Edukacija
Seniko studio
Seminari, konferencije
22.10.2015. Održana 5. Međunarodna konferencija o učenju za poduzetništvo – ICEL5
U utorak 20. listopada 2015. godine u Zagrebu, u Hotelu Antunović održana je 5. Međunarodna konferencija o učenju za poduzetništvo u organizaciji Visoke škole za ekonomiju, poduzetništvo i upravljanje „Nikola Šubić Zrinski“. Glavna tema konferencije je „Utjecaj poduzetničkog znanja na poslovanje, menadžment i ekonomiju“. Peta Međunarodna konferencija o učenju za poduzetništvo održana je pod visokim pokroviteljstvom ureda Predsjednice Republike Hrvatske, gospođe Kolinde Grabar Kitarović, kao i Ministarstva gospodarstva, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstva poduzetništva i obrta, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske udruge poslodavaca te Hrvatske obrtničke komore.

Prvi uvodni govor održao je dr.sc. Ivica Katavić, dekan Visoke škole Nikola Šubić Zrinski. Nakon iskazane dobrodošlice svim sudionicima podsjetio je na izazove i trendove u globalnom obrazovnom prostoru, naglasivši da „danas pripremamo studente za poslove koji uopće ne postoje, da će ti studenti koristiti tehnologije koje još nisu izumljene i da će ti studenti rješavati probleme za koje još ne znamo da postoje.“ Ukratko je obratio studentima i svima onima koji žele postati poduzetnici i ponudio formulu za uspjeh.

„Poznato je da se poduzetnikom postaje iz prilike ili nužde. Poznato je da se poduzetništvo može naučiti međutim malo je poznato kako uspjeti u poduzetništvu. Za to ne postoji magična formula, ali dat ću vam signale. Ako želite uspjeti i biti uspješan poduzetnik prvo morate to željeti kao što želite disati. Drugo, morate se odreći onoga što imate danas kako bi beneficirali sutra i treće morate biti sposobni pretrpjeti bol kako bi uživali u rezultatima rada.“

Prisutnima su se obratili i predstavnici institucija koje su pokrovitelji konferencije, tako su pozdravni govori održali Marko Jurčić, savjetnik predsjednice RH, Zdenka Lončar, pomoćnica ministra poduzetništva i obrta, Jasminka Martinović, predstavnica HUP-a, Zvonimir Savić, direktor sektora pri HGK i Violeta Jelić, predstavnica HOK-a.
Zahvalu organizatorima na pozivu te na uključivanju Njemačke kao partner zemlje uputio je zamjenik veleposlanika Savezne Republike Njemačke u RH, gosp. Andreas Krauss. Istaknuo je važnost umrežavanja. „Teško je napraviti prvi korak i postati poduzetnik. Razgovarajte sa uspješnim poduzetnicima jer oni znaju suočiti se sa izazovima. Iskoristite priliku već na današnjoj konferenciji i ne odustajte.“

Na kraju uvodnog djela, dr.sc. Mirko Smoljić, dekan Veleučilišta Lavoslav Ružička u Vukovaru obratio se sudionicima kao suorganizator ovogodišnje konferencije te najavio slijedeću 6. Međunarodnu konferenciju o učenju za poduzetništvo u Vukovaru.

Peta Međunarodna konferencija o učenju za poduzetništvo okupila je znanstvenike i stručnjake iz prakse iz područja obrazovanja za poduzetništvo, poslovanja, menadžmenta i ekonomije, kao i poduzetnike, donositelje odluka na svim razinama, nastavnike i profesore, te pružila teorijske i empirijske dokaze o povezanosti poduzetničkih znanja s poslovanjem, menadžmentom i ekonomijom te omogućiti bolje razumijevanje filozofije poduzetništva, dualnog sustava obrazovanja i učenja za poduzetništvo. Profesori koji su posebno pridonijeli Konferenciji bili su glavni govornici i to: prof.dr.sc. Slavko Kulić, hrvatski filozof, politolog, ekonomist i sociolog s temom “Filozofija poduzetništvo u uvjetima socijalne i tržišne neizvjesnosti” i prof.dr.sc. Asa Hagberg-Andersson, s Novia University of Applied Sciences iz Vaase, u Finskoj, s temom „New times, new challenges, new methods“ („Nova vremena, novi izazovi, nove metode“).
Fokus konferencije bio je podijeljen na 4 tematske cjeline odnosno panela. Prvi panel „Filozofija poduzetništva“ odnosio se na novi fenomen u obrazovanju za poduzetništvo, a to je filozofija poduzetništva koja u prvi plan stavlja čovjeka, poduzetnika, preuzimatelja rizika. Drugi panel „Dualno obrazovanje“ govorio je o sinergiji između države, obrazovnih institucija i poslodavaca te na taj način promovira poduzetničku teoriju u praksi. Kako pripremamo studente za tržište rada ilustriralo se kroz treći panel „Obrazovanje za poduzetništvo“, a kako je prikazano i izgleda poduzetništvo u praksi obrađen je u zadnjem panelu „Poduzetništvo u praksi“.

Novosti koje je donijela ovogodišnja konferencija su poster sesije koji su sudionici mogli pogledati između panela, a kojima su autori na Konferenciji predstavili svoje radove.

Konferenciju je zatvorio dekan Visoke škole, dr.sc. Ivica Katavić zahvalivši se pritom svima koji su dali doprinos ovoj Konferenciji u Hrvatskoj, ali i onima koji su sudjelovali iz inozemstva.

Zaključci 5. Međunarodne konferencije o učenju za poduzetništvo bit će objavljeni na službenoj web stranici ICEL konferencije www.icelconf.eu.

Povezani članci
20.07.15 Seminari, konferencije
5. Međunarodna konferencija o učenju za poduzetništvo ICEL – 5
16.10.14 Edukacija
Održana 4. Međunarodna konferencija o učenju za poduzetništvo - ICEL4
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa