Info
Seniko studio
Ekologija
09.09.2008. U Njemačkoj počinje s radom pilot-termoelektrana novog doba
Novi tip termoelektrane koristi ugljen kao izvor energije, ali uz radikalno smanjene emisije štetnih plinova

Termoelektrana švedske tvrtke Vattenfall, jedne od najvećih europskih energetskih kompanija, u utorak počinje s radom u istočnonjemačkom gradu Sprembergu a upotrebljavat će novu, ekološki prihvatljivu metodu sagorijevanja ugljena koja predstavlja potencijalno ogroman napredak u borbi za suzbijanje klimatskih promjena.

Radi se o pilot projektu na lokaciji velebne termoelektrane Crna pumpa (Schwarze Pumpe) u nekadašnjoj istočnoj Njemačkoj, gdje Vattenfall planira inaugurirati novu metodu koja će toj tvrtki omogućiti daljnje korištenje ugljena kao izvora energije, ali uz radikalno smanjene emisije štetnih plinova.

Da bi to ostvario, Vattenfall namjerava primijeniti metodu hvatanja i pohrane ugljičnih plinova (CCS). Zarobljavanjem stakleničkih plinova proizvedenih izgaranjem fosilnih goriva spriječit će se njihovo otpuštanje u atmosferu i jačanje globalnog zagrijavanja.

Zarobljeni se plinovi snažno komprimiraju dok ne postanu tekući, nakon čega se ubrizgavaju duboko pod zemlju, gdje su zapečaćeni u prirodne spremnike, te im je na taj način onemogućeno utjecanje na rast Zemljine temperature.

U pilot projektu elektrane u Sprembergu nedaleko poljske granice koncentrirani ugljični dioksid ubrizgava se radi trajne pohrane u plinskim poljima na sjeveru Njemačke. Podzemni rezervoari ugljičnog dioksida inače nastaju i prirodnim putem, u geološkim formacijama, gdje je taj plin zarobljen u sedimentnim stijenama na isti način kao nafta ili plin.

Elektrana u istočnoj Njemačkoj, između Dresdena i Berlina, ujedno je i prva u svijetu koja koristi novu tehniku izgaranja ugljena - ili, preciznije, u ovom slučaju lignita - poznatu pod nazivom "oxyfuel", pri čemu ugljen sagorijeva pomoću čistog kisika a ne pomoću zraka.

Kod "običnog" sagorijevanja ugljen se vezuje s kisikom iz zraka i tvori ugljični dioksid. U zraku je i velik udio ostalih plinova, koji se stoga u konvencionalnim elektranama nalaze i u ispušnim plinovima. U tehnici oxyfuel ne dolazi do sagorijevanja tih plinova, što znači da ih nema ni u ispušnim plinovima a kako se sagorijevanje ugljena provodi samo čistim kisikom, dobiva se gotovo potpuno čisti ugljični dioksid koji se može komprimirati ili transformirati u tekuće stanje te ga je moguće transportirati i skladištiti.

"Oko dvije trećine električne energije u svijetu proizvodi se uz izgaranje fosilnih goriva, o kojima ćemo nastaviti uvelike ovisiti i u doglednoj budućnosti, zbog čega novu tehnologiju smatramo velikim korakom prema naprijed", istaknuto je iz Vattenfalla. "CCS će funkcionirati kao privremeno rješenje kojim kupujemo vrijeme potrebno za razvoj održivog energetskog sustava u budućnosti". (H)

Povezani članci
23.06.12 Financije i gospodarstvo
Izglasana studija za gradnju TE Plomin 3
09.03.10 Vijesti iz regije
FBiH gradi dvije termoelektrane i hidroelektranu
28.08.08 Vijesti iz regije
Veliki interes za kupnju viškova struje iz BiH
03.12.07 Vijesti
Tomšić: Električna energija neće poskupjeti 1. siječnja
31.08.07 Korisne informacije
BiH: Uvoz struje premašio izvoz
16.08.07 Tvrtke i tržišta
Dobit CEZ-a milijardu dolara
08.08.07 Ekologija
Njemačka dogovorila ukidanje industrije ugljena do 2018.
04.06.07 Tvrtke i tržišta
HEP: Ugovor s ruskim Technopromexportom o izgradnji Bloka C u TE Sisak
12.07.06 Neprehrambeni proizvodi
Slavonski Brod: Prodavat će ugljen iz bosanskih rudnika
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa