Potrošači
Seniko studio
Vijesti
15.08.2006. (Bernard Ivezić) Hrvati najviše u regiji troše na TK
Hrvati za telekomunikacijske usluge troše 220 kuna mjesečno, a Srbi 50 kuna

Svaki građanin Hrvatske u prosjeku za fiksni telefon, mobitel i Internet troši 220 kuna mjesečno. Godišnje se taj iznos penje na 2640 kuna, odnosno 355 eura. To je nešto više od polovice iznosa koji prosječno troše stanovnici članica EU i najviše u jugoistočnoj Europi.

Pokazuju to rezultati istraživanja nacionalnih telekomunikacijskih tržišta u regiji za 2005. godinu koje je naručila Europska komisija. Drugi po potrošnji po stanovniku su Crnogorci. Oni na TK usluge troše 170 kuna mjesečno, dok treće mjesto dijele Bugari i Makedonci sa 100 kuna mjesečne TK potrošnje. Najmanje pak za TK usluge po stanovniku troše Srbi i Kosovari, mjesečno svega 50 kuna.

Usporedbe radi, svaki stanovnik EU25 na TK usluge troši oko 380 kuna mjesečno. Prema ovom istraživanju na iznos TK potrošnje po stanovniku najviše utječe visina BDP-a, stupanj liberalizacije TK tržišta i vrsta TK usluga koju građani koriste. Hrvatska ima gotovo dvostruko veći BDP po stanovniku od ostalih zemalja u regiji, te stoga ima i gotovo dvostruko veću TK potrošnju po stanovniku. Rumunji pak zbog višeg stupnja liberalizacije TK tržišta, a usprkos dvostruko manjem BDP-u po stanovniku, pojedinačno izdvajaju za TK usluge tri puta manje nego Hrvati. Iznimka od ovih pravila su Crnogorci. Budući da je kod njih dominantna mobilna telefonija, TK potrošnja po stanovniku u toj zemlji znatno je veća nego u ostatku regije.

Hrvatsko TK tržište treće je po snazi u regiji. Prvo je tursko s 8,483 milijarde eura prihoda godišnje. Slijedi rumunjsko s 2,4 milijarde eura, hrvatsko s 1,55 milijardi, te bugarsko s 1,3 milijarde eura godišnjeg prihoda. Većina ostalih regionalnih TK tržišta teška je oko 500 milijuna eura, a tri najmanja su crnogorsko, kosovsko i makedonsko. Prihodi sva tri tržišta su ispod 300 milijuna eura godišnje. Usprkos tome, interes investitora za ulaganja u telekome u regiji iznimno je velik. S jedne strane zbog velikog potencijala za rast, a s druge jer su postojeće EBITDA i EBIT margine prilično visoke. Prema podatcima Komisije u Hrvatskoj EBITDA margina iznosi 36,4 posto. Po tom je podatku ulagati u telekome u Hrvatskoj podjednako atraktivno kao u Bugarskoj i Rumunjskoj. Izdvajaju se pak Kosovo, Makedonija i Turska gdje je EBITDA iznad 40 posto. S uračunatom inflacijom i amortizacijom najviše se isplati ulagati u telekome u Turskoj, Bugarskoj, Makedoniji i Bosni i Hercegovini.

Naime, izuzev Kosova, najveću EBIT marginu imaju Turska 34,6 posto, Bugarska 29,03 i Makedonija 21,9, te bošnjački dio BiH 34,1 posto. U Hrvatskoj prosječna EBIT margina u TK sektoru iznosi 19,3 posto. EK tvrdi da TK sektor igra veliku ulogu u gospodarstvima svih zemalja u regiji. Za razliku od članica EU25 gdje taj sektor čini tek 2,7 posto BDP-a, u zemljama jugoistočne Europe doseže u prosjeku visokih 4 posto BDP-a.
U Hrvatskoj još i više, 6 posto BDP-a. Najveći pak udio TK sektora u BDP-u imaju Crna Gora s 11,5 posto, Kosovo 9,5, te BiH 9 posto.

Izvor: poslovni.hr

Povezani članci
13.09.06 Korisne informacije
Ericsson potpisao ugovor o širenju GSM mreže u Pakistanu
01.09.06 Vijesti
Rast prihoda i dobiti Vipneta u drugom tromjesečju
29.08.06 Korisne informacije
Metronet planira do kraja 2010. osvojiti 10 posto telekomunikacijskog tržišta
26.08.06 Korisne informacije
Ericsson Nikola Tesla daje znanje i opremu za Vodatelov TriplePlay
17.08.06 Vijesti
Novi operateri očekuju niže cijene
31.07.06 Vijesti
Počeo s radom novi fiksni operator Primatel
30.07.06 Neprehrambeni proizvodi
Metronet, MSAN i Tele2 zajednički protiv T-HT-a i Vipneta
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa