Seniko studio
Broj 6/2014
Izdvajamo iz broja:
6-2014 - Ante Gavranović
Održan 9. susret trgovaca Hrvatske obrtničke komore
Analiza razvoja maloprodaje i maloprodajnih poslovnih jedinica (3) - prof.dr.sc. Zdenko Segetlija
XVII. kongres hotelijera - A. G.
27. kongres ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a
Razvojni potencijali hrvatskog gospodarstva - dr.sc. Aljoša Šestanović
Privredna banka Zagreb pridružila se inicijativi za energetsku učinkovitost
Poboljšanje poslovne konkurentnosti putem elektroničkog poslovanja - Siniša Begović, MBA i mr. sc. Monika Begović
Osvrt na skup Perspektive trgovine 2014. - Mia Delić, mag. oec.
Komuniciranje u marketingu (6) - prof.dr.sc. Zvonimir Pavlek
Nepoštene poslovne prakse - dr.sc. Dragan Zlatović
Poslovno odijevanje (II) - A.G.
60 godina KOTKE u službi potrošača
20 godina tvrtke ALTPRO
Novosti s Jadranskog sajma
Sadržaj broja 6-2014
Nove knjige
Ekonomija rasta i pune zaposlenosti u Hrvatskoj
Autor: prof. dr. Tihomir Domazet
Polazišta autora su da je Hrvatska sučeljena s najvećom krizom u svojoj novijoj povijesti. Argumente za tu tvrdnju nalazi u činjenici da je BDP u 2014. niži, blizu 13 posto, u odnosu na BDP iz 2008.; dosad je izgubljeno 250.000 radnih mjesta (pretežno u realnom sektoru); najavljen je pad zaposlenosti odnosno rast nezaposlenosti i za 2015. Hrvatska je jedina zemlja u Europi koja se bori s recesijom već uzastopnih šest, s velikom vjerojatnošću da će se taj trend proširiti i na sedmu godinu. Ono što povećava dramatičnost stanja leži u činjenici da je BDP u ovoj godini čak 7,7 posto realno niži u odnosu na BDP iz 1986. Autor naglašava da je „razina relativne razvijenosti Hrvatske u odnosu na razvijene zemlje danas znatno lošija nego prije 28 godina, jer su te zemlje u istom razdoblju ostvarivale ekonomski rast. Treba tome dodati činjenicu da se nikada u minulih 200 godina gospodarske povijesti Hrvatske nije dogodilo da u četvrt stoljeća nije bilo rasta“.

Razlog takvim nepovoljnim kretanjima vrsni poznavatelj stanja u hrvatskom gospodarstvu pronalazi u činjenici da su, nažalost, u Hrvatskoj izostale potrebne reforme i mjere za OPORAVAK I EKONOMSKI RAST, ali – isto tako – još uvijek nema jasno definiranih uzroka krize od nositelja ekonomske politike, što autor smatra hrvatskim paradoksom. On vrlo precizno naglašava da „krizno stanje nije samo posljedica svjetske globalne krize nego i do nedavno službeno prešućivanog, pa i više puta demantiranog, domaćeg nesređenog stanja i godinama pogrešno vođene ekonomske politike“.


U okviru kreiranja novog ekonomskog sustava autor naglašava potrebu da se definira novi ekonomski model, u razradi modela primijeni ekonomika evolucije, razvije nova ekonomska teorija, primijeni i dalje razvija nova disciplina – geo-ekonomika. U okviru novog ekonomskog sustava odnosno modela pojavljuju se, ističe Domazet, novi odnosi rada i kapitala. Ti novi odnosi povezani su s novom ekonomskom teorijom koja istražuje nove odnose, i to evoluciju odnosa rada i kapitala, globalizaciju ekonomike i ekonomija te odnos radnika i vlasnika, posloprimatelja i poslodavca.

Posebnu pozornost autor pridaje novoj disciplini, geoekonomici. To je znanost, nastala u vrijeme globalizma umjesto geo-
politike, koja bi trebala dati odgovore na pitanja kako provesti konverziju ekonomskih mogućnosti u određene odnose i mobilizaciju politike da se postignu ekonomski ciljevi kombinacijom konkurentnosti i suradnje. „Danas je geoekonomika u Europskoj uniji prioritetna tema, praktično službena disciplina rješavanja razvoja i odnosa“ – tvrdi Domazet i dodaje: „Geoekonomika označava korištenje državništva za gospodarske svrhe; stavlja fokus na relativni ekonomski dobitak i moć; povećava se briga za stjecanje kontrole nad resursima; dolazi do povezivanja državnih i poslovnih sektora; primat gospodarske nad drugim oblicima sigurnosti…
Treba zaključiti najmanje dvije stvari: geoekonomika je mnogo zahtjevnija disciplina od geopolitike; drugo, treba prihvatiti pristup da se ubuduće odluke ne mogu (smiju) donositi bez znanstvenog pristupa geoekonomike“.

Izdvajamo iz broja:
6-2014
Održan 9. susret trgovaca Hrvatske obrtničke komore
Analiza razvoja maloprodaje i maloprodajnih poslovnih jedinica (3)
XVII. kongres hotelijera
27. kongres ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a
Razvojni potencijali hrvatskog gospodarstva
Privredna banka Zagreb pridružila se inicijativi za energetsku učinkovitost
Poboljšanje poslovne konkurentnosti putem elektroničkog poslovanja
Osvrt na skup Perspektive trgovine 2014.
Komuniciranje u marketingu (6)
Nepoštene poslovne prakse
Poslovno odijevanje (II)
60 godina KOTKE u službi potrošača
20 godina tvrtke ALTPRO
Novosti s Jadranskog sajma
Sadržaj broja 6-2014
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa