronički novac te institucije za platni promet.

U tu kategoriju pružatelja usluga, s obzirom na stanje na tržištu, ulazili bi postojeći kartičari koji posluju izvan bankarskog sustava, manji remiteri koji posluju na domaćem tržištu, postojeći telekom operateri – iako tu treba provesti raspravu hoćemo li ih tretirati kao instuticije za elektronički novac ili kao pružatelje usluga platnog prometa s obzirom na izvršene plaćanja koje danas imamo mogućnost obavljati preko mobitela, pojasnio je izvršni direktor Sektora za platni promet HNB-a.
Zakon uređuje osnivanje, rad i nadzor institucija za platni promet, definira uvjete za izdavanje odobrenja za rad i definira uvjete za poslovanje institucija za pružanje usluga platnog prometa.

Definira se potrebni minimalni temeljni kapital, visina jamstvenog kapitala koju je potrebno održavati tijekom poslovanja te određene mjere vezane za osiguranje sredstava korisnika koja služe za izvršenje platnih transakcija. Poslovanje budućih institucija za platni promet nadzirat će Hrvatska narodna banka.

Što se tiče uređenja načina pružanja usluga platnog prometa, propisuju se sve informacije koje je pružatelj usluga platnog prometa dužan dati korisniku pri izvršenju svake platne transakcije, kao i pri sklapanju okvirnog ugovora kojim se uređuje samo pružanje određene usluga platnog prometa.

Definiraju se svi uvjeti vezani uz autorizaciju plaćanja, izvršenje autoriziranog i neautoriziranog transfera, te s tim povezane odgovornosti pružatelja i korisnika usluge platnog prometa.

Novost je i da zakon predviđa mogućnost vansudskog mirenja kroz postojeće institucije koje u Hrvatskoj pružaju mogućnost vansudske nagodbe, centara za mirenje Hrvatske gospodarske komore ili pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca.

Zakon uređuje rad, osnivanje i nadzor platnih sustava, pri čemu se platni sustav definira mnogo šire nego danas kada imamo uređene samo velike međubankovne platne sustave, Nacionalni klirinški sustav i Hrvatski sustav velikih plaćanja.

Prema prijedlogu novog zakona svaki sustav koji služi obračunu platnih transakcija mora proći proceduru licenciranja od strane Hrvatske narodne banke.

Pri tome su predviđena određena izuzeća, ako je upravitelj platnog sustava ujedno i pružatelj usluga platnog prometa na temelju licencije koju je izdala Hrvatska narodna banka.

Novi zakon trebao bi biti prihvaćen do kraja lipnja, no neslužbeno www.banka.hr doznaje da se pregovara o pomicanju tog roka. Službenih potvrda o odgodi nema. (Bankamagazin)

Povezani članci
30.12.10 Financije i gospodarstvo
Od početka 2011. slobodno otvaranje računa u inozemstvu
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa