Edukacija
Seniko studio
Seminari, konferencije
16.06.2016. Konferencija „Tri godine u EU – Rast i zaposlenost kroz politike EU“
Strateški pristup upravljanju cijelim procesom, suradnja svih sudionika hrvatskog gospodarstava i javnog sektora nužni su za ostvarenje rasta i zaposlenosti
Danas je u organizaciji PwC Hrvatska i poslovnog tjednika Lider održana konferencija „Tri godine u EU – Rast i zaposlenost kroz politike EU“ na kojoj su vodeći stručnjaci i predstavnici svih dionika vezanih uz područje EU fondova - gospodarstvenika, javne i lokalne samouprave te izvršne vlasti raspravljali o mogućnostima poticanja rasta i zaposlenosti kroz politike EU općenito kao i unutar pojedinih sektora.

Uvodnim govorima okupljene je u ime organizatora PwC Hrvatska pozdravio predsjednik Uprave PwC Hrvatska Hrvoje Zgombić. On je istaknuo: „Presudno je privlačenje investitora. U uvjetima političke nestabilnosti i sve veće konkurencije susjednih zemalja to je vrlo izazovno. U usporedbi sa zemljama iz regije Hrvatska je porezno nekonkurentna i u takvoj je situaciji vrlo teško privući investitore. Glavni cilj svim dionicima moraju biti investicije, investicije i investicije.“

Branko Baričević, voditelj predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj u svom je uvodnom govoru istaknuo: „Izniman je potencijal europskih fondova i instrumenata za ostvarivanje ciljeva vezanih uz poticanje rasta i zaposlenosti. Pritom je važno naglasiti da su fondovi sredstvo, a ne cilj. Upravo je zato odgovornost nacionalnih tijela velika dok poduzetnici imaju presudnu ulogu. Zbog toga su konferencije poput današnje od iznimne važnosti. Važno je kontinuirano raditi na razmjeni iskustava i znanja kako bismo svakim novim projektom bili sve bolji i mali bolje rezultate. Potreban je kontinuirano zajednički raditi na promjeni ulagačke klime, uklanjanju administrativnih prepreka te poticanju strukturnih reformi.“

U prvom panelu Tri godine u EU: „Kako stimulirati rast i zaposlenost kroz politike EU“ sudjelovali su: Tomislav Tolušić, ministar regionalnog razvoja i fondova EU RH, Ivan Sertić, pomoćnik ministar gospodarstva RH , Branko Baričević, voditelj predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, Anton Kovačev, voditelj ureda Europske investicijske banke u Zagrebu, Vedrana Jelušić Kašić, direktorica Europske banke za obnovu i razvoj za Hrvatsku i Sloveniju, Olga Grygier-Siddons, izvršna direktorica PwC-a za srednju i istočnu Europu.

Sudionici su zaključili da je pojednostavljenje (lean management) i racionalizacija procesa odlučivanja između pojedinih ministarstava nužna za ubrzanje cjelokupnog sustava. Nužna je i intenzivna komunikacija između svih dionika u procesu – izvršne vlasti, lokalne uprave i samouprave te gospodarstvenika s druge strane.
Neprovođenje strukturnih reformi koje su već odavno trebale biti realizirane osnovna je prepreka u daljnjem napretku Hrvatske i povećanju rasta i zaposlenosti.

Jednostavnost propisa, pravna sigurnost, administracija koja je potpora, a ne prepreka te trošak rada u vidu poreza i trošak radne snage kriteriji su po kojima investitori odlučuju gdje će usmjeriti svoju investiciju, a nažalost u tome Hrvatska nije konkurentna. Složili su se da je glavni pokretač razvoja zemalja nakon ulaska u EU bila njihova sposobnost privlačenja stranih investicija.

Razvoj se ne ogleda samo u poboljšanju proizvodnje i tehnologije već i u području unapređenja obrazovanja i razine znanja koja se koriste u svakodnevnom poslovanju. Pozitivan primjer Poljske ohrabruje sve mlađe članice EU na kontinuirano poticanje razvoja privatnog sektora kako bi se utjecaj političkih nestabilnosti, koje su još uvijek svugdje prisutne, sveo na najmanju moguću razinu. Potrebno je učvrstiti veze između svih zemalja EU, intenzivirati međusobnu gospodarsku suradnju, trgovinu i razmjenu i na taj način će se situacija promijeniti na bolje za sve.

U drugom panelu „Kako stimulirati rast i zaposlenost u gospodarstvu“ sudjelovali su: Darko Horvat, ministar poduzetništva i obrta RH, Robert Pende pomoćnik ministra turizma RH, Zrinko Kamber, predsjednik uprave Medora hotela i ljetovališta d.d., Davor Majetić, glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca, Zvonimir Mršić, predsjednik uprave Podravke d.d. i Marin Hrešić, Voditelj EU usluga, PwC Hrvatska.

Složili su se da su isplativi i kvalitetni projekti preduvjet dobivanja sredstava iz EU fondova, ali i da kvalitetna suradnja s konzultantima iz tog područja donosi željene rezultate. Potrebno je i dalje nastaviti s jasnom komunikacijom svih natječaja jer su pojedini natječaji ministarstava međusobno isključivi, a poduzetnicima je najvažnije imati jasnu i pravu informaciju u ključnom trenutku da bi krenuli s planiranim projektom i sve pripremili u skladu s uvjetima natječaja.

Članstvo u Europskoj uniji nije cilj već treba biti sredstvo u postizanju daljnjeg razvoja gospodarstva, rasta i zaposlenosti. U Hrvatskoj ne postoji plan pa se natječaji odrađuju nesustavno i nekoordinirano i tu postoji velik prostor za daljnje unapređenje. Također, potrebno je ubrzati sve procese kako bi se nadoknadili zaostaci.
U trećem panelu „Kako stimulirati rast i zaposlenost u javnom sektoru“ sudjelovali su Miro Škrgatić, zamjenik ministra pomorstva, ometa i infrastrukture RH, Sanja Bošnjak, vršiteljica dužnosti župana Virovitičko-podravske županije, Saša Drezgić, zamjenik ministra financija, Anto Bajo, viši znanstveni suradnik na Institutu za javne financije; izvanredni profesor na Ekonomskom fakultetu, Sveučilište u Zagrebu, Miljenko Sedlar, zamjenik pročelnice Ureda za programe i projekte EU, Grad Zagreb, Todd Bradshaw, voditelj usluga za javni sektor PwC-a u srednjoj i istočnoj Europi i Vesna Trnokop Tanta, voditelj Usluga u javnom sektoru, PwC Hrvatska.

Zaključili su da je javni sektor ključni sudionik razvoja hrvatskog gospodarstva. U Hrvatskoj imamo veliki broj uspješnih primjera i Gradova i Županija koji su odlično iskoristili sredstva EU, međutim postoje i oni koji nisu uopće iskoristili taj potencijal. Tu postoji problem tehničkog kapaciteta pojedinih lokalnih samouprava – problem kadrova kao i sposobnosti kreiranja projekata koji će moći biti realizirani uz pomoć EU fondova. Jedinice lokalne samouprave moraju biti svjesne svoje važnosti u poticanju gospodarskog rasta i one trebaju biti spremne za EU fondove. Javni sektor najvidljiviji je u infrastrukturnim projektima od kojih je jedan od najzahtjevnijih revitalizacija željezničke infrastrukture, koji ujedno predstavlja i najveći izazov i problem RH, dok se kontinuirano radi na rješavanju problema postojećeg duga od izgradnje autocesta. Upravljanjem cijelim sustavom, kvalitetnim upravljanjem državnom imovinom i koordinacijom između svih uključenih u proces mogu se ostvariti zadani ciljevi i potaknuti rast i zaposlenost.

U četvrtom panelu „Jesmo li spremni za postojeće i buduće pozive za dostavu projektnih prijedloga?” sudjelovali su Juraj Ivanković, savjetnik ministra regionalnog razvoja i fondova EU RH, Marta Bogdanić, izvršna direktorica, Investicije koncerna, Agrokor d.d., Zvjezdana Blažić, direktorica GEJA savjetovanja d.o.o., Marina Marasović, rukovoditeljica direkcije, EU fondovi i financijski instrumenti, Hrvatska banka za obnovu i razvitak, Tomislav Petric, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije, Zvonimir Savić, direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize, Hrvatska gospodarska komora i Marin Hrešić, Voditelj EU usluga, PwC Hrvatska.
Zajednički odgovor je da Hrvatska ima veliki potencijal za korištenje sredstava fondova EU, ali su nužne promjene u upravljanju cijelim procesom kao i unapređenju samih projekata koji se apliciraju. Bitno je ulagati u projekte koji stvaraju dodanu vrijednost, a ne samo ulagati zato što su dostupna sredstva EU fondova. Neophodno je strateški krenuti od jačanja sustava strateškog planiranja projekata, njihovog osmišljavanja i provedbe, a uvođenje mogućnosti ex ante kontrole projekata će značajno doprinijeti pozitivnijim ishodima kod velikih projekata. Uvođenje instituta odgovornosti u cijeli proces i pojačana kvalitetna komunikacija između svih sudionika je neophodno. Pozitivnim ocjenjuju napore ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU jer će se upravo tim sveobuhvatnim strateškim pristupom i koordinacijom postići željeni pomaci.

Nakon šte se uspješno završi proces apliciranja za sredstva iz EU fondova, iznimno je važno tim sredstvima, ali i cjelokupnim odobrenim projektom kvalitetno upravljati kako bi se pozitivno utjecalo na rast i razinu zaposlenosti. Stručnjaci PwC-a u tom procesu aktivno sudjeluju savjetovanjem kao i povezivanjem svih dionika tog procesa – gospodarstvenika, izvršne vlasti i lokalnih jedinca samouprave, a sve s ciljem postizanja što boljih rezultata i osiguravanja rasta gospodarstva i zaposlenosti.

Povezani članci
10.08.16 Zaposlenost / plaće
HZZ: krajem srpnja 217.089 nezaposlenih
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa