Seniko studio
Broj 2/2003
Izdvajamo iz broja:
Broj 2/2003 - dr.sc. Zvonimir Pavlek
Promjene u turističkoj potrošnji - nova kvaliteta ili nešto drugo? - prof.dr.sc. Nikola Knego
Teorijski i praktički aspekti marketinga (I) - prof.dr.sc. Zdenko Segetlija
Nezaobilazne promjene u strukturi ponude - Ante Gavranović
Radno vrijeme u trgovini i turistička ponuda - Ana Knežević
Intervju - Željko Vugrić - CBA grupa u snažnom razvoju - Tihomir Sertić
“Kupujmo hrvatsko”
Oporezivanje usluga u ugostiteljstvu i hotelijerstvu
Jasenka Gleđa
Na početku još jedne turističke sezone ponovo se aktualizira problematika oporezivanja usluga u ugostiteljstvu i hotelijerstvu. Kako u 2003. godini nije bilo promjena u oporezivanju tih usluga, ovim člankom želimo podsjetiti sve pravne i fizičke osobe koje se bave turističkom djelatnošću na “prepoznavanje” usluga u turizmu koje se oporezuju po stopi od 0%, odnosno po stopi od 22%.

Prema Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti, ugostiteljsku djelatnost mogu obavljati trgovačka društva, zadruge, trgovci pojedinci i obrtnici koji ispunjavaju uvjete propisane za obavljanje te djelatnosti. Pod određenim uvjetima, ugostiteljsku djelatnost mogu obavljati i građani.

Ugostiteljstvo i hotelijerstvo spadaju u uslužne djelatnosti a te usluge u sebi sadrže elemente proizvodnje (priprava obroka), trgovine (prodaja pića) i usluga smještaja.

Odredbama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti je određeno da su usluge u ugostiteljstvu:

  • pripremanje hrane i pružanje usluga prehrane; pripremanje i usluživanje pića i napitaka;


  • pružanje usluga smještaja i pripremanje hrane za potrošnju na drugom mjestu (u prijevoznim sredstvima, na priredbama) i


  • opskrba tom hranom (catering).


Građani mogu pružati ugostiteljska usluge u domaćinstvu, u seljačkom domaćinstvu i na plovnom objektu. Objekti u kojima se obavlja ugostiteljska djelatnost mogu, s obzirom na vrste ugostiteljskih usluga koje se u njima pružaju, biti:

  • Smještajni objekti – objekti u kojima se pružaju usluge smještaja, prehrane, pića, napitaka i slastica;


  • Ugostiteljski objekti - objekti u kojima se pružaju usluge prehrane, pića, napitaka i slastica i


  • Catering objekti - objekti u kojima se pripremaju jela, slastice, pića i napici za konzumiranje na drugom mjestu sa ili bez posluživanja.


Oporezivanje ugostiteljskih usluga
Većina poduzetnika koji se bave ugostiteljskom djelatnošću nalazi se u sustavu PDV, što znači da je njihova ugostiteljska usluga oporeziva usluga, neovisno o tome je li zaračunana sama ili zajedno s pruženom uslugom hotela-smještaja. To porezno određenje odnosi se na pruženu ugostiteljsku, odnosno hotelijersku uslugu domaćem korisniku a i stranim “samostalnim” korisnicima, tj. onima koji ne koriste usluge organiziranog boravka stranih turista, koje se od 1. siječnja 2001. oporezuju po stopi od 0%.
Cijena usluge u ugostiteljstvu mora se temeljiti na normativima utroška namirnica, pića i napitaka za pojedine usluge prehrane, pića i napitaka kojih u pravilu ima toliko, koliko i vrsta proizvoda. Za sve vrste proizvoda potrebno je ustanoviti prodajnu cijenu i vidno je istaknuti u ugostiteljskom objektu. Kod pružanja usluga smještaja u cjenicima potrebno je istaknuti i iznos boravišne pristojbe. U cijeni ugostiteljske usluge – hrane i napitaka – sadržan je samo PDV, dok cijene alkoholnih i bezalkoholnih pića, piva i vina sadrže i porez na potrošnju.

Porez na potrošnju je porez koji se plaća na potrošnju alkoholnih pića, piva i bezalkoholnih pića u ugostiteljskim objektima a stopa poreza ne smije biti veća od 3% od osnovice na koju se plaća taj porez (prodajna cijena pića bez PDV-a).

Oporezivanje turističkih usluga smještaja
Porezni položaj turističkih usluga smještaja domaćih gostiju i stranaca u hotelu određen je čl. 5 st. 4. t. 1 Zakona o PDV-u, prema kojem te usluge podliježu oporezivanju PDV-om po stopi od 22% osim usluga pruženih strancima u okviru aranžmana “organiziranog boravka stranih gostiju” koji se od 1. siječnja 2001. oporezuje po stopi od 0%.

U okviru organiziranog boravka stranih gostiju, ugostiteljsko-turističke usluge oporezuju se po stopi od 0%. To su usluge smještaja, noćenja, pansiona i polupansiona u svim vrstama komercijalnih objekata, usluge agencijske provizije za navedene usluge, ture, transfere autobusima i plovilima. Usluge pansiona obuhvaćaju smještaj i tri obroka a usluga polupansiona obuhvaća smještaj s doručkom i jednim od ostalih obroka. Ako usluga smještaja i prehrane uključuje i piće, sportske i ostale rekreacijske aktivnosti, a zbog specifičnosti tog oblika “turističkog proizvoda“ nije moguće uslugu podijeliti na uslugu smještaja i ostale usluge, također se primjenjuje se porezna stopa od 0%.

Ostale usluge što se posebno zaračunavaju stranom gostu, a ne ulaze u usluge smještaja, polupansiona ili pansiona, oporezuju se po stopi od 22%.

Pravilnikom o porezu na dodanu vrijednost je određeno da se komercijalnim turističkim objektima u kojima se pružaju usluge smještaja s doručkom, polupansiona i pansiona smatraju: hoteli, hotelska naselja, hotelsko apartmanska naselja, apart - hoteli, apartmanska naselja, pansioni, moteli, kampovi, kuće za odmor, sobe, apartmani za iznajmljivanje, sobe, apartmani i kampovi u seljačkim domaćinstvima, prenočišta, omladinski hosteli, planinarski domovi, lovački domovi, gostionice sa sobama za iznajmljivanje i brodovi.
Po stopi od 0% oporezuju se i usluge smještaja koje se pružaju u kampovima a specificiraju se pojedinačno kao usluge najma za parcele za auto, šator, jer se smatraju jedinstvenom uslugom smještaja, uz uvjet da je usluga pružena u okviru organizirana boravka stranih turista i naplaćena u skladu s deviznim propisima.

Nulta stopa PDV-a propisana je i na usluge prijevoza (transfer) turista tijekom organiziranog boravka, a čl. 57 Pravilnika o PDV-u propisuje da su to usluge prijevoza autobusima i plovilima stranih turista u organiziranu boravku od zračne, pomorske ili riječke luke te željezničkog ili autobusnog kolodvora do hotela i sl. i to u dolasku i odlasku, prijevozu putnika koji se s brodova na kružnom putovanju u turističkom mjestu zadržavaju radi razgledavanja grada i posjeta povijesnim i kulturnim znamenitostima, te usluge stručne pratnje i vodića i posjeti kulturno-povjesnim znamenitostima.

Pod turom se podrazumjeva organizirani boravak stranih turista u vidu višednevnih paket aranžmana koji mogu obuhvatiti sljedeće usluge: smještaj i doručak ili polupansion i pansion u više odredišta, prijevoz u i iz RH, kao i prijevoz do, odnosno između, određenih odredišta (autobusom, osobnim vozilom, brodom, zrakoplovom i ostalim prijevoznim sredstvima), usluge stručne pratnje i vodiča, kao i posjete muzejima, kulturno povijesnim spomenicima i znamenitostima. Svaka druga usluga koja se pruža samostalno stranom gostu, ako je u sklopu ture, oporezuje se po stopi od 0%. Ručak ili večera u ugostiteljskom objektu u kome strani gost ne koristi uslugu smještaja oporezuje se stopom od 0% samo ako je ista u sklopu ture.

Posebne usluge kulturnih institucija oporezuju se po stopi od 0%, jer je u čl. 57 st. 1. točka i. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost, navedeno da se transferima (koji se oporezuju po stopi od 0%) podrazumjeva - prijevoz putnika koji se brodovima na kružnom putovanju zadržavaju u turističkom mjestu radi razgledavanja grada i posjeta povijesnim i kulturnim znamenitostima te usluge stručne pratnje i vodiča kao i usluge posjeta kulturno-povjesnim znamenitostima.

Porezna stopa od 22% primjenjuje se kod oporezivanja sljedećih usluga:

  • Usluge smještaja stranih turista koje hotel, domaći poduzetnik, obveznik PDV-a zaračunava domaćim turističkim agencijama;


  • Usluga organiziranog boravka stranih turista koja nije naplaćena u rokovima određenim propisima o deviznom poslovanju;


  • Usluga iznajmljivanja brodova, osim ako se u okviru organiziranog boravka na brodovima pružaju usluge smještaja, smještaja s doručkom, usluge polupansiona i pansiona;


  • Najam jahti pojedinačno stranim gostima, koji ne koriste boravak i smještaj na jahti u organizaciji strane pravne osobe (turističke agencije);
  • Usluge smještaja brodova u marinama, s obzirom na to da te usluge nisu izričito navedene u čl. 10 a. točka h. Zakona o porezu na dodanu vrijednost;


  • Dodatni obrok koji strani gost koristi uz puni pansion u objektu u kojem je smješten, a nije tipa “all inclusive”;


  • Svečena večera posebno istaknuta na računu izvan usluga polu ili punog pansiona, osim ako ne zamjenjuje večeru u sklopu pansiona ili polupansiona;


  • Ručak ili večera u ugostiteljskom objektu u kome strani gost ne koristi uslugu smještaja (osim ako ista nije u sklopu ture);


  • Usluge pranja rublja, usluge telefona, interneta i sl. što se posebno zaračunavaju stranom gostu i ne ulaze u usluge smještaja, polupansiona ili pansiona;


  • Dodatne usluge za kućne ljubimce u bilo kojem objektu ako nije tipa “all inclusive”;


  • Čašćenje gostiju pićem u dolasku i odlasku te prigodni darovi gostima smatraju se reprezentacijom i oporezuju se po stopi od 22%.


  • Tečaj ronjenja posebno organiziran za strane goste oporezuje se po stopi od 22%.


U sustavu poreza na dodanu vrijednost kod ugostitelja obveznika poreza na dobit, vrijedi načelo ispostavljenih računa, tj. porezna obveza nastaje u trenutku ispostavljanja računa, a pretporez se može odbiti neovisno je li račun plaćen ili nije.

Kod ugostitelja obrtnika porezna obveza nastaje tek u trenutku naplate obavljenih ugostiteljskih usluga i hotelijerskih usluga, a pretporez se prema ulaznim računima priznaje tek kad ih se podmiri.

Porez na dodanu vrijednost se plaća do posljednjeg dana u tekućem mjesecu po isteku obračunskog razdoblja koje može biti mjesečno ili tromjesečno, ovisno o prometu, a konačan obračun PDV-a poduzetnici ugostitelji podnose do kraja travnja tekuće godine za prošlu kalendarsku godinu.

Ugostiteljske usluge u domaćinstvu
Pod uvjetima propisanim Zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti, građani mogu, bez osnivanja obrta ili trgovačkog društva, iznajmljivati gostima sobe, apartmane i kuće za odmor kojih je vlasnik ili nositelj prava korištenja, do ukupno najviše 10 soba, odnosno 20 postelja.

Građanin može pružati i usluge doručka, polupansiona i pansiona, ali samo gostima kojima izdaje sobe i apartmane. Pružanje ugostiteljskih usluga prehrane drugim gostima nije dopušteno bez registrirane ugostiteljske djelatnosti. Građani koji iznajmljuju više od 10 soba, odnosno više od 20 postelja moraju biti registrirani kao obrtnici ili kao trgovačko društvo.
U praksi se najčešće javljaju slučajevi iznajmljivanja soba, postelja i apartmana građana koji nisu u sustavu PDV-a. (Građani čija ukupna godišnja primanja od najma soba i postelja ne prelaze 85.000,00 kn). Te usluge građani mogu pružati izravno ili posredstvom turističke agencije. Pri izravnom pružanju ugostiteljskih usluga u domaćinstvu, iznajmljivač izdaje račun gostu, sam obračunava porez na dohodak po odbitku pri svakoj naplati dohotka primjenom stope od 15% na iznos primitaka umanjenih 50%.

Kod iznajmljivanja putem agencije porez obračunava, obustavlja i uplaćuje agencija pri svakoj isplati dohotka.

S obzirom na dosadašnje nejasnoće oko obračuna PDV-a na usluge iznajmljivanja soba, postelja i apartmana putem agencije u slučaju kad agencija kao obveznik PDV-a zastupa iznajmljivača koji nije u sustavu PDV-a, upućujemo cijenjeno čitateljstvo na mišljenje središnjeg ureda Porezne uprave od 4. travnja 2003. godine (Klasa 410-19/02-01/263, Ur: broj 513-07/03-2).

Porezni tretman boravišne pristojbe
Obveza plaćanja boravišne pristojbe ustanovljena je Zakonom o boravišnoj pristojbi (“NN”35/95….64/00), a iznos boravišne pristojbe ustanovljava se posebno za svaku godinu. Boravišna pristojba je prihod turističkih zajednica a plaća se istodobno s naplatom obavljene usluge. S aspekta poreza, boravišna pristojba je prolazna stavka i ne ulazi u osnovicu za obračun PDV-a niti predstavlja primitak pri ustanovljavanju poreza na dohodak.

Porezni tretman napojnice
Napojnica je nagrada gosta poslužitelju ugostiteljskih usluga. U praksi je to najčešće nagrada u gotovini, tj. na ruke konobaru (taj oblik ne podliježe plaćanju ni PDV-a ni poreza na dohodak). Nagrada koja se unosi u račun gostu, uvećava svotu obračunanih usluga pa ukupna svota podliježe oporezivanju PDV-om. Ako ugostitelj tu nagradu želi isplatiti konobaru, isplata se smatra dohotkom od nesamostalnog rada na koju se obračunavaju porezi i doprinosi.

Izdvajamo iz broja:
Broj 2/2003
Promjene u turističkoj potrošnji - nova kvaliteta ili nešto drugo?
Teorijski i praktički aspekti marketinga (I)
Nezaobilazne promjene u strukturi ponude
Radno vrijeme u trgovini i turistička ponuda
Intervju - Željko Vugrić - CBA grupa u snažnom razvoju
“Kupujmo hrvatsko”
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa