Seniko studio
Broj 4/2014
Izdvajamo iz broja:
4-2014 - Ante Gavranović
Osiguranje kvalitete asortimana proizvoda kroz partnerstvo trgovine i proizvođača u opskrbnom lancu - Sreten Ćuzović, Svetlana Sokolov Mladenović
GlobeCat® - pouzdan izvor podataka o proizvodima, uvijek i svuda - Slobodan Romac
Kako uspostaviti ravnotežu izvoza i uvoza? - Ante Gavranović
Analiza razvoja maloprodaje i maloprodajnih poslovnih jedinica (1) - prof. dr. sc. Zdenko Segetlija
Fina e-Račun, usluga za sve tržišne segmente - Andreja Kajtaz, dipl.oecc.
Poduzetnici u središtu; e-Hrvatska; KAKO DALJE? - mr. sc. Branko Pavlović
Hrvatski obrtnici na 47. Međunarodnom obrtničkom sajmu u Celju
Komuniciranje u marketingu (5) - prof. dr. sc. Zvonimir Pavlek
Ključni strateški pokazatelji u djelatnosti trgovini iz financijske perspektive - dr.sc. Aljoša Šestanović
PBZ grupa, Intesa Sanpaolo Card i American Express pokreću prvi HCE pilot projekt za NFC mobilna plaćanja u Hrvatskoj - Dražen Dumančić
Novi odnosi u obrazovanju majstora obrtnika - Uredništvo
Činjenice i mišljenja o hrani u Europi i Hrvatskoj 2014. (3-dio) - dr. sc. Danko Matasović
Sadržaj broja 4-2014
O knjizi Velimira Sriće
Uredništvo
Vrlo rijetko hrvatski autori nešto objave na nekom od svjetskih jezika. Još rjeđe se radi o tekstu koji uspješno pokušava mijenjati globalni svjetonazor i davati originalna rješenja za izlazak iz krize i ovladavanje problemima s kojima se danas suočavamo.

Knjiga Velimira Sriće „In Search of Harmony in a Disharmonious World – Leadership Manual for Change Masters and Dreamers“ („U potrazi za skladom u svijetu punom nesklada – liderski priručnik za sanjare i vođe promjena“) upravo je takva knjiga, objavljena ovog ljeta od uglednog nezavisnog izdavača iz New Yorka, Algora Publishing.

Knjiga ima polazište u brojnim poslovicama. Prva od njih kaže da su pogreške put prema istini. Autor Velimir Srića spada među ljude koji su činili razne stvari u životu i puno naučili pokušavajući i griješeći.

Kao što knjiga ističe, njegovi pokušaji, pogreške i uspjesi bili su ponekad bolni, ali uvijek dragocjeni, iskustva katkad opterećujuća, a uglavnom obogaćujuća, gorka i slatka, no iznad svega prosvjećujuća, dovoljno da ga potaknu na pisanje ove knjige.

Još jedna poslovica stoji u temeljima ovog teksta. Ona kaže da, slijede li put najmanjeg otpora, i rijeke i ljudi su osuđeni na krivudanje. Autorova sudbina bila je uvijek ovisna o sklonosti da odabere teži, rizičniji i složeniji put.

Onaj na kojem ima više otpora. Na primjer, nakon što je, uz pomoć Fulbrightove stipendije, završio magisterij na Sveučilištu Columbia u New Yorku jednoj od najboljih svjetskih poslovnih škola, vratio se u socijalističku Jugoslaviju da bih tamo bio nazivan tehnokratom i zapadnim špijunom.

Umjesto ponuđene stipendije za doktorat u SAD-u, izabrao je svježe stečeno znanje donijeti u domovinu, inspiriran idejom da je bolje upaliti svijeću nego proklinjati tamu.

Idući prema svom neumitnom kraju, tadašnji režim je postajao liberalniji i napokon se pretvorio u demokraciju. Tijekom tog procesa autor je imao prigodu obavljati neke ugledne i izazovne poslove poput direktora informatičke tvrtke, Ministra u hrvatskoj Vladi i Predsjednika Skupštine grada Zagreba.
Kao profesor menadžmenta na Sveučilištu u Zagrebu, gostujući profesor na UCLA u Kaliforniji i na Renmin sveučilištu u Pekingu i kao dobitnik Eisenhower Fellowshipa, dobio je šansu upoznati lidere u Europi, Aziji i SAD-u, od Geralda Forda i Georgea Busha starijeg do Donalda Rumsfelda, Sulejmana Demirela, Recepa Erdogana i Henryja Kissingera.

Prigoda da vidi velike face iz male udaljenosti ohrabrila ga je da se upusti u političku aktivnost i u demokratiziranoj Hrvatskoj, najprije kao nezavisni kandidat, a kasnije kao šef liberala u Zagrebu.

Njegova nezavisna lista osvojila je deset posto zastupničkih mjesta u Gradskom vijeću, a stranačka lista ostvarila najbolji rezultat koji je liberalna opcija ikad imala u Zagrebu.

Kao konzultant Svjetske banke autor je pomagao regionalnim znanstvenim institucijama da se transformiraju u rasadnik poduzetničkih poduzeća. Kao političar pokrenuo je i vodio znanstvenu i tehnološku suradnju u regiji Alpe-Jadran.

Kao član Uprave CEEMAN-a (udruge poslovnih škola Centralne i stočne Europe) pomogao je u razvoju menadžerske edukacije tranzicijskih zemalja. Kao uvjereni kozmopolit učestvovao je u radu Europskog pokreta, Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava i Rimskog kluba. Kao konzultant svjedočio je rođenju i rastu uspješnih regionalnih tvrtki uključujući DHL, Ericsson Teslu, Coca Colu, Luru, Gorenje, Infobip, KD Grupu i Krku.

Sredinom 90-ih pomagao je čelnicima Istre u izradi regionalne strategije, a početkom novog milenija vodio je radnu grupu Predsjednika RH za IT strategiju Hrvatske.

Bio je domaćin menadžerskim velikanima poput Jacka Welcha, Toma Petersa, Nicholasa Carra, Jacka Hawleya, Jonasa Ridderstrålea i Kjella Nordstroma kad su posjećivali Hrvatsku. Imao je sreću osobno upoznati Michaela Portera, Garryja Hamela i C.K. Prahalada.
Objavio je šezdeset osam knjiga, preko pet stotina znanstvenih i stručnih radova te više stotina članaka u raznim časopisima za što je nagrađen i Zlatnim perom Hrvatskog novinarskog društva.

Objavio je roman Privatne istrage, zbirku pjesama Razne igre, knjigu političkih eseja Od krize do vizije, dječju slikovnicu Veliko putovanje Maloga Globusa, političku autobiografiju Ta gadljiva politika i stratešku monografiju Hrvatska 2020.

Uzevši to u obzir, zlonamjerni će ga zvati Katicom za sve, osobom koja se u životu bavila svačim i ničim. Dobronamjerni će ga smatrati tipom koji je htio sve probati, svugdje se dokazivati i stjecati najrazličitija iskustva.

On sam reći će da je imao sreću živjeti, učiti, raditi, voditi i podučavati u značajnim vremenima i uzbudljivim okruženjima od razvijenog Zapada i brzo-rastućeg Istoka do tranzicijske Srednje Europe.

To ga je obogatilo nizom neponovljivih iskustava te, u konačnici, dovelo do pisanja ove knjige. Svi ti izazovi, projekti, položaji i odgovornosti, situacije i područja rada pružili su autoru jedinstveni uvid u problematiku vođenja i upravljanja, a sve se to pretočilo na stranice ovog teksta.

Radi se o originalnoj i neobičnoj knjizi koja, kao i autorov životopis, nastoji graditi mostove i otkrivati sinergiju među različitim temama, idejama i pristupima. U isto vrijeme oslanja se na filozofiju, sociologiju, futurologiju, ekonomiju, politiku, znanost i tehnologiju.

Podjednako crpi sadržaje iz menadžerske informatike, poslovnog savjetovanja, državne službe, političke prakse, znanstvenih istraživanja, nastave, pisanja romana i novinarstva. Međutim, sve to ima zajednički nazivnik. Prema Abrahamu Maslowu, ako je čekić jedini alat koji imaš, sklon si svaki problem vidjeti kao čavao.

Autorov je čekići vodstvo i organizacijska kultura, a čavao pojam harmonije. Vjerojatno zato jer, kao što sam kaže, čitavog života traga za skladom, a još više jer je kao tinejdžer svirao u rok bendu i glazba mu je omiljeni hobi.
Prema rječnicima, harmonija ili sklad je stanje sustava pri kojem su svi njegovi dijelovi u ravnoteži, odgovaraju jedan drugome, sukladni su i uzajamno se slažu. Ili, jednostavno rečeno, cjelina je uređena i dobro zvuči.

Konkretnije, ova je knjiga posvećena potrazi za skladom u rastući neskladnom svijetu. U njoj autor traga za izvorom harmonije koja bi omogućila ravnotežu svih neharmoničnih dijelova postojećeg poslovnog, javnog, gospodarskog i političkog okruženja. Želite li glazbenu analogiju, vodstvo je partitura, vođa je svirač, vrijednosti su tonalitet i note, a cijela zemaljska kugla i sve njene organizacijske cjeline su instrumenti.

Ovom knjigom autor želi povećati čitateljev ​​apetit za promjene i pružiti mu poneku ideju kako i gdje početi. Zato u njoj daje i ovakav savjet: Ako ste zadovoljni svojim životom, poslom i svijetom kakav jest, ne trošite vrijeme i novac na ovaj tekst.

Umjesto toga, kupite si glazbeni instrument, roman ili zbirku poezije. No ako ste sanjar i neka vrsta uspavanog revolucionara, pridružite se pa ćemo, zajedno, bar malo, poboljšati globalnu harmoniju.

Međutim, želimo li da se naš san ostvari, prvo moramo naučiti igrati ulogu vođe. Ako mi to ne učinimo, ima dovoljno zločestih koji nas već vode u noćnu moru!
Iz recenzije izdavača:

Svatko od nas je, u određenom smislu, lider u ovom svijetu. Zato se knjiga bavi važnom temom i u njoj nas autor potiče usvojiti model na skladu temeljenog vodstva.

U lako probavljivim „lekcijama“ prof. Srića daje 52 primjera koji objašnjavaju u detalje kako svatko od nas može razviti unutarnji sklad, kako može izgraditi i razvijati skladne timova i organizacije. Prof. Srića pronalazi izvor današnjem globalnom kaosu u nedostatku vodstva u politici i poslovnom svijetu, a zatim objašnjava zašto je aktualna paradigma potrošena.

Prve stranice knjige su vrijedne same po sebi, jer predstavljaju niz podataka i činjenica o aktualnom svijetu i njegovim proturječnostima koje će probuditi iz sna svakoga tko sumnja da je promjena prijeko potrebna. Propitujući postojeći sustav vrijednosti, autor nudi novi model harmoničnog vodstva za menadžere u državnim, političkim, profitnim i neprofitnim organizacijama, ali i za obične ljude koji žele voditi bolji život.

Integracijom znanja, vještina i vrijednosti skladnog vodstva, model daje svjež pogled na izazov vođenja, potičući čitatelje da unaprijede sebe i sve ljude s kojima su povezani putem ponašanja koje zrači pozitivizmom i stvara sklad.

Model se temelji na bogatom autorovom iskustvu vođenja i na različitim praksama i slučajevima kojima je svjedočio kao političar i konzultant. Model je istinski multikulturalan i koristi se širinom pogleda Dalekog i Bliskog istoka, miješa ih sa Zen mudrostima i integrira ih s najnovijim trendovima menadžmenta na Zapadu, kao i sa složenim iskustvima iz tranzicijskih zemalja Srednje i Istočne Europe.

Slijede tri komentara o knjizi: prvi je od globalno uspješnog menadžera, drugi od jednog od najistaknutijih mladih slovenskih menadžera, a treći od Direktora programa razvoja menadžmenta na poznatom Henley koleđu (dio Sveučilišta Reading).

„Ova knjiga nudi novi model za menadžere i vođe u profitnom i neprofitnom sektoru, u državnim i poslovnim sustavima. Njegov je glavni potencijal u tome što su liderski izazovi prikazani u nizu poruka i savjeta koji će nadahnuti menadžere i vođe da rade na sebi i članovima svojeg tima, stvarajući organizaciju i praksu koja zrači pozitivnom energijom, inovacijom i težnjom harmoniji. “

Bruno Filipi
Predsjednik, Coca-Cola South Pacific

„Knjiga sadrži sve važne ideje koje se ubrajaju u menadžerski zdravi razum. Dr. Srića nas sustavno vodi kroz proces kako postati bolji menadžer, vođa, čovjek, otac, majka, prijatelj, brat, sestra.

Svojem modelu udahnjuje život kroz pričanje koje se temelji na povijesti, književnosti i bogatom vlastitom iskustvu. Knjiga se osjeća kao da su Porter, Kets de Vries, Peters i Gladwell udružili snage. “

Miha Zerko
predsjednik Uprave SRC.SI


„Ova knjiga nudi novi pristup vodstvu i filozofiju leadershipa koja je potpuno usklađena s novim kretanjima na tržištu izobrazbe menadžera.

Model koji je u njoj prezentiran oslanja se na interdisciplinarnu kombinaciju umjetnosti, znanosti, inženjerstva i tehnologije. Njegova intelektualna dubina korespondira s izazovima modernog vođenja, a ideje Harmony-based leadershipa odražavaju buduće promjene događaju u našoj profesiji.“

David Rees
Direktor razvoja menadžera
Sveučilišta Reading

Izdvajamo iz broja:
4-2014
Osiguranje kvalitete asortimana proizvoda kroz partnerstvo trgovine i proizvođača u opskrbnom lancu
GlobeCat® - pouzdan izvor podataka o proizvodima, uvijek i svuda
Kako uspostaviti ravnotežu izvoza i uvoza?
Analiza razvoja maloprodaje i maloprodajnih poslovnih jedinica (1)
Fina e-Račun, usluga za sve tržišne segmente
Poduzetnici u središtu; e-Hrvatska; KAKO DALJE?
Hrvatski obrtnici na 47. Međunarodnom obrtničkom sajmu u Celju
Komuniciranje u marketingu (5)
Ključni strateški pokazatelji u djelatnosti trgovini iz financijske perspektive
PBZ grupa, Intesa Sanpaolo Card i American Express pokreću prvi HCE pilot projekt za NFC mobilna plaćanja u Hrvatskoj
Novi odnosi u obrazovanju majstora obrtnika
Činjenice i mišljenja o hrani u Europi i Hrvatskoj 2014. (3-dio)
Sadržaj broja 4-2014
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa