23.03.2007.
Dragičević: Ove godine planiramo istu dobit kao i lani
Analitičari iz austrijske Erste grupe su u svojoj preporuci, objavljenoj nakon objave rezultata u četvrtak, preporučili držanje dionice INA-e ('Hold')
Tomislav Dragičević, predsjednik Uprave INA-e, u petak je na press konferenciji povodom objave financijskih rezultata kompanije za prošlu godinu izjavio kako ove godine planiraju jednaku dobit kao i u 2006. godini. Da podsjetimo, INA je lani zabilježila 883 mil. kuna neto dobiti, dva milijuna kuna manje nego 2005. godine uz rast neto prihoda od prodaje za 11,2% na ukupno 23,4 mlrd kuna. Dragičević je kazao kako je prošlogodišnja dobit nešto niža od planirane.
Prvi čovjek INA-e kazao je kako procjenjuju da će ove godine prosječna cijena barela sirove nafte biti u rasponu od 55 do 62 dolara te da očekuju da će rast potrošnje energije u regiji biti oko 3% godišnje, sukladno sa očekivanjima prosječnog gospodarskog rasta od oko 6%.
Dragičević je i dodao kako bi ovih dana konačno trebala biti završena kupnja bosanskohercegovačkg Energopetrola čiji većinski udio INA preuzima zajednički sa svojim strateškim partnerom, mađarskim MOL-om.
U INA-i su se i dodatno osvrnuli na BiH tržište gdje su trenutno najveći dobavljač s obzirom na nedavno donesenu odluku tamošnjih vlasti da se produlji rok tijekom kojeg se smije prodavati gorivo niže kvalitete kako bi se omogućio rad rafinerije u Bosanskom Brodu. Dragičević procjenjuje da će se zbog te odluke otvoriti crno tržište i dodaje kako se može očekivati da prodaja INA-e na tom tržištu padne. INA je, inače, lani ostvarila vrlo dobre rezultate na BiH tržištu gdje joj je prodaja porasla za 10,2% na 635 tisuća tona derivata.
Hrvatska je u 2006. godini, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, a koje prenose banjalučke Nezavisne novine, na BiH tržište izvezla ukupno 683 tisuće tona derivata, četverostruko više od Slovenije koja se nalazi na drugom mjestu izvoznika derivata u BiH sa 174 tisuće tona i gotovo sedmerostruko više od Mađarske odakle na susjedno tržište stiže oko 100 tisuća tona derivata.
Početkom ove godine istekao je rok zabrane otpuštanja radnika koji je 2003. godine potpisao MOL tijekom preuzimanja 25% dionica INA-e. Dragičević je u petak objasnio kako INA ima viška radnika u pojedinim sektorima te manjak u drugim i kako taj problem pokušava riješiti prekvalifikacijom. Kazao je kako ne očekuje da će za nova postrojenja trebati novu radnu snagu izvan kompanije i kako INA već nekoliko godina održava otprilike jednaki broj radnika, no nije odgovoreno da li će INA pokretati programe zbrinjavanja eventualnog viška zaposlenih nudeći im otpremnine.
U INA-i su se osvrnuli i na početkom veljače otvoreni natječaj za 17 novih koncesija u Iranu kazavši kako su, kao i ostale europske kompanije, zainteresirani za to područje, no da njihova odluka o eventualnom ulasku u sam tender ovisi o tome kakva će biti situacija u toj zemlji. Krajnji rok za dostavu dokumenata na tender ističe sredinom lipnja.
|
Uprava INA-e istaknula je kako im je idućim godinama namjera povećanje proizvodnje nafte i plina. Podsjetili su na projekt modernizacije rafinerija u koji bi u idućih četiri godine trebalo biti investirano 1,1 mlrd dolara odnosno više od šest milijardi kuna, a Josip Petrović, član Uprave, kazao je kako je za ovu godinu za modernizaciju rafinerija predviđeno tek 220 milijuna kuna. Ukupno INA za ovu godinu planira oko pola milijarde dolara investicija.
INA-ina dionica je u četvrtak, nakon objave rezultata, na Zagrebačkoj burzi zabilježila blagi pad, no do kraja dana se oporavila te je zaključena na razini od 2.880 kuna, 5 kuna odnosno 0,2% više nego dan ranije. Do 13 sati i 45 minuta u petak njome se trgovalo u rasponu od 2.850 do 2.910 kuna.
Analitičari iz austrijske Erste grupe su u svojoj preporuci, objavljenoj nakon objave rezultata u četvrtak, preporučili držanje dionice INA-e ('Hold') te joj kao ciljanu cijenu navode 3.030 kuna.
Izvor: Bankamagazin
|
|
 |
|