Info
Seniko studio
Financije i gospodarstvo
14.11.2008. Novca ima, ali ga banke nerado posuđuju
Budući potezi HNB-a ovisit će, među ostalim, o odluci Vlade o povećanjima cijena najavljenima za početak iduće godine, koja bi ponovno mogla intenzivirati inflatorne pritiske, upozoravaju analitičari

Završetak proteklog razdoblja održavanja obvezne pričuve barem privremeno je smanjio pritiske na novčanom tržištu u prvoj polovici tjedna, što je omogućilo snažan pad prekonoćnih kamatnih stopa prema razini od 2 posto.

Istovremeno, navode analitičari u dnevnim Raiffeisen istraživanjima, na tržištu se osjetno smanjila i potreba za održavanje likvidnosti kroz lombardne kredite.

No, novac je neravnomjerno raspoređen i oni kojimaju sredstva nerado ih posuđuju. Ta činjenica, smatraju analitičari, potvrđuje i manjak likvidnosti u sustavu uz istovremeni rast prekonoćnih depozita kod HNB-a početkom tjedna.

Na kraju prethodnog razdoblja održavanja obvezne pričuve zabilježen je i nešto veći interes investitora za upisom trezorskih zapisa, koji je nadmašio planirani iznos izdanja.

Međutim, na tjednoj razini kratkoročni dug države na domaćem tržištu tek je neznatno povećan (8 milijuna kuna).

Tako je utjecaj ovotjedne aukcije trezorskih zapisa na razinu likvidnosti sustava bio uglavnom neutralan. Početkom novog razdoblja održavanja obvezne pričuve sredinom tjedna bilježimo očekivano intenziviranje tenzija na novčanom tržištu, ističu analitičari.

Rast kratkoročnih prinosa na kunske pozajmice dodatno je bio izražen nakon održavanja ovotjedne obratne repo aukcije.

Interes banaka za dodatnim sredstvima bio je očekivano visok te je iznosio 5,38 milijardi kuna odnosno najviše tijekom dosadašnjeg dijela ove godine.

Središnja banka je prihvatila 76 posto pristiglih ponuda, oko 4,1 milijardu kuna, čime je likvidnost sustava na tjednoj razini povećana za 356 milijuna kuna.

U navedenim uvjetima ponovno je zabilježen rast potražnje za lombardnim kreditima te rast prekonoćnih prinosa prema razinama od 20 posto, a u sljedećem razdoblju očekuje se blago popuštanje napetosti.

Međutim, u skorašnje vrijeme ne očekujemo značajniju korekciju kamatnih stopa na tržištu. Budući potezi HNB-a ovisiti će i o odluci Vlade o povećanjima cijena najavljenima za početak iduće godine, koja bi ponovno mogla intenzivirati inflatorne pritiske. (Bankamagazin)

Povezani članci
23.02.15 Vijesti
MoneyGram usluga na kioscima Tiska!
25.05.12 Financije i gospodarstvo
RBA analitičari: Likvidnost u sustavu premašila 10 mlrd kuna
15.05.09 Financije i gospodarstvo
Gubici financijske imovine u prvom tromjesečju 900 mil. kuna
07.11.08 Financije i gospodarstvo
Tržište novca: Pojačana napetost, kamate i dalje rastu
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa