Info
Seniko studio
Financije i gospodarstvo
11.07.2016. U Osječko-baranjskoj županiji prinosi usjeva dobri
Završetak žetve ozimih usjeva u Osječko-baranjskoj županiji očekuje se za dva do tri dana, prinosi su dobri, no zbog pada cijena uljarica i žitarica na svjetskom tržištu te dvojbi oko otkupnih cijena u Hrvatskoj, konačni bi financijski rezultat za proizvođače mogao biti neizvjestan, izvjestili su u ponedjeljak u osječkoj Županijskoj komori.

Od 67 tisuća hektara zasijanih ozimim usjevima, najviše ih je, oko 50.000, zasijano pšenicom, a očekuje se prinos od šest tona po hektaru i proizvodnja od oko 300 tisuća tona, ističe viši stručni suradnik Odjela za poljoprivredu i prehrambenu industriju Ernest Nad.

Dodaje da je s obzirom na dugo razdoblje lijepog vremena, žetva dosad obavljena na 85-90 posto površina, a završetak se očekuje za dva do tri dana.

"Proizvođači su, za razliku od prošle godine, sada više uložili u prihranu, zaštitu i gnojidbu, pa se u žetvi pšenice očekuju dobri proizvodni rezultati i prosječan prinos od šest tona po hektaru", kazao je Nad.

Iako još nema preciznih podataka, grube procjene govore da će u prvoj klasi biti oko pet posto pšenice, u drugoj oko 20 posto, u trećoj čak 70 posto, a pet posto u kategoriji stočne hrane, pa će se u budućnosti morati poraditi na kvaliteti sorti.

"Tu proizvodnju već godinama prati pad otkupnih cijena. Procjenjuje se da bi ovogodišnja otkupna cijena, ovisno o kvaliteti i otkupljivaču, mogla kretati u rasponu od 0,80 kuna do jedne kune za kilogram, a iznenađuje da, iako je žetva pri kraju, nitko još nije službeno istaknuo otkupne cijene", kaže Nad.

Napominje kako za pšenicu postoji zanimanje otkupljivača iz Italije i Francuske, koji uglavnom traže treću klasu i nisku cijenu, a manje je zanimanje s austrijskog tržišta, pa bi, s obzirom na stanje na domaćem tržištu, realizacija otkupa i naplata pšenice za proizvođače mogla biti dugotrajna i s neizvjesnim ishodom.

Dodaje kako ovogodišnju proizvodnju prati i pad cijena uljarica i žitarica na svjetskom tržištu, što uz nemogućnost da se poljoprivrednike oslobodi plaćanja skladištenja pšenice do 1. listopada, ovu proizvodnu godinu čini vrlo teškom za proizvođače, koji vjerojatno neće ostvariti željeni financijski rezultat.

Uljanom repicom zasijano je oko četiri tisuće hektara i njezina je žetva gotovo u potpunosti završena, s prosječnim prinosom od oko 3 tone po hektaru, a neslužbene informacije govore o otkupnoj cijeni od 2,35 kuna za kilogram što je, ističu u osječkoj Komori, izazvalo nezadovoljstvo kod proizvođača, jer su očekivali veću cijenu.

Stočnim i pivarskim ječmom zasijano je 12 tisuća hektara, očekuje se prosječan prinos od 5,5 tona po hektaru, a neslužbeno, otkupna cijena mogla bi iznositi 0,95 kuna za kilogram.
Na županjskom području više nego zadovoljavajući prinosi
I na županjskim poljima u tijeku je žetva pšenice čiji prinosi bi, kako se očekuje, ove godine trebali biti više nego zadovoljavajući.

„Žetva je počela i već sada se može vidjeti kako će prinosi biti najmanje 30 posto veći nego prošle godine“, kaže Marko Bačić, upravitelj Poljoprivredne zadruge „Napredak“ iz Županje koja posluje s 600-tinjak poljoprivrednih proizvođača kooperanata sa županjskog područja.

Po njegovim rječima, ovisno o ulaganjima, tiplogiji zemljišta i ostalim bitnim parametrima, prinosi pšenice kod pojedinih kooperanata kreću se od 5 do 9 tona po hektaru, dok prosječni prinos, u dosadašnjem tijeku žetve, iznosi 6,1 tonu po hektaru.

„Prošle godine prosječan prinos je bio 5,1 tonu pšeničnog zrna po hektaru“, podsjetio je Bačić, dodajući kako nažalost povećani prinosi u pravilu djeluju i na otkupnu cijenu pšenice i to u negativnom smislu. Navodi kako se najčešće spominje otkupna cijena od 90 do 95 lipa po kilogramu ovisno o kvaliteti, a glavni parametri za određivanje cijene bit će sadržaj proteina i glutena u zrnu.

Po njegovom mišljenju, da bi seljacima ovogodišnja žetva pšenice bila isplativa, otkupna cijena bi trebala biti oko kune po kilogramu pšenice. „Za sada su relacije takve. Pšenice ima dosta još iz prošle godine, a ima je i u okruženju tako da će teško biti postići cijenu veću od kune", mišljenja je Marko Bačić. Prošle godine pšenica je od slavonskih proizvođača otkupljivana po cijeni od 1,12 kune po kilogramu. (H)

Povezani članci
29.06.16 Vijesti iz regije
Trgovinska razmjena Hrvatske i Slovenije raste od 2009. godine, a rastu i investicije
20.01.16 Strateški savezi
Podravka istiskuje manjinske dioničare Žita
05.10.15 Tvrtke i tržišta
Podravci većinski paket Žita
06.08.15 Financije i gospodarstvo
AZ OMF podigli udjel u Podravci i postali dioničari Luke Rijeka
03.08.15 Tvrtke i tržišta
Mirovinski fondovi povećali udjel u Podravci na 36,82 posto
24.07.15 Tvrtke i tržišta
Neto dobit Grupe Podravka u prvoj polovici godine 92 milijuna kuna
22.07.15 Tvrtke i tržišta
Dokapitalizacija Podravke: Upisane i uplaćene sve raspoložive dionice
08.07.15 Tvrtke i tržišta
Vlada: Država sudjeluje u dokapitalizaciji Podravke
06.07.15 Tvrtke i tržišta
Podravka: započinje upis novih dionica u okviru dokapitalizacije
24.04.15 Strateški savezi
Hrvati kontroliraju cijeli prehrambeni sektor regije
21.04.15 Tvrtke i tržišta
Podravka sklopila ugovor o stjecanju 51,55 posto dionica Žito d.d. Ljubljana
18.03.15 Prehrambeni proizvodi
Devet proizvođača koristit će znak "Jaja hrvatskih farmi"
24.02.15 Strateški savezi
Dnevnik: Podravka najzainteresiranija za kupnju Žita
10.12.14 Financije i gospodarstvo
U Đakovu se gradi najveći laboratorij u regiji za kontrolu hrane vrijedan 20 milijuna kuna
04.11.14 Tvrtke i tržišta
"Dnevnik": Više hrvatskih investitora želi kupiti najvećeg slovenskog pekara
10.04.13 Prehrambeni proizvodi
Mljekomati rješenje za male farmere, velikima izlaz u preradi i udruživanju
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa