Seniko studio
Broj 1/2004
Izdvajamo iz broja:
Broj 1/2004 - Ante Gavranović
Značaj nabavne funkcije u formiranju cijena u trgovini - prof.dr.sc. Nikola Knego
Rad nedjeljom u trgovini – sloboda poduzetništva ili pitanje ljudskih prava - Ana Knežević
Upravljanje dobavljačkim lancem (Suply Chain Management) - mr. Zvonimir Pavlek
Kupovati u novom zakonskom okruženju - dr.sc. Danko Matasović
Obrazovanje i stručno usavršavanje u Tekstilprometu d.d. i Lantei d.d. - Slavica Marić i Mara Hrgović
Školovanje i stručno usavršavanje zaposlenika – novi porezni poticaj poduzetnika
Jasenka Gleđa
U listopadu prošle godine, izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit i dohodak (Narodne novine 163/03), u sustav oporezivanja dobiti i dohotka uvedene su nove porezne olakšice s ciljem poticanja školovanja i stručnog usavršavanja poduzetnika i njihovih zaposlenika.

Porezne olakšice za poticanje školovanja i stručnog usavršavanja, za poduzetnike znači mogućnost dodatnog umanjenja osnovice za oporezivanje dobiti (pravne osobe) odnosno dohotka (fizičke osobe), ovisno o kojem obliku poduzetništva se radi (trgovačkim društvima ili obrtnicima).

Izmjenama i dopunama spomenutih poreznih zakona obveznicima poreza na dobit i dohodak ovi troškovi se priznaju dva puta: jednom, kao redovni troškovi poslovanja, a drugi puta za isti iznos tih troškova, poduzetnici mogu dodatno umanjiti osnovicu za oporezivanje dobiti ili dohotka.

Umanjenje porezne osnovice na osnovi tih troškova može se koristiti po godišnjem obračunu za 2003 godinu tj. po prijavi poreza na dobit za 2003 godinu odnosno po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2003 godinu. Po osnovi dvostrukog iskazivanja tih troškova poduzetnik može u godišnjem obračunu iskazati i gubitak.

O kojim troškovima školovanja i stručnog usavršavanja za pravne osobe je riječ navodi se u čl. 13. b Pravilnika o porezu na dobit (“NN” 54/2001, 198/2003) a za fizičke osobe i druge samostalne djelatnosti koje posluju kao obrtničke djelatnosti, u čl. 11. st. 6. Pravilnika o porezu na dohodak (“NN” 140/03, 188/03, 198/03).

Prema odredbama čl. 13b. Pravilnika o porezu na dobit, troškovima školovanja i stručnog usavršavanja smatraju se:

  • Troškovi školovanja na osnovnim, srednjim, višim i visokim školama te svim drugim školskim ustanovama u kojima se stječe stupanj obrazovanja, uključivši poslijediplomske studije i doktorske studije, koje zaračunavaju obrazovne institucije u tuzemstvu i inozemstvu;


  • Troškovi stručnog usavršavanja za polaznike seminara, tečajeva i kongresa, troškovi specijalizacija, učenja stranih jezika, informatičkog osposobljavanja u zemlji i inozemstvu;


  • troškovi stručne literature ( knjige, časopisi u papirnatom ili elektroničkom obliku, troškovi proučavanja internetskog izdanja pojedinih stručnih knjiga i časopisa);


Ako se školovanje i stručno usavršavanje obavlja izvan mjesta
prebivališta ili uobičajnoga boravišta zaposlenika, u troškove školovanja uključuju se i troškovi prijevoza i smještaja do visine stvarno nastalih troškova te dnevnice, sukladno propisima o oporezivanju dohotka.

Troškovi školovanja i stručnog usavršavanja za porezne obveznike dobitaše, odnose se samo na zaposlenike i moraju biti u vezi s djelatnošću poreznog obveznika.

Kod obveznika poreza na dohodak, primici zaposlenika po osnovu školovanja i stručnog usavršavanja ne smatraju se dohotkom od nesamostalnog rada.
Prema čl. 11. stavak 5. Pravilnika o porezu na dohodak, primicima od nesamostalnog rada ne smatraju se primici koje poslodavac omogućuje zaposlenicima u interesu obavljanja djelatnosti poslodavca, a osobito:

- uređenje i opremanje radnih prostorija i prostora za odmor i prehranu;
- posebna radna odjeća obilježena nazivom ili znakom poslodavca;
- obavezni liječnički pregledi prema posebnim propisima;
- sistematski kontrolni liječnički pregledi ako su omogućeni svim zaposlenicima;
- školovanje i stručno usavršavanje koje je u svezi s djelatnošću poslodavca odnosno ako je prijeko potrebno za ostvarivanje prihoda poslodavca;

Izdacima za školovanje i stručno usavršavanje smatraju se iznosi naknada za školovanje na osnovnim, srednjim, višim, visokim školama, fakultetima, poslijediplomskom studiju te postupku za stjecanje doktorata i to zaračunati od obrazovnih institucija u tuzemstvu i inozemstvu, naknade za tečajeve, seminare, specijalizacije, konferencije, kongrese u tuzemstvu i inozemstvu, izdaci za nabavu knjiga, udžbenika, priručnika, skripata i druge literature u papirnatom ili elektroničkom obliku.

Kad se školovanje i stručno usavršavanje obavlja izvan mjesta prebivališta ili uobičajenog boravišta zaposlenika, izdacima za školovanje i stručno usavršavanje smatraju se i troškovi prijevoza prigodom upućivanja i povratka sa školovanja i stručnog usavršavanja i to do visine cijene karata sredstvima javnog prijevoza i troškovi smještaja do visine stvarnih izdataka.

U slučajevima održavanja seminara i savjetovanja u inozemstvu, dnevnice se priznaju do visine i pod uvjetima za korisnike državnog proračuna.
Poslovnim izdacima za školovanje i stručno usavršavanje obveznika poreza na dohodak smatraju se učinjeni troškovi poreznog razdoblja za njih osobno i za njihove zaposlenike.

Stvarno nastali izdaci za školovanje i stručno usavršavanje evidentiraju se u plaćenom iznosu kroz knjigu primitaka i izdataka, a prema odredbama čl. 43. st. 6. Zakona o porezu na dohodak, dodatno umanjuju osnovicu poreza na dohodak po podnesenoj godišnjoj poreznoj prijavi i to u visini ukupno nastalih izdataka u poreznom razdoblju.


Nagrade učenicima za vrijeme praktičnog rada
Prema izmijenjenoj odrednici čl. 12. st. 3. Pravilnika o porezu na dohodak, plaćom se ne smatraju nagrade učenicima za vrijeme praktičnog rada i naukovanja te stipendije učenicima i studentima za redovno školovanje na srednjim, višim i visokim školama te fakultetima do visine 1.500,00 kn mjesečno.

Stipendijom se smatra potpora učenicima i studentima za redovno školovanje, uz uvjet da ju učenik ili student u poreznom razdoblju prima samo kod jednog isplatitelja ili kod više isplatitelja do ukupno 1.500,00 kn mjesečno, pod uvjetom da s poslodavcem nije ugovorio obvezu nesamostalnog rada.
Ako poslodavac isplaćuje nagradu učenicima za vrijeme praktičnog rada u iznosu većem od 1.500,00 kn mjesečno, na razliku koja premašuje propisani neoporezivi iznos obračunava se porez na dohodak od nesamostalnog rada.

Doprinose za obvezna osiguranja, sukladno odredbama Zakona o doprinosima za obvezna osiguranja (“NN” 147/02, 175/03), poslodavac nije dužan obračunati i platiti.

Pri isplati nagrade studentu za vrijeme praktičnog rada, poslodavac je dužan od ukupnog iznosa nagrade obračunati, obustaviti i uplatiti porez na dohodak od nesamostalnog rada i možebitni prirez, jer odredbe Pravilnika o porezu na dohodak za ovaj slučaj ne propisuju više mogućnost neoporezive isplate do 1.500,00 kn mjesečno.

Izdvajamo iz broja:
Broj 1/2004
Značaj nabavne funkcije u formiranju cijena u trgovini
Rad nedjeljom u trgovini – sloboda poduzetništva ili pitanje ljudskih prava
Upravljanje dobavljačkim lancem (Suply Chain Management)
Kupovati u novom zakonskom okruženju
Obrazovanje i stručno usavršavanje u Tekstilprometu d.d. i Lantei d.d.
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa