O marketingu
Seniko studio
Istraživanja
16.09.2014. Hrvatske tvrtke namjeravaju povećati ulaganja u istraživanje i razvoj
Drugi po redu Izvještaj o aktivnostima istraživanja i razvoja konzultantsko-revizorske tvrtke Deloitte pokazao je da gotovo 72 posto od 39 hrvatskih tvrtki namjerava povećati ulaganja u istraživanje i razvoj u 2015. i 2016. godini, što je znatno više od ispitanih tvrtki u regiji od kojih njih 42 posto planira kratkoročan porast tih ulaganja.

Na današnjem predstavljanju tog izvještaja u zagrebačkom uredu Deloittea naglašeno je da namjere hrvatskih tvrtki o povećanju ulaganja u istraživanje i razvoj u kratkoročnom razdoblju ohrabruju te da su u skladu s važećim razvojnim prioritetima na razini i EU-a i RH. Tim više jer je u financijskom razdoblju 2014.-2020. naglasak upravo na jačanju konkurentnosti gospodarstva kroz sufinanciranje ulaganja u istraživanje i razvoj.

Istraživanje za potrebe tog izvještaja Deloitte je proveo u prvoj polovici ove godine na uzorku od 333 tvrtke u deset europskih zemalja, među kojima je i 39 ili dvije više nego lani u Hrvatskoj. Rezultati su pokazali i da su hrvatske tvrtke najčešće ili njih 33,3 posto u istraživanje i razvoj prošle godine ulagale između 1 i 3 posto prihoda iz redovitog poslovanja.

Oko 23,1 posto uložilo je i više od 10 posto prihoda, što je znatno više u odnosu na 4 posto iz prethodnog Izvještaja, dok su namjeru povećanog ulaganja u istraživanje i razvoj u iduće dvije godine najčešće objašnjavale dostupnošću više vrsta poticaja za istraživanje i razvoj, kao i stabilnošću regulatornog okruženja te dostupnošću i cijenama zapošljavanja kvalificirane radne snage.

Najmanje bitnim su pritom ocijenile mogućnost zaštite intelektualnog vlasništva, od čijih je mjera najzastupljenija ona zaštite intelektualnog vlasništva u Hrvatskoj ili politika tajnosti tvrtke odnosno poslovna tajna što su naveli iz 79,5 posto ispitanih tvrtki.

Zaštićeni znak ili žig ima njih 38,5 posto, autorsko pravo 33,3 posto, industrijski dizajn 25,6 posto, a svega 23,1 posto primjenjuje patente kao mjeru zaštite intelektualnog vlasništva, za što su u Deloitteu kazali da je znatno niži postotak u odnosu na regiju gdje oko 44 posto ispitanih tvrtki patentira rezultate vlastitih istraživačko-razvojnih projekata.

Po direktorici u Deloitteu Sonji Ifković to pokazuje i da su tvrtke u Hrvatskoj i dalje prvenstveno okupirane pokretanjem i financiranjem istraživačko-razvojnih aktivnosti, a manje inovativnim istraživanjima koja bi dovela do potrebe za zaštitom intelektualnog vlasništva kao krajnjeg rezultata istraživanja i razvoja.
Detaljnija analiza novčanih potpora za istraživanje i razvoj pokazala je vrlo nisku razinu poznavanja ovakvih potpora. Tek je jedna četvrtina ispitanih upoznata s mogućnostima i prednostima novčanih potpora, a njih čak 43,6 posto nije svjesno tih mogućnosti, dok ih je preostalih 30,8 posto izjavilo da su upoznati s mogućnostima, ali to ne koriste, i to najčešće zbog manjka kapaciteta unutar tvrtke za praćenje natječaja i pripremu projekata te previše birokratizirane i komplicirane administracije. (H)

Povezani članci
08.04.14 Istraživanja
Prema Deloitteovom izvješću, rast globalnog poslovanja ugrožava činjenica da se tvrtke nisu prilagodile radniku 21. stoljeća
25.02.14 Istraživanja
Daljnji rast globalnih prihoda od trgovine na malo unatoč gospodarskim poteškoćama
12.11.13 Vijesti
Više od polovine Europljana doživljava kupovinu sitnih užitaka kao temeljno pravo
17.09.13 Istraživanja
Ovo istraživanje pokazuje koliko hrvatske tvrtke pate zbog nepouzdanih klijenata
17.09.13 Istraživanja
Napredak žena u poslovnom svijetu nedovoljno se potiče
11.09.13 Istraživanja
Čak 2/3 ispitanika u kratkom roku ne planira povećati ulaganja u istraživanja i razvoj
04.09.13 Istraživanja
Deloitte: 12 hrvatskih tvrtki među 500 najvećih u Srednjoj Europi
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa