Info
Seniko studio
Financije i gospodarstvo
24.07.2008. Zagreb među 50 najskupljih gradova u svijetu
Studija je utemeljena na usporedbi cijena preko 200 različitih komponenti životnih troškova u vodeća 143 grada svijeta

Najskuplji je grad u svijetu za inozemne radnike Moskva, koja je gotovo je 1,5 puta skuplja od New Yorka, dok je Zagreb zauzeo 49. mjesto na ljestvici najskupljih gradova svijeta po troškovima života, pokazala je u četvrtak objavljena studija savjetodavne tvrtke Mercer.

Moskva je ove godine prikupila 142,4 boda u indeksu troškova života u godišnjoj studiji konzultantske tvrtke za ljudske potencijale Mercer, utemeljenoj na usporedbi cijena preko 200 različitih komponenti životnih troškova u vodeća 143 grada svijeta.

Usporedbe radi, najskuplji američki grad New York zabilježio je 100 bodova i pao za sedam mjesta, na 22. mjesto.

Zagreb je zauzeo 49. mjesto, s indeksom troškova života od 90,0 bodova, u odnosu na 59. mjesto i indeks od 83,5 boda u 2007.

Studija je nadalje pokazala da je Tokio pretekao London na drugom mjestu, dok se norveški glavi grad Oslo na krilima prihoda od nafte popeo za čak šest mjesta, na sadašnje četvrto. Na petom je mjestu južnokorejski Seul, koji je prošle godine zauzeo treće mjesto.

Kao najjeftiniji od svih svjetskih većih gradova šestu godinu za redom rangiran je glavni grad Paragvaja Asuncion.

Iako potrošači globalno počinju osjećati posljedice rasta cijena, one se zbog snažnih obrata u kretanjima valutnih tečajeva i gospodarskih razlika u nekim zemljama osjećaju više nego u drugima, ističe Mercer.

"Naše istraživanje potvrđuje globalni trend rasta cijena određenih prehrambenih proizvoda i benzina, iako taj rast nije svugdje jednak", ističe Yvonne Traber, direktorica i menadžer istraživanja u Merceru.

Za promjene pozicija u ovogodišnjem indeksu u velikoj su mjeri odgovorni valutni tečajevi, kazala je nadalje ona, naglasivši kako su ruska rublja, euro, te nekolicina drugih valuta ojačale prema američkom dolaru, što je američke gradove učinilo komparativno jeftinijima.

"Pozitivno je to da bi pad dolara mogao privući globalno mobilne čelnike kompanija na preseljenje u američka poslovna središta poput New Yorka, Chicaga i Los Angelesa", kaže Mitch Barnes, također iz Mercera.

Zemlje brzog ekonomskog rasta također su zabilježile snažan rast relativnih životnih troškova, pri čemu su se za najviše mjesta prema gore pomakli brazilski Sao Paulo te turski Istanbul.

Mercerovo istraživanje, koje između ostaloga obuhvaća cijenu najma stanova, kao i troškove odjeće, transporta i zabave, koristi se kako bi multinacionalnim kompanijama i vladama pomoglo u odlučivanju oko naknada za zaposlenike u inozemstvu. (H)

Povezani članci
12.07.09 Vijesti iz svijeta
Ukratko iz svijeta
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa