Edukacija
Seniko studio
Seminari, konferencije
16.06.2015. Održana konferencija dvije godine u EU
Dosadašnji napori ostvarili dobre rezultate

Konferencija dvije godine u EU – Kako zatvoriti financijsku konstrukciju u projektima financiranim iz EU fondova“

Uz suradnju svih sudionika hrvatskog gospodarstava očekuju se daljnji pozitivni pomaci
Danas je u organizaciji PwC Hrvatska i poslovnog tjednika Lider održana konferencija „Dvije godine u EU – Kako zatvoriti financijsku konstrukciju u projektima financiranim iz EU fondova“ na kojoj su vodeći stručnjaci iz područja EU fondova iz državnih tijela, institucija ali i privatnog sektora raspravljali o mogućnostima zatvaranja financijske konstrukcije u projektima financiranim iz EU fondova.

Uvodnim govorima okupljene je u ime organizatora PwC Hrvatska pozdravio predsjednik Uprave PwC Hrvatska Hrvoje Zgombić.

Branko Baričević izvanredni i opunomoćeni veleposlanik u Predstavništvu Europske komisije u Hrvtskoj je u svom uvodnom govoru istaknuo da je prilikom prijave za sredstva potrebno slijediti načela kohezijske politike – načelo dodatne vrijednosti, načelo orijentiranosti rezultatima, načelo koncentriranosti te načelo partnerstva na svim razinama. Također, zaključio je da cilj ulaska države u Europsku uniju ne bi trebalo biti povlačenje sredstava iz EU, već osnaživanje vlastitog gospodarstva do razine kada mu više ta sredstva neće biti potrebna jer će samo moći financirati svoj daljnji razvoj.

U uvodnom govoru, potpredsjednik Vlade i ministar regionalnoga razvoja i EU fondova Branko Grčić je istakao 3 ključna efekta integracije u EU. „Prvi je integracija u jedinstveno tržište, koja je izravno utjecala na porast hrvatskog izvoza.

Da bi se rast izvoza i dalje nastavio pojačavati, izrazito je bitna konkurentnost hrvatskih poduzetnika jer se oni svakodnevno suočavaju s konkurencijom na cjelokupnom europskom tržištu. Drugi efekt su izravne strane investicije. Kako one u Hrvatskoj stagniraju od 2006. vrlo mnogo je prostora za rast te očekujemo da će se on pokrenuti u skladu s nedavnim pozitivnim pomakom u kretanju BDP-a.

Treći efekt su europski fondovi, koji su izuzetno važni radi jačanja konkurentnosti, a omogućavaju potpuno novu strukturu ulaganja. Tako mi upravo svjedočimo prelasku s ulaganja u fizičku infrastrukturu, koja su u proteklom razdoblju bila izrazito značajna, na ulaganja u segmente koji omogućavaju veću efikasnost i produktivnost.“

U prvom panelu Dvije godine u EU - Što je dvije godine članstva donijelo Hrvatskoj? Koje se prilike trebaju iskoristiti? sudjelovali su: Branko Baričević, izvanredni i opunomoćeni veleposlanik, Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Branko Grčić, potpredsjednik Vlade i Ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Boris Vujčić, guverner Hrvatske narodne banke, Carlos Pinerua, direktor ureda Svjetske banke u Hrvatskoj, Vedrana Jelušić Kašić, direktorica Europske banke za obnovu i razvoj u Hrvatskoj i Hrvoje Zgombić, predsjednik Uprave, PwC Hrvatska.
Sudionici su zaključili da je značajan pomak napravljen u prve dvije godine članstva Hrvatske u EU, ali da je još puno posla pred svim sudionicima hrvatskog gospodarstva Svi se slažu da je potrebna suradnja svih uključenih u procese, ali i da Hrvatska ima nedostatak kvalitetnih konzultanata koji bi hrvatskim gospodarstvenicima pomogli u dobivanju sredstava iz EU fondova te u njihovom kvalitetnom upravljanju. Svi su istakli pozitivne projekcije za razdoblje koje je pred Hrvatskom, uz preduvjet ostvarivanja i povećanja konkurentnosti gospodarstva, proizvoda i usluga.

U drugom panelu Kako zatvoriti financijsku konstrukciju u projektima energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije sudjelovali su: Vesna Bukarica, načelnica Sektora za energetsku učinkovitost, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Melita Borić, zamjenica pročelnika Gradskog ureda za energetiku, zaštitu okoliša i održivi razvoj Grada, Grad Zagreb, Josip Pavković, voditelj Odjela infrastrukture i zaštite okoliša, Hrvatska banka za obnovu i razvitak, Ivana Ostoić, predsjednica Uprave, IQ Consulting i Marin Hrešić, Voditelj EU usluga u Hrvatskoj, PwC Hrvatska.

Složili su se da projekti energetske učinkovitosti ostvaruju velike uštede koji stvaraju potencijal za pokretanje daljnjih investiranja. Još uvijek se može puno napraviti na sustavu informiranja, odnosno na omogućavanju svim zainteresiranima da na jednom mjestu dobiju sve informacije koje su relevantne za njihov projekt. Međunarodne i domaće financijske institucije su zainteresirane za projekte energetske učinkovitosti no potrebno je podići kvalitetu prijava u smislu dostavljanja svih potrebnih dokumenata, jer je do sada mnoštvo projekata odbijeno upravo zbog nedostatka jednog od potrebnih dokumenata.

U trećem panelu Kako zatvoriti financijsku konstrukciju u projektima urbanog razvoja sudjelovali su Jelena Ricov, pročelnica Gradskog ureda za programe i projekte EU Grada Zagreb, Željko Turk, gradonačelnik grada Zaprešića i predsjednik Udruge gradova, Saša Drezgić, docent, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Rijeci i Tomislav Panenić, načelnik općine Tompojevci i Vesna Trnokop Tanta, voditelj Usluga u javnom sektoru, PwC Hrvatska.

Zaključili su da je potrebno voditi brigu o tome da projekt bude održiv i nakon dobivanja EU sredstava. Ulaganje mora biti strateško, pametno planirano i osmišljeno da bi zamišljeni projekti bili održivi i isplativi. Imamo uspostavljenu regulativu, potrebno je uskladiti procedure lokalnih i državnih jedinica kako bi se ubrzala realizacija projekata. Privatni sektor ima sredstva, a jedinice lokalne i državne vlasti trebaju omogućiti regulatorni okvir u kojem će se planirani projekti moći ostvariti te provoditi sustavne kontrole. Pritom su sustavna edukacija i usvajanje novih znanja preduvjet daljnjeg razvoja.
U četvrtom panelu Kako zatvoriti financijsku konstrukciju u projektima istraživanja, razvoja i inovacija sudjelovali su Gordana Kovačević, predsjednica Uprave, Ericsson Nikola Tesle d.o.o., Zvonimir Viduka, direktor, Altpro d.o.o., Ivana Podnar Žarko, izvanredni profesor, Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu
Pametan, uključiv i održiv razvoj ključne su odrednice strategije Europe 2020.

U Hrvatskoj postoji nedostatak funkcionalnih znanja i povećana je potreba za stjecanjem novih znanja i vještina koje će gospodarstvenicima omogućiti razvoj kvalitetnih i inovativnih proizvoda, konkurentnih na svjetskim tržištima. Hrvatska industrija izdvaja 0,4% za istraživanja i razvoj, dok je prosjek europske industrije EU 4%. Potrebno je potaknuti razvoj kulture rješavanja problema kod ljudi u znanosti i povezivanje znanosti s industrijom.

Važno je graditi inovativnu kulturu i stvarati okruženje u kojem rade kvalitetni i talentirani stručnjaci.

U petom panelu Kako zatvoriti financijsku konstrukciju u projektima za mala i srednja poduzeća u sektorima turizma, proizvodnje i usluga sudjelovali su Ana Dašić, savjetnica za poslovne odnose/specijalist za EU fondove, Splitska banka – Société Générale d.d., Tajana Kesić Šapić, voditeljica Sektora za industriju, Hrvatska gospodarska komora, Darko Liović, predsjednik Uprave, HAMAG-BICRO, Josip Grgić, specijalist za EU fondove i financijske instrumente, Hrvatska banka za obnovu i razvitak, Olivera Del Cont, viši konzultant za EU usluge, PwC Hrvatska.

Dosadašnja iskustva su pokazala da su mali i srednji poduzetnici sredstva EU fondova doživjeli kao način rješavanja svoje problema likvidnosti i duga prema državi što međutim nije moguće. Prisutan je nedostatak kvalitetnih stručnjaka i konzultanata na tržištu.

Kvalitetni konzultanti koji mogu referencama dokazati uspješnost svog poslovanja ključni su za uspješnost projekta. Potrebno je sustavno upravljati projektom u fazi pripreme, ali i u fazi implementacije. Samo ono što se ugovori bit će financirano u sklopu projekta po uvjetima točno ugovorenim prilikom odobrenja EU sredstava. Za uspjeh je bitno biti uporan i na vrijeme se obratiti konzultantima i financijskim institucijama koje će financiranjem podržati zatvaranje financijske konstrukcije.

Uz sredstva koja se traže iz fondova potrebno je zatvoriti cijelu financijsku konstrukciju, bilo novcem domaćih banaka bilo međunarodnih financijskih ustanova i razvojnih banaka te pritom iskoristiti i druge poticaje. Stručnjaci PwC Hrvatska savjetima pomažu kompanijama u sektorima u kojima Hrvatska ima komparativne prednosti ne samo pristupiti fondovima EU nego ih i dovoljno iskoristiti te zatvoriti financijsku konstrukciju njihovih projekata.

Povezani članci
21.09.16 Propisi
Ivana Rapić iz društva PwC Hrvatska primila certifikat ovlaštenog istražitelja prijevara (CFE)
17.08.16 Korisne informacije
PwC započinje suradnju s Courserom
08.08.16 Financije i gospodarstvo
Suradnja banaka i FinTech poduzeća
27.07.16 Vijesti iz svijeta
PwC analiza potencijalnih ekonomskih učinaka Brexita
22.07.16 Vijesti iz svijeta
Tržišta u nastajanju potaknut će inovacije u sektoru platnog prometa
12.04.16 Financije i gospodarstvo
Financijske institucije morat će podijeliti informacije o „računima o kojima se izvješćuje“
01.03.16 Seminari, konferencije
Inovacije i uspješno upravljanje promjenama ključ su uspjeha energetskih kompanija
10.02.16 Promocije
PwC-ov tim Strategy& predstavio knjigu Strategy That Works: analiza (ne)uspjeha različitih društava
02.02.16 Seminari, konferencije
Pojednostavljenje poslovnog modela, digitalizacija i konsolidacija obilježit će 2016. godinu
29.01.16 Strateški savezi
PwC jača svoj tim za poslovno savjetovanje
20.07.15 Osiguranja
PwC: Istraživanje o rizicima u osiguranju
10.07.15 Financije i gospodarstvo
PwC CRS Forum: Odzvonilo utajivačima poreza
02.06.15 Istraživanja
PwC Hrvatska objavljuje rezultate istraživanja o mišljenjima hrvatskih predsjednika uprava
27.05.15 Propisi
Ključ uspjeha u izbjegavanju stečaja su kvalitetno i sustavno operativno i financijsko restrukturiranje
29.04.15 Osiguranja
PwC: Cyber sigurnost postaje sve važnija
27.04.15 Seminari, konferencije
Cyber sigurnost – nova Ahilova peta kompanija
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa