Robe
Seniko studio
Prehrambeni proizvodi
22.05.2006. Najviše hrvatskih jagoda proizvede se na području grada Zagreba
Darko Vuletić, pročelnik za poljoprivredu u gradskom Poglavarstvu, kaže da hrvatska metropola proizvodi 90 posto svih ekološki uzgojenih jagoda. U Hrvatskoj su najveći prinosi u Zadarskoj županiji, 12,5 tona po hektaru, a u Španjolskoj su triput veći.
Španjolske i talijanske jagode i ove su godine preplavile domaće tržnice. Premda raspolaže povoljnim klimatskim uvjetima i velikim brojem nezaposlenih, odnosno blizinom i susjednih tržišta koja traže tu vrstu voća Hrvatska i dalje uspijeva zadovoljiti tek oko 60 posto vlastitih potreba za svježim jagodama dok količine namijenjene preradi uvozimo. Uzgoju jagoda, za razliku od većine poljoprivrednih kultura, pogoduje čak i realnost usitnjenih parcela. Dok je za financijski isplativu proizvodnju pšenice ili kukuruza nužno imati na 100-150 hektara, za jagode je dostatno i manje od jednog hektra, a posjede velike do dva hektara (prema Upisniku) ima više od 100.000 seoskih gospodarstava.
Jagode koje dolaze na tržnicu, uvoze iz Mađarske
Jagode koje dolaze na tržnicu, uvoze iz Mađarske
Najveći s pet hektara
Premda je prate vrlo pristojni poticaji, daju ih i lokalna samouprava i resorno ministarstvo, proizvodnja jagoda još se odvija dosta neorganizirano. "Ključni motiv za brojne uzgajivače najčešće se svodi na zaradu ostvarenu u prethodnoj godini", kaže Damir Kovačić, komercijalist u zagrebačkoj tvrtki Fragaria koja je s jagodnjakom velikim pet hektara najveći domaći proizvođač s godišnjim urodom 50-60 tona jagoda. Veliki skok u proizvodnji jagoda dogodio se između 2000. i 2004. kada je uvoz premašio 3,6 milijuna sadnica. Posljednje dvije godine tržište se stabiliziralo na oko četiri milijuna sadnica, od čega sama Fragaria godišnje za svoje potrebe te kupcima plasira 2,5 milijuna sadnica. "Ovogodišnja cijena sadnice iznosi 1,56 kuna. Grad Zagreb je, ne bi li potaknuo veću proizvodnju, bespovratna sredstva po sadnici povećao s lanjskih 0,75 lipa na jednu kunu", podsjeća Kovačić. Stoga ne iznenađuje podatak da metropola iz godine u godinu postaje sve prepoznatljivija i po proizvodnji jagoda. "Zagreb je, sa 50 proizvođača koji na 25 hektara ove godine imaju blizu milijun sadnica, među svim županijama najveći proizvođač tog voća", kaže Darko Vuletić, pročelnik poljoprivrede u gradskom Poglavarstvu. Metropola proizvodi, naglašava, i 90 posto svih količina ekološki uzgojenih jagoda. Podsjeća, Ured subvencionira ne samo sadnice nego i izgradnju sustava za navodnjavanje te tunela za ranu proizvodnju jagoda. Tako trošak izgradnje tunela pokriva s 50 posto. Proizvođači u Zagrebu dosegnuli su svoj plafon u proizvodnji svježih jagoda, smatra Vuletić. Sljedeći nužan korak je udruživanje u zadrugu kako radi toga da ih ne "slome" veliki trgovački lanci tako i radi izvoznog izazova. Vuletić je uvjeren da udruženi jagodari svoj proizvod mogu prodavati na tržištu Beča ili Budimpešte. "Poglavarstvo će im biti partner i u tom projektu", ustvrdio je Vuletić u petak na 9. tradicionalnoj manifestaciji Dani jagoda Zagreba i Zagrebačke županije. Josip Kraljičković, pročelnik za poljoprivredu u Zagrebačkoj županiji iznosi podatak da se u 21 županiji godišnje pod jagodama u prosjeku nalazi oko 990 hektara s kojih se ubere oko 4800 tona uroda, što je puno manje i od mogućnosti i od potreba domaćeg tržišta. I Zagrebačka županija već godinama subvencionira kupnju sadnica jagoda. "U pravilu se javi 30 do 40 gospodarstava, što proračun godišnje stoji oko 320.000 nepovratnih kuna", otkriva Kraljičković.

     >>
Povezani članci
25.04.12 Prehrambeni proizvodi
Španjolske jagode prodaju pod lažnim imenom 'vrgoračke'
29.07.07 Prehrambeni proizvodi
Pokrenut "Operativni program Jagoda"
24.05.06 Uvoz
Bank of China na IPO-u prikupila 9,7 milijardi dolara
24.05.06 Licenca
Pad povjerenja njemačkih poslovnjaka
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa