Info
Seniko studio
Propisi
27.05.2015. Ključ uspjeha u izbjegavanju stečaja su kvalitetno i sustavno operativno i financijsko restrukturiranje
Vodeći financijski stručnjaci i savjetnici slažu se da će novi Stečajni zakon znatno ubrzati trajanje procesa, no ostaje pitanje kako će se on odraziti u praksi

Na konferenciji „Kako izbjeći mogućnost stečaja?“ koja se u organizaciji PwC Hrvatska održala danas u zagrebačkom hotelu Esplanade PwC-ovi stručnjaci predstavili su modele financijskog i operativnog restrukturiranje kojima je moguće spriječiti stečaj kompanije, uspješne primjere restrukturiranja u Hrvatskoj i regiji, dok su u panel raspravi sudionici raspravljali o ekonomskim i pravnim posljedicama odredbi novog Stečajnog zakona na vjerovnike.

U Hrvatskoj situacija na tržištu i dalje nije obećavajuća. Loši plasmani banaka na visokoj su razini (30,5% za poduzetnike), nema značajnih pozitivnih pomaka u BDP-u (prognoza rasta 0,5% za 2015. godinu) te je i dalje velik broj kompanija koje su pokrenule postupak stečaja i koje nisu redovne s isplatom plaća.

Mnoge kompanije su na izazove otežanog tržišnog okruženja odgovarale koristeći alat financijskog restrukturiranja kako bi se ponovno „postavile na noge“.

Uvođenje postupka predstečajne nagodbe dodatno je potaknulo kompanije da kroz tu formu pokrenu procedure rasterećenja zaduženosti te je od 2012. godine postupak pokrenulo preko 8.000 kompanija i to primarno iz industrije građevine, proizvodnje, maloprodaje i turizma.

Međutim, provođenje isključivo financijskog restrukturiranja nije dostatno samo po sebi, s obzirom da ne obuhvaća ključnu problematiku osiguranja dugoročne održivosti: Nedostatak vizije, operativna neefikasnost i neadekvatno upravljanje promjenama.

„Mnoge kompanije koje su i pokrenule postupak operativnog restrukturiranja, nisu problematiku rješavale sveobuhvatnim pristupom već se fokusirale na tradicionalne metode smanjenja troškova i postavljanja preduvjeta za rast prihoda.

U dugom roku takav pristup može imati negativne posljedice koje bi potencijalno ugrozile dugoročnu stabilnost kompanije.

Upravo iz navedenog razloga strateškom i operativnom restrukturiranju je potrebno pristupiti sveobuhvatno uzimajući u obzir sve ključne komponente poslovanja - strategiju, mogućnosti, strukturu troškova, organizaciju i kvalitetno upravljanje promjenama“, istakao je prilikom svog izlaganja Dejan Ljuština Partner u PwC Hrvatska.
U svom izlaganju „Reorganizacija kao pokretač financijskog restrukturiranja“, Petr Smutny, partner u PwC je naglasio da su povjerenje i suradnja između predlagača plana reorganizacije i managementa koji ga provodi s fokusom na provođenje operativnog upravljanja, kao i osiguranje poslovanja u smislu stabilizacije prihoda uz sustavno podmirenje dospjelih obveza ključni za uspjeh reorganizacije.

Istakao je i da je rano uočavanje problema i pokretanje procesa restrukturiranja presudno za uspješno izbjegavanje stečaja

Darija Hikec, viši menadžer u Odjelu savjetovanja, PwC Hrvatska i potpredsjednica Turnaround Management Association Croatia prilikom sudjelovanja u panelu je istakla: „Novi Stečajni zakon daje nove mogućnosti za provođenje predstečajnih i stečajnih postupaka, ali je bitno da kompanije pravovremeno uoče da su u problemu i da Uprave u tom trenutku trebaju odmah reagirati kako bi osigurale daljnje poslovanje svojih kompanija.

U dosadašnjoj praksi kompanije nisu u dovoljnoj mjeri koristile mogućnost dogovora s vjerovnicima izvan institucija nego su pokretale predstečajne postupke u sklopu kojih su se dešavale manipulacije u vidu uvećavanja tražbina. Predstečaj i stečaj bi trebali biti zadnja opcija nakon što svi drugi pokušaji dogovora nisu dali očekivane rezultate.

Svi sudionici panela su se složili da je novi Stečajni zakon bio nužan te da donosi novine koje će pružiti dodatnu zaštitu vjerovnicima u postupcima, da će unijeti red na tržište u vidu automatskog stečaja koji će eliminirati one poslovne subjekte koji narušavaju tržišnu utakmicu, da je ključan faktor dobar poslovni model i održivost poslovanja kompanija te da će praksa pokazati jesu li učinjene izmjene provedive te donose li željene rezultate – realizaciju naplate potraživanja vjerovnika.

Povezani članci
21.09.16 Propisi
Ivana Rapić iz društva PwC Hrvatska primila certifikat ovlaštenog istražitelja prijevara (CFE)
17.08.16 Korisne informacije
PwC započinje suradnju s Courserom
08.08.16 Financije i gospodarstvo
Suradnja banaka i FinTech poduzeća
27.07.16 Vijesti iz svijeta
PwC analiza potencijalnih ekonomskih učinaka Brexita
22.07.16 Vijesti iz svijeta
Tržišta u nastajanju potaknut će inovacije u sektoru platnog prometa
12.04.16 Financije i gospodarstvo
Financijske institucije morat će podijeliti informacije o „računima o kojima se izvješćuje“
01.03.16 Seminari, konferencije
Inovacije i uspješno upravljanje promjenama ključ su uspjeha energetskih kompanija
10.02.16 Promocije
PwC-ov tim Strategy& predstavio knjigu Strategy That Works: analiza (ne)uspjeha različitih društava
02.02.16 Seminari, konferencije
Pojednostavljenje poslovnog modela, digitalizacija i konsolidacija obilježit će 2016. godinu
29.01.16 Strateški savezi
PwC jača svoj tim za poslovno savjetovanje
01.09.15 Propisi
Novi Stečajni zakon uza sve nedostatke uvodi red u ukorijenjenu nekulturu plaćanja
26.08.15 Vijesti
HGK: novi Stečajni zakon smanjit će vrijednost neizvršenih obveza, ali i ne poboljšati sustav plaćanja
20.07.15 Osiguranja
PwC: Istraživanje o rizicima u osiguranju
10.07.15 Financije i gospodarstvo
PwC CRS Forum: Odzvonilo utajivačima poreza
16.06.15 Seminari, konferencije
Održana konferencija dvije godine u EU
02.06.15 Istraživanja
PwC Hrvatska objavljuje rezultate istraživanja o mišljenjima hrvatskih predsjednika uprava
29.04.15 Osiguranja
PwC: Cyber sigurnost postaje sve važnija
27.04.15 Seminari, konferencije
Cyber sigurnost – nova Ahilova peta kompanija
17.01.12 Financije i gospodarstvo
Deloitte: Usprkos krizi, rast će prodaja potrošačke elektronike
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa