Edukacija
Seniko studio
Više i visoke škole (državne)
22.08.2006. Ili 100 kuna za sobu u domu ili 200 eura za unajmljeni stan
Budući da polovicu cijene smještaja u studentskom domu plaća država, to studente u Hrvatskoj svrstava među one kojima je studiranje novčano najlagodnije, jer je to najjeftiniji smještaj u Europi

Ionako skupi podstanarski stanovi i sobe dolaskom jeseni uobičajeno postaju još skuplji. Iznimka neće biti ni ova godina budući da su, približavanjem početka školske i studentske godine, sve glasnije najave o tome da će poskupjeti najam stanova. Posebno je to izraženo u Zagrebu u kojem vlada najveća potražnja za stanovima i sobama i u kojem su cijene najviše.

Brojni školarci i studenti koji se dolaskom jeseni počnu slijevati u metropolu neminovno povećavaju apetite iznajmljivača stanova. Iako je školovanje u Hrvatskoj besplatno, odlazak djece na izobrazbu u drugi grad roditeljima je obično prava noćna mora. Osim što je riječ o velikim novčanim izdacima, problem je i pronalaženje odgovarajućeg smještaja. Pravi sretnici su oni koji uspiju dobiti smještaj u studentskom domu budući da je tamo cijena sobe 210 kuna, odnosno samo stotinjak kuna, jer polovicu plaća država. To studente u Hrvatskoj svrstava među one kojima je studiranje novčano najlagodnije, jer je to najjeftiniji smještaj u Europi.

No, tu pogodnost može koristiti samo dio studenata, jer je u Zagrebu, primjerice, 7000 studentskih kreveta u domovima, što je premalo. Svi drugi prisiljeni su na samostalnu potragu za stanovima ili sobama što je, osim što je vrlo često psihički stresno, novčano neusporedivo s jeftinim domskim smještajem. U Zagrebu su cijene manjih stanova od 200 do 300 eura, a najam soba je nešto povoljniji. Može ih se unajmiti za stotinjak eura, no komfor u njima je često vrlo upitan. Olakšanje je što neke županije subvencioniraju studentima i privatni smještaj. U Rijeci je cijena mjesečnog najma, primjerice dvosobnog stana, od 200 do 350 eura, što se više isplati, nego unajmiti sobu, koju je teško dobiti za manje od 100 eura mjesečno, uz najčešće zajedničku uporabu WC-a i kupaonice. Slične cijene su i u Opatiji s tim da stanodavac u pravilu otkazuje ljeti kad sobu izdaje turistima. Kao i svake godine, kako se bliži početak nove akademske godine, tako i najam stanova u Osijeku naglo poskupljuje, osobito onih u blizini Studentskog centra i osječkih fakulteta.

U Osijeku studira oko 15.000 studenata od kojih mnogi dolaze iz cijele Slavonije i Baranje, a u gradu postoje samo dva studentska doma kapaciteta oko 750 kreveta. Trosobni namješteni stan na periferiji grada u koji se može smjestiti četiri studenta košta 1200 kuna, odnosno 300 kuna po osobi čemu još treba dodati režije. No, zato dvosoban namješteni stan sa centralnim grijanjem u stambenom naselju Sjenjak, koje je relativno blizu svim fakultetima i središtu grada, u koji se primaju dva studenta, košta 1500 kuna ili 750 kuna po osobi plus režije. Najskuplje su namještene garsonijere od tridesetak četvornih metara, koje se nalaze u blizini nekog od fakulteta, čiji se najam plaća od 150 do 200 eura.
Studenti koji su odlučili studirati u Splitu te potražiti smještaj u podstanarskim sobama i stanovima moraju biti spremni na prilično visoke izdatke. Mjesečni najam jednokrevetne sobe je od 800 do 900 kuna, a većina ne uključuje upotrebu kuhinje, nego samo kupaonice. Luksuznije, prostranije i sobe u elitnijim dijelovima grada dostižu cijenu i do 1000 kuna, no u tom slučaju u prostoriji se nalaze dva kreveta, pa studenti obično traže sustanare.

Cijene manjih garsonijera su od 1200 do 1350 kuna i uglavnom su kompletno namještene. Polunamješten trosobni stan na Mertojaku procijenjen je na 400 eura i prima isključivo studentice. No, vlasnik dvosobnog namještenog stana na Pujankama prima samo studente. »Djevojke su nepouzdane, dovode prijateljice i prijatelje, prave tulume i stalno prigovaraju na uvjete stanovanja«, tvrdi najmodavac. (Ivana Knežević, Damir Herceg, Maja Sajler, Mira Jurković)

Izvor: vjesnik.hr

Povezani članci
20.09.11 Više i visoke škole (državne)
Godišnji trošak studiranja u Hrvatskoj viši od 30 tisuća kuna
13.06.11 Više i visoke škole (državne)
Istraživanje: U Hrvatskoj ne postoje 'tipični uvjeti studiranja'
09.12.09 Više i visoke škole (državne)
Javno predavanje Banke: Sveučilištima treba bolji menadžment
24.11.09 Više i visoke škole (državne)
Fuchs: Besplatno studiranje za sve koji redovito ispunjavaju studentske obveze
13.02.08 Više i visoke škole (državne)
Broj studenata koji sami plaćaju studij porastao osam puta od 1991.
21.10.07 Više i visoke škole (državne)
Najava: Sajam stipendija 24. listopada u Zagrebu
23.08.07 Više i visoke škole (državne)
U Zagrebu nedostaje još oko 5.000 mjesta u studentskim domovima
27.07.07 Više i visoke škole (državne)
Za jesen više od 2500 slobodnih mjesta na fakultetima
10.07.07 Više i visoke škole (državne)
Američki i hrvatski studenti o "leadershipu"
20.04.07 Više i visoke škole (državne)
Ministar Primorac otvorio Smotru Sveučilišta u Splitu
19.04.07 Više i visoke škole (državne)
Split: predstavljena ovogodišnja akcija "Top stipendija za top studente"
31.03.07 Više i visoke škole (državne)
Sindikalne središnjice protiv povećanja školarina
12.03.07 Više i visoke škole (državne)
U Zagrebu otvoreno poslovno Veleučilište "Vern"
10.10.06 Više i visoke škole (državne)
Zagreb: otvoreni restorani i samoposluga za studente u Studentskom naselju "Stjepan Radić"
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa