Info
Seniko studio
Korisne informacije
05.05.2008. Mediji u Hrvatskoj i dalje ''djelomično slobodni''
Hrvatska je po slobodi medija minimalno napredovala na listi Freedom Housea, nakon prošlogodišnjeg 80. mjesta, ove godine smo na 78., od 195 obuhvaćenih zemalja, u društvu Indije i Bocvane

Hrvatska je u kategoriji zemalja s djelomično slobodnim medijima i mjesto dijeli s Indijom i Bocvanom, ocijenila je američka nevladina udruga Freedom House u svom izvještaju za prošlu godinu.

Uz to, udruga navodi kako je sloboda medija u svijetu zabilježila pad, jer se novinari bore radeći u sve neprijateljskijoj okolini u gotovo svim regijama svijeta.

Hrvatska je po slobodi medija minimalno napredovala na listi Freedom Housea, nakon prošlogodišnjeg 80. mjesta, ove godine smo na 78., od 195 obuhvaćenih zemalja.

Za Radio 101 situaciju je komentirao predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Zdenko Duka: "Na hrvatske medije i dalje postoji utjecaj politike, kako u državnim medijima, tako i tamo gdje se to radi preko vlasničkih pritisaka. Budući da vlasnici imaju izvjesne dogovore s politikom, biznisom i oglašivačima, posredan pritisak preko njih ide novinare i medijske slobode."

No, koliko su američki ocjenjivači upućeni u hrvatske probleme s medijima, odnosno koriste li relevantne i različite izvore, Duki je teško procjenjivati.

"Ne bih ipak mogao reći da smo, u konkurenciji 200 zemalja svijeta, mi na 78. mjestu. Mislim da ipak zaslužujemo barem 20 mjesta višu poziciju, uza sve slabosti kojih smo ovdje, vjerujem, svi svjesni", kaže Duka.

Na prvom mjestu liste je Finska, a slijede je Island, Danska, Norveška, Belgija, Švedska i druge zemlje Europske unije, te SAD i Kanada. Kao zemlje s najgorim stanjem slobode medija izdvojeni su Mianmar, Kuba, Libija, Sjeverna Koreja, Eritreja i Turkmenistan.

Od zemalja zapadne Europe najslabije je rangirana Italija, što Inoslava Beškera, dopisnika Jutarnjeg iz Rima, nimalo ne čudi: "Imamo situaciju koju nema niti jedna civilizirana zemlja, da je jedan te isti čovjek vlasnik triju privatnih tv-mreža, čega nema nigdje u svijetu.

Istovremeno je političar, šef vladajuće koalicije, a sada će biti i šef vlade. Upravo ta potpuno anomalna Berlusconijeva pozicija utječe na katastrofalnu sliku o stanju slobode medija u Italiji. Međutim to Talijane uopće ne sprječava da Berlusconija, eto, po treći put izaberu."

Kad je riječ o ocjeni Freedom Housea kako se sloboda medija po svuda u svijetu lani srozala, Bešker kaže da je to zbog sve veće ugroženosti, pa čak i uvjetovanosti novinarskih sloboda interesima oglašivača, o kojima ovisi dobar dio zarade svih oblika medija.

Sloboda medija u Hrvatskoj je zaštićena Ustavom i općenito se poštuje u praksi, ističe Freedom House, te dodaje kako je 2006. godine izmjenama Kaznenog zakona kleveta sankcionirana samo novčanom kaznom, a ne više zatvorom.

Dodaje se da državni dužnosnici povremeno podižu tužbe za klevetu protiv medija.
U izvješću se navodi da je u 2007. više hrvatskih novinara optuženo za nepoštivanje Haškog suda, uz citiranje zagovornika slobode tiska kako su oni samo objavili informaciju o tajnom aneksu optužnice u predmetu Gotovina-Čermak-Markač što je bilo u javnom interesu, a neki od njih samo prenijeli članak koji su već objavili državni radio i televizija - HRT.

Djelovanje tijela za reguliranje medija u Hrvatskoj, kao što je Vijeće za elektronske medije, Freedom House ocjenjuje politički neovisnim, uz citiranje kritičara koji prigovaraju niskim profesionalnim standardima i manjku transparentnosti u donošenju odluka tih tijela.

"Mediji u vlasništvu države, koji dominiraju radijskim i televizijskim tržištem, ostaju ranjivi na potencijalno političko upletanje", ističe se u izvješću. Međutim, oni općenito djeluju neovisno i poštivali su pravila o davanju jednakog prostora kandidatima i strankama u kampanji za parlamentarne izbore 2007., dodaje se.

Hrvatske novine su u prosincu 2007. pokazale spremnost da objave informacije neugodne za Vladu, kada su fotografije ministra unutarnjih poslova Ivice Kirina u lovu na divlje svinje s haškim optuženikom Mladenom Markačem, koji je trebao biti u kućnom pritvoru, dovele do ministrove ostavke, ocjenjuje se u izvješću.

"Novinari su izloženi povremenom šikaniranju vlasti, fizičkim prijetnjama, nasilju, posebno kada se njihova izvješća tiču uloge Hrvatske u ratu 1991-1995.", navodi Freedom House.

Posebno se spominju slučajevi provale su stan Globusova novinara Gordana Malića u siječnju 2007. i prijetnje smrću koje su mu bile upućene, potom opetovane prijetnje smrću početkom godine Robertu Valdecu, voditelju emisije "Istraga" na televiziji "Nova". Treći izdvojeni slučaj je jednodnevno pritvaranje slobodnog novinara Željka Peratovića u listopadu 2007., u sklopu istrage odavanja državnih tajni povezano s ratnim zločinima.

U dijelu izvješća koji se bavi gospodarskim okruženjem hrvatskih medija, Freedom House navodi da se HRT financira iz pretplate i reklama, te da se za publiku bore i dvije privatne nacionalne TV postaje, više od desetak manjih TV postaja te oko 130 radio postaja. "Lokalne elektronske medije često financiraju lokalne vlasti, zbog čega su izloženi političkom utjecaju", napominje se.

Freedom House konstatira da se vlasništvo tiskanih medija sve više koncentrira u rukama velikih medijskih skupina, uključujući Europa Press Holding (EPH), čiji je 50-postotni vlasnik njemački Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ). "Novinari navodno prakticiraju autocenzuru kako bi zaštitili ekonomske interese vlasnika i glavnih oglašivača", ističe se.
Opisuje se i slučaj privremenog prestanka izlaženja tjednika Feral Tribune u lipnju 2007., nakon što mu je Vlada ispraznila bankovni račun na ime poreznog duga, te nastavak izlaženja nakon što ga je preuzeo EPH, zajedno s dugom.

Citiraju se pristaše Ferala koji kažu da je Vlada ranije opraštala poreznu zaduženost medijima koje financira država, te da su veliki oglašivači praktično bojkotirali list zbog njegovih kritičkih napisa, što je teško pogodilo njegovo financiranje.

Freedom House prenosi i preporuku promatrača kako bi medijima u Hrvatskoj trebalo smanjiti porez na dodanu vrijednost - PDV od 22 posto. (Radio 101)

Povezani članci
14.03.12 Financije i gospodarstvo
Londonski investicijski fond želi Vjesnik
27.01.12 Financije i gospodarstvo
Hrvatska na 68. mjestu po slobodi medija
28.11.11 Korisne informacije
Za 43 posto anketiranih internet najkvalitetniji medij
22.11.11 Tvrtke i tržišta
Pulska tvrtka Andre kupuje 80,32% udjela u Novom listu
04.10.11 Vijesti iz svijeta
Predviđanje: Tiskane novine u Hrvatskoj će nestati do 2029.
02.08.11 Financije i gospodarstvo
Jutarnji i 24 sata u plusu, Večernjak u minusu
08.07.11 Financije i gospodarstvo
Business.hr: Adria Media gasi Klik, Geo i Stars
20.06.11 Tvrtke i tržišta
Media servis ponudio 15,1 mil. kuna za Radio 101
16.06.11 Financije i gospodarstvo
VNS: Vlasnici medija ne smiju biti tajni
15.03.11 Korisne informacije
Televizija i dalje dominantna za svakodnevno informiranje građana
05.01.11 Financije i gospodarstvo
U 2010. prestalo izlaziti 69 tiskovina
03.08.10 Tvrtke i tržišta
Vjesnik udvostručio gubitak
27.07.10 Financije i gospodarstvo
24 sata u plusu, svi drugi u problemima
27.05.10 Vijesti iz svijeta
Britanski mediji u recesiji: Times najavljuje otkaze, a dnevnicima pada tiraža
27.03.10 Financije i gospodarstvo
AZTN: Devet novinskih nakladnika sklopilo kartel!
22.01.10 Vijesti iz regije
Slovenija: Tiskovinama i dalje pada čitanost
28.10.09 Financije i gospodarstvo
Novinari Večernjeg odgađaju štrajk
14.10.09 Financije i gospodarstvo
Štrajk u Večernjem listu krajem listopada
18.09.09 Financije i gospodarstvo
Poslovni mediji opstat će zbog financijski otpornije publike
02.09.09 Financije i gospodarstvo
Dnevni list - navlakuša
09.07.09 Vijesti
Održana Skupština HUP – Udruge novinskih izdavača
05.05.09 Šira regija
EU: Smanjen PDV za neke usluge
27.04.09 Financije i gospodarstvo
Novi vlasnici Businessa.hr su Mims i Mreža znanja
19.03.09 Financije i gospodarstvo
Izdavači će tražiti nultu stopu PDV-a na novine
23.02.09 Financije i gospodarstvo
Deloitte: U 2009. kriza pogađa tiskovne medije
03.12.08 Korisne informacije
Tiskani mediji prošle godine uprihodili tek 1,8 mlrd kuna
15.07.08 Seminari, konferencije
Weekend Media Festival – prvo veliko regionalno okupljanje medijskih stručnjaka
09.07.08 Vijesti
HUP: Tisak guši novinske izdavače
09.06.08 Istraživanja
Dnevna naklada novina porasla osam posto
27.05.08 Trgovina na malo
Tisak otvorio multimedijalni centar u Zagrebu
08.05.08 Korisne informacije
Veliki porast čitanosti tiskovina u Hrvatskoj
22.04.08 Tvrtke i tržišta
AZTN: Odobrena koncentracija EPH i Dubrovačkog vjesnika
26.02.08 Financije i gospodarstvo
Phare podrška upravljanju sustavom za razmjenu podatka o PDV-u
25.02.08 Financije i gospodarstvo
Najava: Phare program za upravljanje sustavom za razmjenu podataka o PDV-u
22.02.08 Šira regija
EU o borbi protiv malverzacija u plaćanju PDV-a
20.02.08 Financije i gospodarstvo
Sanader: Vlada će promisliti o korekcijama stope PDV-a
08.01.08 Korisne informacije
Polovica TMT tvrtki izdvaja svega tri posto budžeta za informacijsku sigurnost
29.11.07 Financije i gospodarstvo
EK predlaže radikalne izmjene pravila o PDV-u na financijske usluge
17.09.07 Korisne informacije
Dodijeljene e-novinarske nagrade
30.08.07 Korisne informacije
Mit o padu novinskih naklada
28.06.07 Korisne informacije
Vlada: PDV na novine snižava se na 10 posto
27.06.07 Korisne informacije
EPH dokapitalizira Feral Tribune; tjednik ponovno na kioscima
13.06.07 Vijesti
Manji PDV na novine: Izdavačima 300 mil. kuna
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa