Edukacija
Seniko studio
Prikazi knjiga
01.01.2008. (Guste Santini) Vodiči - Osobne financije
"RIFIN" d.o.o. pokreće Projekt : "Osobne financije".

Osobne finacije su nesustavno i tek putem poslovnih banaka - i još nekih fiancijskih institucija - parcijalno obrađivane. Međutim, problemi personalnih financija u tržišnom modelu privređivanja su od presudnog značaja za sve građane. Ovo se odnosi na građane s malim primanjima još u većoj mjeri nego što se to tiče građana s visokim prihodima.

Naime, prethodni sustav s vrlo širokim obuhvatom socijalizacije rizika usmjeravao je građane na potrošnju a brigu o njihovoj budućnosti prepuštao društvenoj zajednici. Gotovo sigurno zaposlenje (status radnika udruženog rada) je navedenu "filozofiju" ponašanja samo pojačavalo.

Mnogi građani nisu svjesni da veličina dohotka, iako bitna, nije presudna za socijalnu sigurnost građana već da je neuporedivo važnije primjerno upravljanje potrošnjom ostvarenog dohotka. Upravo ova knjiga kao i desetak knjiga koje slijede educiraju građane koje kriterije valja imati u vidu prilikom trošenja ostvarenog dohotka.

O kojim i kakvim se sve problemima radi molim čitatelja da pročita moj esej: "U radiše svega biše u štediše još i više".

S poštovanjem Vaš
Guste Santini

_______________________________________________
Ova knjiga, prva takve vrste u Hrvatskoj, demistificirajući konfuzni žargon financijskog planiranja, bankarstva, investicija, osiguranja i poreza, ima za cilj objasniti abecedu upravljanja osobnim financijama.

Namijenjena je nestručnoj javnosti – građanima i svima onima koji se žele upustiti u intrigantni, često zbunjujući svijet financija, svijet koji se samo čini udaljenim od našeg svakodnevnog života, a zapravo je u njega duboko ukorijenjen.

Bez osobne financijske pismenosti i znanja put do financijske nezavisnosti mnogo je teži, a ukupni troškovi veći. Pogrešne sklonosti i navike u potrošnji i štednji, predrasude i strah, većinu hrvatskih građana su, unatoč njihovu obrazovanju i radu, doveli u začaranu borbu s novcem.

Živjeći u uvjerenju da će više novaca riješiti probleme, njihovi troškovi utrkuju se s njihovim prihodima, nikada ne dopuštajući ulaganja u aktivu. Takav model općenito je temelj današnjeg, u dugove stjeranog društva i sve veće financijske nesigurnosti.

Cilj ove knjige je upozoriti na razmišljanje koje će običnim ljudima pomoći u eliminiranju vlastitih predrasuda i otkrivanju novih mogućnosti u upravljanju financijama kako bi postigli određenu financijsku sigurnost i, prije svega, izbjegli gubitke.

Kako ne želimo da čitanje bude uzaludan posao, knjigu smo nastojali učiniti lako shvatljivom, informativnom i zanimljivom.

Otud obilje jednostavnih objašnjenja, praktičnih primjera, živopisnih grafikona, tablica i ilustracija. Istovremeno, bolja informiranost pojedinaca pridonijet će većoj transparentnosti hrvatskog financijskog tržišta,
od čega koristi mogu imati svi oblici poduzeća i institucija koji su aktivni na tržištu kapitala.

Autori
SADRŽAJ

Predgovor
Mudrost upravljanja novcem
Vremenska vrijednost novca
Koraci k uspješnom upravljanju osobnim financijama
Financijsko planiranje
Izrada financijskog plana
Kućni budžet i računovodstvo
Troškovi obrazovanja
Planiranje mirovine
Osiguranje
Životno osiguranje
Dopunsko zdravstveno osiguranje
Osiguranje imovine
Osnovno bankarstvo
Vrste računa
Transakcijski računi
Štedni računi
Financijske inovacije
Kredit
Zašto i kada uzeti kredit
Kredit ili lizing
Kreditne kartice
Debitne kartice
Kako odabrati banku
Dug
Opasnosti zaduživanja
Mogući koraci k financijskoj slobodi
Nekoliko naznaka o financijskim tržištima
Tržište kapitala i novčano tržište
Devizno tržište
Što morate znati o burzi
Investiranje
Rizik nasuprot prinosu
Diversifikacija investicija
Financijske (portfolio) investicije
Dionice: Vlasnički udjeli
Obveznice: Financiranje budućnosti
Investicijski fondovi
Mirovinski fondovi
Nekretnine
Kako pokrenuti biznis
Porezi
Razumijevanje/planiranje poreza
Porez na dohodak
Porez na dobit
Doprinosi za socijalno osiguranje
Lokalni porezi
Ostali porezi
Profesionalna pomoć
Korisne informacije
Glosarij
Indeks

__________________________________________________
Umirovljenje je završetak jednog razdoblja – radne aktivnosti uz stalno radno vrijeme, puno redovitih obveza i manju ili veću plaću, redovitu ili manje redovitu. Uz dobro zdravlje i dobru mirovinu život može biti lijep i u trećoj dobi. Međutim, sve je više umirovljenika čija mirovina ne omogućuje zasluženi miran život, bez novčanih briga. Do toga je došlo zbog mnogih promjena u svijetu, a još više u Hrvatskoj.

Postupno starenje stanovništva, sve više umirovljenika i sve manje zaposlenih koji pridonose za njihove mirovine - u mnogim zemljama, pa tako i u Hrvatskoj - doveli su do promjena na štetu budućih umirovljenika. Od početka 1999. godine u primjeni je Zakon o mirovinskom osiguranju po kojem se određuju buduće mirovine, pa i vaša.

Već znate da trebate dulje raditi, a za koju godinu i vama će se za izračun mirovine uzimati u obzir sve godine staža, a ne deset najpovoljnijih, kao po starom zakonu. Ako idete u prijevremenu mirovinu, vama će se za svaku nedostajuću godinu staža i/ili života mirovina osjetno umanjiti i to će se umanjenje primjenjivati trajno. Tako nastaju sve veće razlike izmegu starih i novih umirovljenika.

]edino puno brži gospodarski razvitak Hrvatske i povećano zapošljavanje mogli bi pomoći umirovljenicima. Nijedna vlada dosad nije pokrenula dovoljno brzi gospodarski rast. Zbog toga će država sve manje voditi brigu i o zaposlenima i o nezaposlenima, o starima i mladima, pa i o budućim umirovljenicima.

Tako je na vama da se počnete brinuti o sebi i svojim najbližima kako biste izbjegli sudbinu tisuća umirovljenika koji nakon cijeloga radnog vijeka dobivaju iznos koji nije dovoljan za pristojan život.

Stoga je napisan ovaj priručnik da zajedno razmotrimo kako možete utjecati na svoju budućnost, bilo da imate 25 ili 55 godina. Nikad nije prerano, a ni prekasno započeti sa štednjom i ulaganjima kako ne biste samo pasivno čekali što će se dogoditi.

Vi možete pročitati cijelu knjižicu, što bi bilo dobro, a možete za početak proći samo ono poglavlje koje vam se čini zanimljivije. I to može biti korisno za akciju koju trebate poduzeti.

___________________________________________
POJAM NEKRETNINE - PRAVNO JEDINSTVO NEKRETNINE
Prema kriteriju prirodnih svojstava, stvari se dijele na pokretne i nepokretne. Nas zanimaju nepokretne stvari – nekretnine.

Nekretninu definiramo ovako:
Nekretnina je čestica zemljine površine (zemljište, zemljišna čestica, katastarska čestica) zajedno sa svime što je
s njom razmjerno trajno spojeno na površini ili ispod nje, ako zakonom nije drukčije određeno. Nekretnine su stvari koje ne mogu mijenjati položaj u prostoru a da im se pritom ne uništi bit ili ne promijeni dotadašnja struktura.

Osnova je, dakle, zemljišna čestica. Po kriteriju prirodne kvalitete nekretnine su u prvom redu zemljišta. No, osim zemljišta, nekretninom se smatra i sve ono što je sa zemljištem trajno povezano bilo mehanički bilo organski.

Prema tome, nekretninama se smatraju zgrade koje su građene s namjerom da tu trajno ostanu. U istu kategoriju idu bunari, bazeni, podrumi, garaže, silosi itd. Osim toga, nekretninom se smatra i sve ono što je u zgradu trajno ugrađeno, npr. električne i vodovodne instalacije, instalacije za centralno ili etažno grijanje, rolete na prozorima. Nekretnine, prema tome, nisu – različite barake, izložbeni paviljoni, novinski kiosci, sagovi na stubištima i sl.

Nekretninom se smatraju i drveće, trava – ono što je sa zemljištem trajno organski vezano. I sami plodovi, dok se ne odvoje od matice, smatraju se nekretninama. Po kriteriju pertinencije nekretninom se smatra i ona pokretna stvar koja služi gospodarskim svrhama nekretnine. Tako se npr. traktor, plug, kola i dr. poljoprivrednog dobra smatraju nekretninama, kao i samo dobro.

___________________________________________
NASTANAK NOVCA
Primarna je tema ove knjige vremenska vrijednost novca. Pokušat ćemo istražiti odnos novca i vremena.
Što je to novac? Odakle dolazi? Kako je nastao? Što učiniti da novac «raste na drveću»?

Ova knjiga pokušat će odgovoriti na ta pitanja. Za početak pogledajmo što već znamo o novcu.
Novcem možemo kupiti bilo koju rubu ili uslugu. Za novac možemo također prodati bilo koju robu ili uslugu. To je upotreba novca.

Novcem možemo pohraniti vrijednost, plaćati obveze, obavljati investicije.

Znači novac možemo sačuvati i onda ga upotrijebiti poslije.

Možemo ga investirati.

DEFINICIJA:
Novac je zakonsko sredstvo plaćanja.


Da vidimo što možemo saznati iz novca kad ga samo gledamo.
Na svakoj novčanici kune nalazi se potpis guvernera Hrvatske narodne banke, jedine organizacije u Republici Hrvatskoj koja ima pravo izdavati novac.

Na novčanici dolara stoji natpis: “This note is a legal tender for all debts, public and private”. U prijevodu: “Ova nota (novčanica) legalni je oblik plaćanja za sve dugove javne i privatne”. Pogledajmo što to znači “za sve dugove, javne i privatne”.

Odnos vremena i novca
Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem dudov list postaje svila.
kineska narodna poslovica

Proces ulaganja s ciljem oplemenjivanja novca u stvari je problem vremena. Novac koji imamo danas, stekli smo: radom, obrazovanjem i prinosom na imovinu (materijalnu i financijsku). Novac koji ćemo imati u budućnosti bit će posljedica našeg planiranja i načina raspolaganja novcem danas.

Vrijeme obračunavamo linearno. Iz sadašnjosti putujemo u budućnost.

Novac također slijedi taj isti smjer.

___________________________________________
KRATKA POVIJEST POREZA
Nema države bez poreza ni poreza bez države, pa se iz toga može zaključiti da je porez po vremenu i cilju vezan za ustrojstvo države. Povijesni izvori o porezu sežu u davnu prošlost.

Jedan je od najstarijih izvora Hamurabijev zakonik, nazvan po babilonskom kralju Hamurabiju (1729.– 1686. prije naše ere). Počeci uvođenja poreza vezani su za ratove, odnosno za pokriće ratnih troškova, a poslije su korišteni i za druge svrhe, ovisno o razvoju pojedinih državnih funkcija.

ZAŠTO PLAĆAMO POREZ?
Uvođenje obveze plaćanja poreza izazvalo je potrebu da se odgovori na pitanje zašto se porez plaća, odnosno da se opravda prikupljanje poreznih prihoda. Naime, za poreznog je obveznika plaćanje poreza teret jer se tim plaćanjem umanjuje njegova imovina.

Ako porezni obveznik koji je prije oporezivanja imao 1000 novčanih jedinica dohotka plati porez po stopi od 20%,
imat će nakon oporezivanja 200 novčanih jedinica manji dohodak.

Za taj iznos smanjena je njegova kupovna snaga. Mnogi teoretičari dali su objašnjenja o opravdanju plaćanja poreza pa je tako nastalo više teorija. Spomenut ćemo dvije najvažnije.

Teorija sile temelji se na shvaćanju da su porezi obveza koju pobjednici nameću pobijeđenima. To je ujedno i najstarija teorija po svom nastanku, a bit je priznanje prava jačeg. Pobijeđeni je dužan preuzeti teret troškova koji je imao pobjednik.

Teorija cijene, kako iz samog naziva proizlazi, ubiranja poreza opravdava korištenjem javnih dobara, gdje porez predstavlja cijenu tih dobara. Ta je teorija nastala u vremenu i okolnostima kad je država poprimila nova liberalna obilježja vlasti.

Iz te dvije teorije može se zaključiti da bit i karakter poreza proizlazi iz biti i karaktera države.

Porez na dohodak
Porez na dohodak spada u skupinu izravnih poreza i kao porezni oblik nalazi se uglavnom u poreznim sustavima svih zemalja.

Obveznik je poreza na dohodak domaća ili inozemna fizička osoba koja ostvaruje određeni prihod koji prema poreznom zakonu ima obilježja dohotka. Kao što je već prije rečeno, obveznik je tog poreza pojedinac, a ne poslodavac. Dakle fizička osoba koja za svoj rad prima naknadu u obliku plaće, honorara, ili prima mirovinu, odnosno ostvaruje prihod po osnovi obavljanja obrta, najma, zakupa te prihoda od kapitala i osiguranja.

Dohodak se zakonom definira kao razlika između primitaka i izdataka nastalih u istom poreznom razdoblju.

__________________________________________
Cijena svakog pojedinačnog priručnika iznosi: 100,00 kuna

Iznos molimo uplatiti na žiro - račun broj 2360000-1101870428

Potvrdu o uplati pošaljite na telefax: +385 (0)1 3499 034

a svoje ime i adresu na mail info@suvremena.hr kako bismo vam knjigu mogli dostaviti.

Ukoliko želite sami doći po knjigu, nazovite 01 3499 034 radi dogovora.

Povezani članci
25.10.12 Seminari, konferencije
Ujednačeni razvoj zemalja put oporavka za EU
30.01.12 Seminari, konferencije
Stručnjaci za održiv i pravedan porezni sustav
11.04.11 Financije i gospodarstvo
Guste Santini: Za poticaje treba osmisliti proizvode
13.07.10 Financije i gospodarstvo
'Neoporezivi dohodak povećati na 5.000 kuna'
18.11.09 Financije i gospodarstvo
Santini: Povećati neoporezivi dio dohotka na 5000 kuna
20.10.09 Financije i gospodarstvo
Neto financijska imovina građana 185 mlrd kuna
23.10.08 Financije i gospodarstvo
Mesić na znanstvenom skupu o inflaciji
10.10.08 Seminari, konferencije
HUB: Radionice za građane posvećene osobnim financijama
24.09.08 Financije i gospodarstvo
Hitno regulirati osobne stečajeve
01.02.08 Tvrtke i tržišta
Smart i Super novi modeli FINA-ine usluge Sigurne ruke
29.01.08 Financije i gospodarstvo
PBZ/CO: U siječnju pale cijene svih klasa imovine
30.11.07 Korisne informacije
Financijska imovina stanovnika Hrvatske premašit će godišnji BDP zemlje
08.11.07 Vijesti
Okrugli stol: Osobne financije u Hrvatskoj
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa