Info
Seniko studio
Financije i gospodarstvo
15.10.2008. Čak 97 posto sporova među gospodarstvenicima završi na sudu
U Hrvatskoj pak tek tri posto sporova završi sudskom nagodbom, a gotovo svi sporovi na sudu, što pokazuje koliki prostor za poboljšanja postoji

Čak 97 posto sporova među gospodarstvenicima u Hrvatskoj završava na sudovima, i u njima imobiliziran golemi kapital "izvučen" iz poslovnih procesa, upozorio je na konferenciji za novinare povodom Okruglog stola o procesu mirenja u organizaciji Hrvatskog Poslovnog Foruma (Croatian Business Leaders Forum, CBLF) Darko Marinac, član menadžmenta Podravke i dugogodišnji CEO koprivničke kompanije.

Istaknuo je kako se sporovima zatrpavaju sudovi te da je neophodno promijeniti takvu lošu praksu i promovirati mirenje. "S poslovnim partnerima treba sjesti za stol i dogovoriti se i to mora postati nova poslovna praksa u Hrvatskoj", naglasio je Marinac.

Tijekom Okruglog stola doneseni su i zaključci koji zagovaraju proces mirenja na svim razinama. U krugove miritelja, složili su se sudionici skupa, trebalo bi čim više uključiti poslovne subjekte, dok bi sudski parnični procesi trebali biti zadnja solucija za rješavanje sporova.

Srđan Štimac s Trgovačkog suda upozorio je kako parničnim postupkom u pravilu nitko nije zadovoljan - postupak traje godinama, troškovi se gomilaju, kapital je imobiliziran, a umjesto predstavnika tvrtki za stolom za mirenje, razgovaraju advokati na sudu.

"Prošlog četvrtka smo nagodbom riješili spor koji je trajao 21 godinu. U drugom sporu rješenom mirenjem, koji je trajao osam godina, direktori tvrtki sa kojima sam razgovarao priznali su mi da je u ovo bio prvi put da su razgovarali oči u oči jer su do tada spor vodili advokati. U jednom smo procesu mirenjem uspjeli objediniti čak 12 sudskih sporova koje su dvije tvrtke vodile pred 4 različita suda", slikovito je objasnio trenutačnu poražavajuću sudsku praksu Štimac.

Samo u prvi šest mjeseci ove godine u stotinjak sporova rješenih mirenjem, a koji su već stigli na drugostupanjski trgovački sud, vrijednost nagodbi nadmašila je 30 milijuna kuna, istakao je Štimac. Troškovi vođenja postupaka miraenja, rekao je, par puta su manji od redovnih parnica.

Odvjetnik Mladen Vukadin istakao je kako je u SAD postotak uspješnosti mirenja prije suda 80 posto, a tek dva posto predmeta završi na sudovima - a i oni se u velikom broju slučajeva završe mirenjem i nagodbom.

U Hrvatskoj pak tek tri posto sporova završi sudskom nagodbom, a gotovo svi sporovi na sudu, što pokazuje koliki prostor za poboljšanja postoji. U Finskoj, primjerice, čak 20 posto sudskih predmeta završava nagodbom.

Na upit koliko je sporova Podravka riješila mirenjem, Marinac je istaknuo kako je njegova tvrtka gotovo sve međunarodne sporove rješila mirenjem.

Goran Štrok je naglasio kako i njegove tvrtke sve sporove pokušavaju, i većinom uspijevaju, riješiti nagodbom, a Marko Vojković iz adriatica.neta rekao je kako 95 posto sporova rješavaju nagodbom, posebice u inozemstvu.
Boris Koketi iz Državnog odvjetništva pozvao je gospodarstvenike da se u sporovima s državom koriste institucijom mirenja i nagodbe, koje su potaknute i posljednjim izmjenama zakona o praničnom postupku.

"Statistiku vodimo od 2003., i bilježimo velik napredak, od 116 predanih zahtijeva za mirenje i nagodbu 2003. niti jedan nije riješen pozitivno, 2004. već je bilo 1.743, a 2005. 3.975 zahtijeva, po osnovu kojih je država gospodarstvenicima isplatila preko 12 milijuna kuna. U 2006. zaprimili smo 1555 zahtjeva, u 2007. još 1363, a isplaćeno je oko 9,8 milijuna kuna', istaknuo je Koketi. (Bankamagazin)

Povezani članci
21.03.13 Vijesti
Mirenje je jasna i poželjna alternativa za rješavanje privatno pravnih sporova
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa